שתף קטע נבחר

סודה של הספרה 8

מה בין מחזור כתמי השמש, כריתת האגודלים בימי בר כוכבא וסודות החשמונאים? הרב חיים נבון חושף את סודות המסתורין מאחורי החנוכה

כולם יודעים מה קרה בחנוכה. אך רק מעטים מאוד מכירים את הסודות הנסתרים הצפונים בחנוכה. במאמר זה אנסה לקרוע מעט מהמסווה המסתיר את סודות החנוכה הנשגבים.

 

המחקר ההיסטורי המודרני הצליח לחשוף מעט מסודם של המכבים. החשמונאים לא היו רק כוהנים מעיירה נידחת, אלא יצגו זרם רעיוני חשוב ונסתר - הקנאים, המכונים גם "החסידים". המחקר ההיסטורי גם חשף את הקשר של הקנאים לבית שמאי. אך כאן נעצרו ההיסטוריונים. אנו נוסיף עליהם, שלקנאים היו סמלים נסתרים, ששולבו בתוך חג החנוכה. למשל - המספר 8.

 

ישנם דיונים רבים בהלכה בנוגע לשאלה מדוע חוגגים בחנוכה דווקא שמונה ימים. התשובה האמיתית היא שבעיני הקנאים המספר 8 היה מספר מיסטי רב משמעות. העולם נברא בשישה ימים. ביום השביעי נח הבורא. היום השמיני היה היום הראשון של מעשה האדם, ובו החל האדם ליצור ולפעול. לכן הקנאים, שדגלו בפעילות אנושית נמרצת, קידשו דווקא את המספר 8. ואגב, "חנוכה" בגימטריה = 88 (כמעט); ו"בן פֹּרת יוסף" בגימטריה = 888.

 

בקבלה, הספירה השמינית היא ספירת הוד - הספירה של אהרן הכוהן. אין זה פלא שדווקא בני-בניו של אהרון, הכוהנים החשמונאים, הפכו את המספר 8 לסמלם. שנים רבות לאחר מכן, אגדת חז"ל מספרת לנו שבר-כוכבא אילץ את גיבוריו לכרות את קצות שני אגודליהם. אך האגדה אינה מספרת מדוע ניאותו הגיבורים לטקס מכאיב שכזה. ההסבר האמיתי הוא שהם נשארו עם 8 אצבעות, המספר המיסטי רב המשמעות.

 

עד היום, כאשר הכוהנים נושאים כפיים לברך את ישראל, הם מצמידים את אצבעותיהם בתבנית מורכבת. בתבנית זו, כל אצבע דבוקה לאצבע הסמוכה לה מאותה יד - חוץ משני האגודלים. זהו רמז לכריתת האגודלים בימי בר כוכבא, ולסוד 8 האצבעות. אגב, נסו לספור את אצבעות הידיים של המלאכים בציורו המפורסם של מיכלאנג'לו "בריאת העולם", ותצפה לכם הפתעה גדולה.

 

8 הוא מספר הפינות של כל קובייה. 8 הוא גם מספר הפינות (והצלעות) של הסמל המסתורי של הקנאים - מגן שלמה, אשר מורכב משני ריבועים מצטלבים (בדומה למגן דוד, תאומו המפורסם יותר והחשוב פחות, אשר בו יש שני משולשים מצטלבים). ריבוע אחד מייצג את השמים, וריבוע שני את הארץ, והם נפגשים במגן שלמה.

 

היום השמיני בשבוע הוא למעשה יום ראשון (7+1). על פי מסורת שנשתמרה בתרבות הנוכרית, יום ראשון הוא יומה של השמש (sun-day). כבר לפני שנים רבות נתברר כי כתמי השמש משתנים במחזוריות קבועה. מחזור כתמי השמש הוא בן 8 שנים. האם אך מקרה הוא?

 

סוד ה-8 חלחל גם לתרבויות לא יהודיות. על פי הפאנג-שוואי, יש לסדר את הרהיטים בבית כך שהאנרגיה תזרום בצורת הספרה 8 - זוהי הזרימה הטבעית והחופשית ביותר של אנרגיה ביתית. במשחקי קלפים רבים, יש לקלף המייצג את הספרה 8 חשיבות מיוחדת. במועצה הסודית של החשמנים המייעצת לאפיפיור, ישנם תמיד 8 חברים. סוד ה-8 פרץ את גבולות היהדות, ועיצב את חייהם של מאות מיליונים ברחבי העולם.

 

הערה לסיום: כל מה שנכתב במאמר הזה הוא קשקוש גמור. אבל לא יותר קשקוש ממה שמוכרים לכם בכל יום נומרולוגים, קבליסטים, אסטרולוגים, מְתַקשרים ושאר נוכלים, שחומסים את כספכם - ואת כבודכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חיים נבון
שמונה נרות. על שום מה?
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים