שתף קטע נבחר

מרד המילואים: פלוגה שלמה לא יצאה לאימון

פרסום ראשון: חיילי פלוגה שהגיעה לאימון בצאלים זעמו על מחסור בציוד ויחס מחפיר מצד המפקדים ואיימו - לא נצא לתרגיל הגדודי. הלילה מימשו עשרות חיילי המילואים את איומם, והתרגיל התקיים בלעדיהם. "נמאס לנו להיות פראיירים, מגיע לנו יחס הוגן", אמרו. גורמים בצה"ל: "זה אירוע משמעתי שיטופל במלוא החומרה"

מרד מילואים נרחב בצאלים: פלוגה שלמה מגדוד מילואים השייך לפיקוד מרכז סירבה הלילה (יום ה') לצאת לתרגיל גדודי, על רקע טענות קשות על מחסור בציוד ויחס מחפיר של המפקדים. הארוע החריג התרחש במרכז לאימוני יבשה (מל"י) בצאלים, ימים ספורים בלבד לאחר שחיילי הגדוד התגייסו לאימון נרחב, במסגרת לקחי מלחמת לבנון השנייה.

 

כבר בתחילת האימון הודיעו חיילים רבים מהגדוד, השייך לחטיבת הבקעה באוגדה 162, על מחסור בציוד אישי - ואף פנו למפקד הפלוגה ולמפקד הגדוד בעניין. אלא שלטענתם, לא נענו. חלק מטענותיהם של חיילי המילואים נגעו למחסור בתנורי חימום ובבעיות לוגיסטיות אחרות כגון היעדר טיוליות.

 

החיילים הזהירו את מפקדיהם כי אם לא יקבלו מענה לפניותיהם, לא ייצאו לתרגיל הגדודי שתוכנן להתקיים אמש. הלילה, כאמור, מימשו עשרות מחיילי הפלוגה את איומיהם. למרות ניסיונות השכנוע הרבים, הוחלט בסופו של דבר לצאת לאימון הגדודי ללא פלוגה ג' - הפלוגה המורדת.

 

"לא היה חסר ציוד לחימה"

בעקבות הארוע מתכוון מפקד חטיבת הבקעה, יגאל סלוביק, להגיע ולשוחח עם חיילים. במקביל אמור מפקד המרכז לאימוני יבשה, תא"ל גיא צור, לבצע תחקיר מקיף של האירוע כולו. יצויין כי צור נכנס לתפקידו לפני ימים ספורים בלבד, ובתפקידו הקודם כיהן כמפקד אוגדה 162 אליה שייכת החטיבה. 

 

גורמים בצה"ל אמרו כי מדובר בארוע חמור שאינו משקף את היחס לחיילי המילואים. "הטענות של חיילי המילואים היו שוליות. לא מדובר במחסור בציוד הקשור באופן ישיר לאימון", אמרו. "לא ייתכן שחיילי מילואים ינהגו באופן כזה. זה לא אחראי ולכן יש לבחון את האירוע ולטפל בו במלוא החומרה".

 

מנגד אמרו החיילים כי ציפו מצה"ל לעמוד בהבטחותיו לאחר מלחמת לבנון השנייה, אז הודיע כי ישנה את היחס לחיילי המילואים. "נמאס לנו להיות פראיירים. אנחנו מגיעים לשירות מילואים קשה ומפרך, עוזבים משפחות ומקומות עבודה ומגיע לנו יחס הוגן וראוי", הוסיפו. אמרו החיילים.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נסיבות הארוע מתוחקרות בשעה זו. על פניו, מדובר בארוע המהווה פגיעה במשמעת, והנושא יטופל בערוצים הפיקודיים והמשמעתיים. באשר לטענות על חוסר בציוד, הרי שאין מדובר בציוד לחימה או בציוד אשר מנע המשך קיום התרגיל. התרגיל הגדודי נמשך כמתוכנן, ללא חיילי הפלוגה המדוברת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרד פלוגתי. אילוסטרציה
צילום: דובר צה"ל
צילום: ברוך גרוסוולד
תחקיר מקיף. תא"ל צור
צילום: ברוך גרוסוולד
מומלצים