שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הספר הישראלי "ללכת שבי" יופק בהוליווד

  הספר, שמבוסס על מערכת יחסים של עמליה ארגמן-ברנע ואהרל'ה ברנע עם צלאח תעמרי, ממייסדי תנועת הפת"ח, ורעייתו, נרכש על ידי חברת הפקה אמריקנית. ארגמן-ברנע: "אנחנו לא מצפים שהסרט ישקף אותנו ככותבים"

  הזכויות על רב המכר האוטוביוגרפי, "ללכת שבי", שכתבו במשותף עמליה ארגמן-ברנע ואהרל'ה ברנע בשנות השמונים, נרכשו על ידי חברת ההפקה האמריקנית Enigma. את הספר, המבוסס על מערכת היחסים שנרקמה בין בני הזוג דאז וצלאח תעאמרי, ממייסדי הפת"ח ורעייתו, יעבד לתסריט השחקן הבריטי, פיטר וודוורד. בשלב זה עדיין לא ברור מי יביים את הפרויקט. המשא ומתן על הזכויות, שנמשך כחמישה חודשים, הסתיים השבוע בחתימה על חוזה בין צמד הכותבים הישראלי לחברת ההפקה, שבה שותפים יורם ברזילי, אופיר קידר וג'אנה ממל, שחתומה בין היתר על שני פרסי אוסקר ("ליברמן מאוהב", "אולם הריקודים ההטרוסקסואלי של ריי").


  ארגמן-ברנע: "לפני 11 בספטמבר זה היה עולם אחר"

   

  הספר, שראה אור ב-1986 בהוצאת "ידיעות אחרונות", תורגם לערבית, גרמנית ואנגלית. עם צאתו לאור בסוף שנות השמונים בהוצאת "Grove Press" האמריקנית, ניהלה חברת הכבלים HBO מגעים עם צמד הכותבים, שבסופו של דבר לא צלחו. "אז נאמר לנו בעקיפין שאמריקה קצה בסיפורים על סכסוכים מקומיים", אומרת עמליה ארגמן-ברנע בראיון ל-ynet ומנתחת את השינוי בגישה:"זה ספר שמתעסק בבעיית הטרור וחושף אותה דרך סיפור אישי. אסור לשכוח שאנחנו מדברים היום על אמריקה שאחרי 11 בספטמבר, זה עולם אחר לגמרי. נושא הסכסוך, העולם המוסלמי ופעילויות של קבוצות קיצוניות מאוד חם כעת, בעוד שלפני 20 שנה האמריקנים היו משוכנעים שכל זה לא נוגע אליהם".

   

  ארגמן-ברנע מציינת כי בחודשים האחרונים התנהלו מגעים גם עם חברה ישראלית שביקשה להפיק את הסרט. אמריקה, כך מסתבר, שווה יותר. ההצעה הראשונית לדבריה דיברה על הפקה בהיקף של בין 40 ל-60 מיליון דולר. "זה חומר נפיץ וכיוון ששנינו לא באים מתסריטאות היה לנו ברור שצריך להתעקש על כותב שיידע לטפל בחומר, שהוא גם פוליטי מאוד וגם אנושי", היא אומרת, "זו ההסתערות הראשונה של וודוורד, שמוכר בעיקר כשחקן, על חומרים שכאלה. בחברת ההפקה מעריכים אותו מאוד ולמעשה הוא החל כבר בעבודת הכתיבה".

   

  עד כמה, אם בכלל, תהיו מעורבים בתסריט?

   

  "אנחנו לא נהיה מעורבים בכתיבה בכלל, אבל ככל הנראה נלווה את ההפקה כיועצים בשלבי ההכנות והצילומים. החלטות גדולות כמו ליהוק יהיו כמובן נתונות בידי חברת ההפקה והבמאי שייבחר".


  הגרסה העברית הפכה בשנות השמונים לרב מכר

   

  יש פנטזיות על שחקנים?

   

  "אם ג'ורג' קלוני, שלדעתי אין יפה כמוהו, יסכים לשחק את צלאח תעאמרי, אני לא אתנגד. גם בנדרס בסדר, אבל אם מדברים על דמיון אז קלוני הוא האחד. את דינה, אשתו, שהיתה נשואה לפני כן למלך חוסיין, יכולה בשמחה לשחק ג'וליה רוברטס".

   

  ערוץ ידידות בשולי סכסוך ארוך

  מערכת היחסים שנרקמה בין שני הזוגות, ושעליה מבוסס הספר, הובילה בסופו של דבר לזירוז מהלכי השבת השבויים ממלחמת לבנון הראשונה. תחילתו של הסיפור הוא במפגש בין אהרל'ה ברנע ותעאמרי, אינטלקטואל פלסטיני ומראשי הפת"ח הבכירים שהתנגד, לדברי ארגמן-ברנע, לטרור העיוור. תעאמרי, שהסגיר את עצמו לידי כוחות צה"ל בצידון, ביקש מברנע, אז כתב קול ישראל, להעביר מסר של חיים לרעייתו בלבנון.

   

  ברנע נענה לבקשתו, ובעקבות כך נוצר בין הצדדים קשר חזק וחם. לימים, מספרת ארגמן-ברנע, השיבה דינה תעאמרי טובה על טובה. "בימי המלחמה נפלו בשבי שמונה חיילי נח"ל במוצב לא הרחק מחמדון שעל הגבול. לא ידענו מה עלה בגורלם ודינה הלכה לבקר אותם במקום שביים, הקליטה אותם, צלצלה אלינו ביום כיפור והשמיעה לנו את הקולות שכל ישראל חיכתה לשמוע", מספרת ארגמן-ברנע, "היא עשתה את זה כמחווה מתוך רצון להחזיר לנו באותה המטבע שבה נהגנו אנחנו. הלוואי ואפשר היה לעשות את זה גם היום עם החטופים, אבל הערוץ הזה של ידידות בשולי סכסוך ארוך, בלתי פתור, אלים ומדמם, כבר לא קיים לצערי הרב".

   

  עשרים שנה חלפו מאז נכתב הספר. איך זה לחזור אליו היום?

   

  "הוא עדיין אקטואלי ורלוונטי. עברו 20 שנה וכלום לא השתנה. עם כל המגעים והתקוות, אנחנו עדיין במבוי סתום. לפני שנתיים יצאה מהדורה מחודשת של הספר עם פרק נוסף שמתייחס למאורעות השנים האחרונות ומערכת היחסים המתפוררת עם הפלסטינים. זה יבוא לידי ביטוי גם בגרסת הסרט".

   

  קשה להתנתק מהספר ולתת אותו לידיים זרות?

   

  "בוא נגיד שאנחנו לא מצפים שהוא ישקף אותנו ככותבים. אנחנו יודעים שהם יעשו איתו מה שהם רוצים, והסכמנו לכך. מבחינתנו הסרט הוא עוד מימד למה שכתבנו אנחנו. את יודעת, לפני המון שנים המו"ל שלנו בארה"ב הפגיש אותנו עם מילן קונדרה לארוחת צהריים. היו אז דיבורים על עיבוד לתסריט והוא אמר שהוא מציע לנו עצה ידידותית - להיפרד מהספר לפני שאנחנו חותמים על חוזה לסרט. זה מה שעשינו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ארגמן-ברנע. ערוץ הידידות נסגר
  צילום: משה שי
  צילום: ערוץ 2
  ברנע. עשה את הטלפון
  צילום: ערוץ 2
  לאתר ההטבות
  מומלצים