שתף קטע נבחר

קונרד בלאק נידון ל-6.5 שנות מאסר בגין הונאת משקיעים

התביעה דרשה להטיל על הבעלים לשעבר של הג'רוזלם פוסט, שהורשע ביולי בהונאה ושיבוש הליכי חקירה, עונש מאסר של 24 שנים. בלאק ממשיך לטעון כי לא היה כל דופי במעשיו, וכי הוא צופה זיכוי מלא בערעור

איל העיתונות לשעבר, קונרד בלאק, הבעלים לשעבר של הג'רוזלם פוסט, הורשע הערב (ב') בהונאת משקיעים בהיקף של מיליוני דולרים באימפריית התקשורת שלו, הולינג'ר אינטרנשיונל, ונידון ל6.5- שנות מאסר.

 

בלאק (63) הקנדי, החבר גם בבית הלורדים הבריטי, הופיע היום בבית המשפט המחוזי בארה"ב, כדי לשמוע את גזר הדין של השופטת איימי איב.

 

כמו כן נקבע היום גזר דינם של שני מנהלים קנדים נוספים לשעבר בהולינג'ר ושל עורך דין משיקגו שעבד עבור אימפריית העיתונות, שהורשעו ביחד עם בלאק. הם הואשמו במעילה בהיקף של כ-60 מיליון דולר בין השנים 1999 ל-2001.

 

כאמור, התביעה ביקשה להטיל על בלאק עונש מאסר של 24 שנים.

 

בזמן ההמתנה לגזר הדין מנע בית המשפט מבלאק לחזור לקנדה, ודרש ממנו להישאר באזור שיקגו או באחוזתו בפלורידה. הוא שוחרר בערבות של 21 מיליון דולר. הוא ממשיך לטעון כי לא עשה היה כל פגם במעשיו, וכי הרשעתו אינה הוגנת.

 

היקף הנזק ישפיע על תקופת המאסר

אחת מנקודות המחלוקת העיקריות בעניין גזר הדין היתה שאלת חישוב היקף הנזק שנגרם לבעלי המניות בגין מעשיו של בלאק ושאר הנאשמים. התובעים טוענים כי מדובר בהפסד של 32 מיליון דולר בלבד. ברם, לפי דו"ח שהכינה מחלקת המבחן של בית המשפט, ההפסד עומד על כ-6 מיליון דולר. סכום נמוך יותר עשוי היה להוביל לתקופת מאסר קצרה יותר.

 

בלאק הורשע על ידי חבר מושבעים ב-13 ביולי בשלושה סעיפי אישום, בכללם שיבוש הליכי חקירה, לאחר שצולם בווידיאו מעמיס 13 ארגזי מסמכים ממשרדו בטורונטו למכוניתו, אחרי שהרשות לניירות ערך האמריקנית (SEC)הודיעה לו כי הוא נמצא תחת חקירה. הוא זוכה מתשעה סעיפי אישום אחרים, בהם סחיטה.

 

סמנכ"ל הכספים לשעבר של הולינג'ר, ג'ק בולטבי בן ה-64, סגן נשיא הולינג'ר לשעבר, פיטר אטקינסון בן ה-60, ועוה"ד של החברה, מרק קיפניס, הורשעו גם הם במספר סעיפי אישום בגין הונאה. השלושה הורשעו בתשלום בונוסים לעצמם ללא אישור בעלי המניות מרווחי מכירת עיתוני הולינגר.

 

בזמן כהונתו של בלאק כיו"ר ומנכ"ל, היתה אימפריית הולינג'ר הבעלים של העיתונים "דיילי טלגרף" הלונדוני, ה"ג'רוזלם פוסט" הישראלי, ה"שיקגו סאן-טיימס" ומאות מקומונים בארה"ב ובקנדה.

 

חברים מתגייסים לטובת בלאק

מספר בכירים, ביניהם ראש ממשלת קנדה לשעבר, בריאן מלרוני, כוכב הרוק הבריטי, אלטון ג'ון, זוכה פרס נובל לכימיה, ג'ון פולאני, ועורך ה"גלוב אנד מייל" (יומון קנדי) לשעבר, וויליאם תורסל, כתבו מכתבים לשופטת בבקשה לנהוג בבלאק ב"מידת הרחמים".

 

בלאק עצמו הבטיח לחזור לחיים המקצועיים, והתעקש כי יזכה בערעור, אם כי הוא מקבל את העובדה שייאלץ לבלות זמן מה מאחורי סורגים.

 

"בית הכלא יהיה משעמם, אבל נסבל", כתב בלאק בדואר אלקטרוני ל-CBC בשבוע שעבר. "אני יכול להסתדר עם כל אדם ולהסתגל לכל דבר, ואני לא רואה בזה בושה", אמר בלאק.

בראיון ל-BBC אמר בלאק כי הוא מצפה לזיכוי מלא, וכי "הסיפור לא נגמר... ואפילו במקרה הגרוע ביותר, אחזור".


פורסם לראשונה 10/12/2007 12:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קונרד בלאק, לשעבר יו"ר קבוצת המדיה הולינג'ר
צילום: איי פי
מומלצים