שתף קטע נבחר

קובי אוז והיהדות

סולן להקת "טיפקס" מרגיש בנוח בבית הכנסת ואם הוא נתקל במצווה - לא יחמיצנה, אבל האיסור לערבב בין בשר וחלב ממש לא נראה לו. קובי אוז משיב על שאלון היהדות של ynet ומאיים: בלי הדת והלאום נהייה עבדים במגדל בבל

1. מתי בפעם האחרונה התפללת או היית בבית כנסת? השבוע. אבי נפטר השנה ויצא לי להיות בבית הכנסת הספרדי ברחוב רש"י לא מעט, אפילו זכיתי כמה פעמים לעיין בספר מלכים עם הרב אברהם יוסף, הבן של מר"ן. בסה"כ אני מרגיש די בנוח בבית כנסת, כנראה התפתחות שבאה עם הגיל.

 

2. עם איזו דמות תנ"כית היית רוצה להיפגש, ומה היית אומר לה? הייתי שותה כוהל עם קהלת. היינו יושבים בערב מהביל שכולו הבל הבלים, לא הייתי אומר כלום, רק לוגם ומקשיב לאיש שראה הכול.

 

3. מה בין יהודי לגוי? יהודי תמיד נודד, תמיד מתגעגע, תמיד לא מגיע, אפילו בארצו אין לו גבולות. יהודי הוא כמו קיפוד, בדרך כלל חופשי, אבל כשהוא חרד הוא הופך לכדור של קוצים. חרדי וחילוני הם שתי פוזות של אותו קיפוד, פעם הוא ככה ופעם ככה. אם היהודי הוא קיפוד הגויים הם חיות אחרות.

 

4. החוויה היהודית שלי: בגיל 15 נשלחתי לברלין במשלחת נוער של בני שדרות (עיר תאומה). היינו באכסניית נוער, וכשנכנסנו למקלחות פחדנו לפתוח את הברזים, שלא ייצא לנו איזה ציקלון B.

 

5. מצווה שמוצאת חן בעיניך: אני אוהב מצוות. אם אני נתקל במצווה, אני משתדל לקיים אותה.

 

6. מצווה שהיית מבטל: אני חושב שהאיסור על בישול "גדי בחלב אימו" לא הובן נכון, אני מבין אותו כאיסור לאכול עגל חלב (גדי שנשחט כשהוא עדיין יונק). גם האיסור המאוחר יותר לערבב בשר וחלב לא נראה לי כי הוא יוצר פילוג, זה פטנט מלאכותי שנועד להפריד יהודים מגויים ועכשיו מפריד בין יהודים ליהודים.

 

7. ברית מילה: בגלל המסורת/ בשביל הילד/ מנהג פגאני: אני בעד הבדלים בין עמים ולאומים, אני חוגג את זה שאני יהודי, להיות יהודי זה להיות ייחודי, אין לי בכלל שאלה לגבי ברית המילה. אני אוהב שנותנים בי סימנים. אם יבטלו את העמים והדתות אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בבבילון, כולנו נהיה מגדל בבל אחד, נהיה פרטים מופרטים והעולם המסחרי ישלוט בנו בנקל, ללא דת ולאום נהיה גורד שחקים מלא בצרכנים חד גוניים ומשועממים הלובשים מדי מותגים ועובדים במכרות הכסף.

 

8. יום כיפור: בבית הכנסת/ צם בבית מול הדי.וי.די/ עסקים כרגיל: יום כיפור אצלי הוא תמיד יום מיוחד, לרוב אני צם ולפעמים מתפלל, לעיתים רחוקות כאשר אני מרגיש שסבלתי די כל השנה אני עושה דווקא. יום כיפור לא עובר אצלי ככל הימים, אני תמיד מציין אותו גם כשאני מתמרד נגדו.

 

9. איך נראה גן העדן שלך? זה לא לאתר הזה.

 

10. אם היית ממציא את יום המנוחה שבת, איך הוא היה נראה? יום ללא מכוניות פרטיות. מוזיאונים ומוסדות תרבות פתוחים לכולם ובחינם. בתי קפה ומסעדות פתוחים לקהל הרחב, תחבורה ציבורית מוגברת לים, למקומות בילוי ולאתרי נוף ומורשת. בתי כנסת שמחים לכל יהודי שבא וכל חכמי א"י חילונים,דתיים ומסורתיים מנהלים שיחות על פרשת השבוע עם כל אדם צמא דעת באשר הוא. קניונים סגורים בשבת - שופינג זה לא תרבות.

 

11. מה אמר משה לאלוהים אחרי שקיבל ממנו את התורה על הר סיני? "באמת תודה רבה, א..אב..אבל.." גימגם משה, "אבל החבר'ה למטה היו מעדיפים שתארגן בשר". "אני יכול לראות את זה", לחש השם בקול רועם ואז הסתובב משה וראה את העם רוקד מסביב לסמל של אל גאוצ'ו.

 

12. מהי תרבות יהודית לדעתך? כל מה שמתווכח, כל מה שמצחיק ומציק, כל מה שמפחד, כל מה שמעיז, כל מה שמתחכם, כל מה שמתלבט, כל מה שלא משתלב, כל מה שמחפש, כל מה שאף פעם לא מוצא.

 

13. בקשה מאלוהים: למד אותנו להקשיב לזולת, את עצמנו כבר שמענו מספיק. 

 

במסגרת אירוע "רוק החודש" בבית אבי חי, ייפגש מחר קובי אוז עם המשורר רוני סומק לערב מיוחד לכבוד חג החנוכה. הערב יעסוק בנושא המרידות בתרבות היהודית והישראלית, בשירה ובטקסט. (20:30, רח' המלך ג'ורג' 44 ירושלים).

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קובי אוז. במנהרת הכותל
צילום: דניאל כהן
צילום: ירון ברנר
הרב אברהם יוסף. מעיינים ביחד
צילום: ירון ברנר
ברלין. שלא ייצא לנו ציקלון B
צילום: שי ילין
בשר בלי חלב? לא נראה לי
צילום: איי אף פי
מומלצים