שתף קטע נבחר

פעילי שמאל הקימו "מאחז" - ופונו מייד

כ-40 פלסטינים ופעילים ישראלים וזרים הקימו מבנה בשטח בו מתוכננת בנייה להרחבת מעלה אדומים, בטענה כי ישראל נוקטת במדיניות אפרטהייד. "אותנו רוצים לפנות, אבל מאחז לא חוקי שנמצא בסמוך אף אחד לא מתכנן להזיז", טענו - ופונו. במקביל, מתכוננים המתנחלים להקמת 3 מאחזים חדשים באזור

עשרות פלסטינים ופעילי שמאל הקימו הבוקר "מאחז" באזור אי-1, בו אמורות להתבצע פעולות בנייה להרחבת היישוב מעלה אדומים. זאת במחאה על כך שישראל אינה מפנה התנחלויות, ואף מאפשרת הקמת מאחזים חדשים בשטחים בניגוד להבטחותיה. מהמשטרה נמסר כי המבנה פונה, ותשעה מהפעילים עוכבו לחקירה.

 

כ-40 פעילים הגיעו הבוקר לאזור, והקימו במקום מבנה בטון. לטענתם, הפעולה נועדה להדגיש את העובדה שלמרות הצהרות ההנהגה, פניה של ישראל אינם לשלום. "אותנו רוצים לפנות, אבל מאחז לא חוקי שנמצא בסמוך אלינו אף אחד לא מתכנן לפנות וזו מדיניות של האפטהיייד", אמר ל-ynet יונתן פולק, אחד הפעילים.

 

לטענת פולק, ישראל דואגת לרווחת המתנחלים אולם אינה עושה דבר כדי להקל על חיי הפלסטינים באזור. "המדינה מחליטה שהאדמות האלה הן אדמות מדינה, אבל לא חושבת כלל להקים יחידות דיור בעבור התושבים הפלסטינים אלא רק למתנחלים. זוהי כנראה הדרך של ישראל לשמר ולהרחיב את גושי ההתנחלויות, ולטעון באנאפוליס שפניה לשלום", אמר.

 

לדבריו, הפעילים שנשארו במקום התכוננו לאפשרות של פינוי על ידי כוחות המשטרה שהוזעקו ל"מאחז". מהמשטרה נמסר בתגובה כי כל הפעילים עזבו את המקום, וכי תשעה מהם עוכבו לחקירה בשל התקהלות אסורה. בנוסף, הועבר הקראוון שהציבו במקום לטיפול המינהל האזרחי.


פעילי השמאל מפונים מהמאחז (צילום: אקטיבסטילס)

 

במקביל, מתכוננים פעילי תנועת "נאמני ארץ ישראל" להקים מחר שלושה מאחזים חדשים ביהודה ושומרון, בנוסף לחמישה שכבר הוקמו במהלך חול המועד סוכות. שלושת המאחזים המתוכננים הם גבעת האור שליד בת אל, מעוז אסתר הסמוך לכוכב השחר  וואי-1 שליד מעלה אדומים.

 בנוסף, מתכוונים מתנחלים ופעילי ימין לשוב לחמשת המאחזים שהקימו במהלך חול המועד סוכות, ופונו על ידי המשטרה. לדבריהם, המטרה היא "לחזק את הקשר של עם ישראל לארץ ישראל ולהמשיך את רוח האמונה והגבורה מתוך ביטחון בהשם כדרכם של החשמונאים".

 

על רקע כוונות המתנחלים פנה ארגון "יש-דין" פנה במכתב לאלוף פיקוד המרכז, גדי שמני, מפקד מחוז ש"י במשטרה, ניצב שלמה קעטבי והמשנה לפרקליט המדינה, עורך הדין שי ניצן, בדרישה למנוע את עלייתם לקרקע של המאחזים החדשים. לטענת הארגון, הניסיון העגום שהצטבר במהלך טיפול רשויות במאחז "שבות עמי" הוכיח כי "עלייתם של הפולשים לקרקע בגדה מתרחשת. פינויה המלא והקבוע היינו משימה הגדולה על רשויות אכיפת החוק בכדי לבצעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מאחז שמאל" ליד מעלה אדומים
צילום: אקטיבסטילס
מומלצים