שתף קטע נבחר

ישראל - יצואנית הנשק הרביעית בגודלה בעולם

ישראל עברה את בריטניה בייצוא נשק, לאחר שסגרה עסקאות בהיקף של 4.3 מיליארד דולר ב-2007. מנכ"ל משרד הביטחון פנחס בוכריס אמר כי רק ארה"ב, רוסיה וצרפת מייצאות יותר נשק מישראל

ישראל הפכה ליצואנית הנשק הרביעית בגודלה בעולם ב-2007, גדולה יותר מבריטניה, לאחר שהשיגה חוזים חתומים בהיקף של 4.3 מיליארד דולר. כך נמסר ממשרד הביטחון הישראלי. לדברי מנכ"ל משרד הביטחון, פנחס בוכריס, רק ארה"ב, רוסיה וצרפת מייצאות יותר נשק מישראל.

 

בוכריס, שדיבר בכנס שקיימו אנשי אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשהב"ט, לקראת כניסתו לתוקף של חוק הפיקוח על היצוא הביטחוני בינואר הקרוב, אמר כי החוק בא להחליף תקנות והכרזות שהיו עד כה, ונועד להעמיק את שיתוף הפעולה עם משרדי החוץ ומשרדי הממשלה הרלוונטים.

 

החוק קובע את נושא רישום היצואנים, הסדרי האכיפה, הסדרי הפיקוח והסדרי הענישה. קנסות על עבירות בתחום היצוא יכולים להגיע עד 10 מיליון שקל ועונש של 5 שנות מאסר. ישראל הקימה גם מחלקת פיקוח חדשה - האגף ליצוא ביטחוני - בראשות אלי פינקו, שתפקח על הציות לחוק.

 

ישראל מייצאת בעיקר מערכות מכ"ם, טילים נגד טנקים ומזל"טים להודו, טורקיה, בריטניה, ארה"ב ומדינות מערביות נוספות. אך לדברי אנליסטים, לישראל מוניטין מפוקפק של מכירת נשק, בעיקר פגזים, רובים ותחמושת, למדינות שנמצאות במלחמה.

 

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל מציין כי ישראל סוחרת בנשק גם עם מדינות שידועות כמפרות זכויות אדם, כמו למשל מכירת ציוד לפיזור הפגנות לזימבבווה בשנת 2001, ששימש מאוחר יותר לפיזור הפגנות נגד הדיקטטור רוברט מוגאבה. 

 

הסניף המקומי של אמנסטי בירך על הניסיון לשפר את החקיקה בנושא, אך אמר כי יש להגביר את המאמצים בתחום, כך שייצוא הנשק יעמוד בסטנדרטים הנהוגים בארה"ב ובאיחוד האירופי. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוכריס: גדולים יותר מבריטניה
מומלצים