שתף קטע נבחר

האם התגלו עדויות למעיינות חמים על המאדים?

ייתכן שרובוט המאדים ספיריט גילה סימנים למעיינות חמים בהסטוריה של מאדים. חשף חומר שיכול היה להיווצר רק בנוכחות מים חמים, כלומר פינה חמה - לוע הר געש או גייזר - שבה יכלו חיידקים לשרוד

חשיפה מעניינת אתמול (ב') במפגש האיגוד הגיאופיזי האמריקני (AGU), מפיו של סטיבן סקוירס מאוניברסיטת קורנל, שהוא המדען הראשי בפרויקט רכבי המאדים ספיריט ואופורטיוניטי. ככל הנראה חומר שגילה הרובוט ספיריט, בחפירה שנוצרה שלא בכוונה, בשל גרירת גלגל פגום.

 

סקוירס מתאר זאת כאחת התגליות המשמעותיות מאז הגיעם של כלי הרכב הרובוטיים אל פני השטח של מאדים. המדענים מאמינים כי טלאי על הקרקע שנחשף בשל גרירת הקרקע, מכיל עדויות לתקופה בהסטוריה של מאדים שהמקום היה חם ושלפחות מבחינת התנאים, יכלו חיידקים, לו נוצרו שם, לשרוד ולשגשג תקופה ארוכה.

 

המרבץ שהתגלה נוצר ככל הנראה כאשר נביעת מעיינות מים חמים או זרמי קיטור שבאו במגע עם הסלעים הוולקניים. על כדור הארץ, אלו המיקומים שבהם מוצאים חיידקים, אמר סקוירס בהרצאתו בכנס. "אנחנו מתרגשים מאוד מהתגלית." אמר.

 

מדובר בתגלית שהחלק של המזל בה היה גדול. הספיריט נסע כשאחד מגלגליו שבור ולפיכך הוא חפר מעט בקרקע המאדים תוך כדי התקדמות. במאי השנה, שמו לב המדענים המנתחים את התמונות של רובוטי המאדים כי בתלם שנוצר יש חומר שנראה בהיר יותר מהרגיל. המדענים הפנו את מכשירי הניתוח הכימי של הרובוט אל החומרים שנחשפו ואת הסלעים הסמוכים לצורך חיפוש רמזים נוספים לחומר דומה באיזור.

 

החוקרים הגיעו למסקנה כי החומר הבהיר יכול היה להיווצר באחת משתי הדרכים – השערה אחת היא שהספיריט חשף מרבץ שנותר ממעין חם, שנוצר כאשר המים המיסו את חלקיקי דו תחמוצת הצורן בנקודה אחת ופרצו מנקודה אחרת. הדוגמה הקלאסית לכך בכדור הארץ היא תופעת הגייזרים.

 

האפשרות השנייה שהעלו המדענים מקורנל ומנאסא, היא שספריט נסע מעל לוע הר געש כבוי, שזרם חומצי פרץ מתוך הסדקים בסלעים ופירק אותם לכל המרכיבים המינרליים שלהם, מלבד דו תחמוצת הצורן.

 

 

החיפוש אחר חיים

"בין אם השערה אחת נכונה ובין אם השירות השני, הסבירות ליכולת של מאדים לקיים חיים בעבר די דומה" אומר פרופ סקוירס בראיון לבי.בי.סי. "המיוחד במרבצים הללו הוא שלא רק שהמים החמים סיפקו סביבה שבה יכלו חיידקים להיווצר, אך הפרדת דו תחמוצת הצורן יכולה לסייע לשמר את החיים. הוסיף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עדויות למים חמים?
צילום: NASA/JPL
לאתר "הידען"
מומלצים