שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בתי הקולנוע הישנים של תל אביב יונצחו בבול

  שנים ארוכות אחרי שסגרו את שעריהם, בתי קולנוע "עדן" ו"מוגרבי" של תל אביב יונצחו בבול שינפיק השירות הבולאי לרגל יום הבולאות ה-21

  חברת דואר ישראל הנפיקה, לרגל יום הבולאות ה-21, שני בולים המנציחים את בתי הקולנוע התל אביביים המיתולוגיים, "עדן" ו"מוגרבי". הבולים, שיושקו בשבוע הבא, נועדו להנציח באופן ממלכתי את ההוויה התרבותית של תל אביב. לדברי מנכ"ל חברת דואר ישראל, אבי הוכמן, הם "משמשים אנציקלופדיה מהלכת ותורמים חלק בשימור המסורת והתרבות של ארצנו".

   


  בולים חדשים לזכרם של בתי קולנוע ישנים

   

  את הבולים עיצב דויד בן הדור והם מכילים אלמנטים הממחישים את שני בתי הקולנוע בתקופה שבה היו מוקד עלייה לרגל. בבול קולנוע "עדן" ובשובל שלו נראים חזית בנין הקולנוע וקופת הכרטיסים, מקרן סרטים עם פסקול על תקליט ומסך אופייני לראשית הקולנוע, שלצדו שני מסכי תרגום. בבול מופיע, כיאה לתקופה, גם פסנתרן מלווה ומודעת עיתון על ה"שמענוע", הסרט המדבר והמזמר. בבול של קולנוע "מוגרבי" ובשובלו אפשר לראות את חזית הבניין ומדרגות הכניסה, מקרן ישן ומסך סינמסקופ רחב. ערכם של הבולים הוא 4.5 שקלים.

   

  קולנוע עדן, שהוקם בשנת 1914, היה בית הקולנוע המודרני הראשון בישראל שהוקם על ידי משה אברבאנל ומרדכי ויסר, והיה המקום היחיד להקרנת סרטים בגבולות תל אביב. בשנות מלחמת העולם הראשונה נסגר הראינוע בפקודת השלטון הטורקי, בתואנה שהגנרטור שלו משמש להעברת מסרים לצוללות אויב בלב ים. הראינוע שב ונפתח לציבור עם כינונו של המנדט הבריטי והפך למרכז תרבות בו נערכו גם אירועים חברתיים.

   

  בשנות החמישים הוקרנו בקולנוע, שסבל מפיחות במעמדו בשל הקמת בתי

   קולנוע חדשים, בעיקר סרטים הודיים ותורכיים שיועדו לקהל המהגרים החדשים. הקולנוע נסגר בשנת 1974 והוכרז כבניין לשימור.

   

  קולנוע "מוגרבי", לעומתו, נפתח בשנת 1930 והפך למקום מכונן בתודעה הקולקטיבית הישראלית, כשהמוני תושבי העיר פרצו במחולות ברחבת הקולנוע בשנת 1947 עם היוודע תוצאות ההצבעה על תכנית החלוקה. בשנות השמונים, בעקבות דליקה שפרצה במקום כתוצאה מקצר חשמלי, הוחלט להרוס את המבנה הישן. עיריית תל-אביב הורתה לשחזר את חזית הבניין במסגרת מרכז מסחרי שייבנה במקום.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתי קולנוע תל אביב?
  צילום: עומר הכהן
  לאתר ההטבות
  מומלצים