שתף קטע נבחר

רייס: הבנייה בהר חומה לא תורמת למשא ומתן

מזכירת המדינה האמריקנית נועדה עם שרת החוץ, ציפי לבני, בבריסל ומתחה ביקורת על התוכנית לבניית כ-300 יחידות דיור בשכונת הר חומה במזרח ירושלים. לדבריה, "בנייה כזאת לא תורמת לאמון בין הצדדים". לבני: נפנה התנחלויות גם בגדה

בניית כ-300 יחידות דיור בשכונת הר חומה במזרח ירושלים אינה מקדמת את השלום - כך אמרה היום (ו') מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, במסיבת עיתונאים, בתום פגישתה עם שרת החוץ, ציפי לבני. לדבריה, "התוכנית אינה עוזרת לבנות אמון עם הפלסטינים".

 

רייס ולבני נועדו בבריסל, שם מתקיים כנס שרי החוץ של הברית הצפון אטלנטית, נאט"ו. רייס אמרה לעיתונאים, "אנו נמצאים כעת בזמן שבו המטרה היא לבנות כמה שיותר אמון בין הצדדים, וזה לא תורם לכך".

 

מזכירת המדינה הוסיפה עוד, כי "אסור שיהיה שום דבר שעלול להשפיע על תוצאות המשא ומתן. זה אפילו חשוב יותר כעת, ערב תחילת המשא ומתן, והבהרתי את הנקודה הזאת". שרת החוץ לבני מצדה, אמרה בנאום שנשאה לפני שרי החוץ של נאט"ו, כי "אנחנו כבר פינינו התנחלויות מעזה ואנו מתכוונים לעשות עוד בגדה המערבית".

 

הר חומה נמצאת באזור שסופח לירושלים אחרי מלחמת ששת הימים. הפלשתינאים טוענים כי בנייה בשכונה תפגע ברצף הטריטוריאלי של המדינה הפלשתינית העתידית.

 

דיונים על ההכנות למשא ומתן

בפגישתן, שוחחו לבני ורייס על ההכנות למשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים. לבני אמרה בנאומה, כי "ישראל רוצה לסיים את העימות מתוך הבנה שתצטרך לוותר כדי ליצור מדינה פלסטינית. כיו"ר צוות המשא ומתן הישראלי אני אומרת שהיכולת שלנו לגשר על פערים, לעשות פשרות בנושא הגבולות, קשור ישירות למילוי הצרכים הביטחוניים שלנו".

 

עוד אמרה לבני בעניין זה כי יישום ההסכם עם הפלסטינים הוא פועל יוצא מיישום של מפת הדרכים "איננו יכולים רק לזרוק את המפתחות לצד השני של הגבול. עזה היתה רק דוגמה לכך. אנו נמצאים עתה בתהליך שאמור לחזק את היכולות של הרשות הפלסטינית, כך שהיא תוכל להילחם בטרור במקום להילחם בישראל".

 

לבני רמזה גם על צורך אפשרי במעורבות נאט"ו במתרחש בשטחי הרשות הפלסטינית בעתיד. "אין להוציא מכלל אפשרות שאנו נזדקק לשאלה מה יכולה נאט"ו לעשות כדי לתמוך בשינוי, שינוי אמיתי, שינוי בשטח", אמרה, "מעורבות כזאת תוכל לסייע בעצירת הברחת כלי נשק ללבנון ולעזה, להילחם בטרור היכן שהוא צומח".

 

לבני: איראן רוצה נשק גרעיני

שרת החוץ הבהירה כי יש להחמיר את העיצומים המוטלים על איראן כדי למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני. "שלא תהיינה אי הבנות, זו מטרת איראן. זהו היעד של המשך התהליך להעשרת הגרעין תוך הפרה ברורה של האמנה הבינלאומית והחלטות מועצת הביטחון. אין ולא צריכות להיות אי הבנות כלשהן בעניין הזה", אמרה.

 

לבני ציינה בנאומה שהאיום החדש על הקהילה הבינלאומית מגיע מקבוצות טרוריסטיות הפועלות בתוך מדינות חלשות אשר אין להן אפשרות לכפות את ריבונותן עליהן כמו חיזבאללה בלבנון וחמאס ברשות הפלסטינית.

 

שרת החוץ שיבחה את שיתוף הפעולה עם העולם הערבי באנאפוליס "שהיה נחוץ למתן לגיטימיות ותמיכה בנורמליזציה אשר מראה שגם לפנינו וגם לפניהם עומדים אותם אתגרים ואיומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רייס. מתחה ביקורת
צילום: איי אף פי
מומלצים