שתף קטע נבחר

אשכנזי: לא ננצח את הטרור בלי שליטה בשטח

שעות לאחר מטחי קסאם עזים על אזור שדרות, הרמטכ"ל טוען כי "יכול להיות שנגיע לנקודה בה נצטרך לעשות את הפעולה הגדולה בעזה". בהקשר כללי יותר - אף רמז לכוונותיו: "אי אפשר לנצח ארגון טרור בלי לשלוט בסופו של דבר בשטח". הרמטכ"ל התייחס גם לאפשרות עתידית של מלחמה בכמה גזרות, תוך כדי התמודדות עם ירי טילים ואיום טרור בעורף

"אי אפשר לנצח ארגון טרור בלי לשלוט בסופו של דבר בשטח". כך אמר בצהריים (יום ד') הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, בכינוס של המכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב.

 

אשכנזי אמר עוד בכנס כי "המציאות בעזה לא תוכל להימשך לאורך זמן. יש אומנם ערך מצטבר

לכל הפעולות שאנחנו עושים, אבל אנחנו לא מצליחים להוריד את זה לאפס. יכול להיות שנגיע לנקודה בה נצטרך לעשות את הפעולה הגדולה".

 

דבריו של הרמטכ"ל נאמרו שעות ספורות בלבד לאחר מטח קסאמים כבד במיוחד שנורה לעבר שדרות וזמן קצר לאחר שהקבינט נמנע מלהחליט על מבצע צבאי רחב היקף לכיבוש הרצועה. עם זאת, החליט הקבינט להמשיך בפעילות צבאית יזומה של צה"ל כפי שהוא נוהג לאחרונה.

 

בהיבט כללי יותר אמר הרמטכ"ל כי בכל עימות יצטרך צה"ל לקיים שליטה בשטח ולא להסתפק רק בתקיפות מהאוויר. "אי אפשר לנצח ארגון טרור בלי לשלוט בסופו של דבר בשטח. התוצאות הטובות של יהודה ושומרון הן בגלל שליטתנו בשטח ולא נוכל לנצח בעימות, רק באמצעות אש ותקיפות מהאוויר".

 

כזכור, על רקע המטח הכבד בשעות הבוקר, הודיע ראש עיריית שדרות, אלי מויאל, כי הוא מתפטר מתפקידו. מויאל אמר ל-ynet: "אני לא יכול לשאת באחריות" ואמר כי "אולי זה הדבר היחיד שעוד יזעזע את הממשלה - לקום ולעשות מעשה".


פגיעת הקסאם בשדרות (צילום: זאב טרכטמן - "דין וחשבון")

 

רב אלוף אשכנזי אמר כי גדלה הסבירות שישראל תידרש להתמודד בכמה זירות במקביל, תוך התמודדות עם כמה צבאות ואיומי טרור. "גובר האיום על העורף הישראלי והדבר מחייב אותנו - הן במישור ההתקפי והן במישור ההגנתי", אמר אשכנזי. "האיום הזה הלך והתפתח ככל שאויבינו הבינו שלא יוכלו להכניע את צה"ל, וכן את רגישותנו לחיי אדם. לכן הם פיתחו שורה של אמצעים - מהקסאם ועד השיהאב".

 

"ההרתעה של צה"ל התחזקה אחרי לבנון"

בהתייחסו למקצת השלכות מלחמת לבנון השנייה, אמר הרמטכ"ל: "כושר ההרתעה של צה"ל תקף ורק התחזק אחרי מלחמת לבנון השנייה. האזור יאופיין בעתיד הקרוב ברמה גוברת של חוסר ודאות".

 

בין שאר הסוגיות שבהן עסק - דיבר אשכנזי גם על סוגיית הגרעין האיראני. "עלינו מוטלת האחריות לכל תרחיש ואנו נערכים למתן המענה, לאתגרים הביטחוניים בדרכים שונות. צה"ל צריך להיות בנוי וערוך להשגת הכרעה ברורה בכל עימות. עלינו לבנות יכולת להילחם בו זמנית בזירות שונות באופן רב ממדי".

  

כאשר נשאל מה צפוי לקרות במלחמה עתידית עם סוריה, במידה שזו תפרוץ, והאם העורף בישראל יספוג טילים בעימות שכזה, השיב: "העורף הוא הזירה השנייה בחשיבותה וכל עוד ייפלו טילים על העורף - לא נכריע את המלחמה. לא נילחם באותו האופן שלחמנו בעבר. לא נפעל רק פיזית נגד הטילים, אלא נפעל גם נגד הרצון של הצד השני ונייצר לו סוג של מחירים, כך שהוא יצטרך לעמוד בפני השאלה האם הוא יכול (להמשיך להילחם). דווקא במגרש משחקים כמו סוריה יש לנו יכולת להכות בהם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. פעולה בעזה?
צילום: איציק בירן
מומלצים