שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מהו מבצע "פינוי גן הירק"?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: קראתי באחד האתרים על "פינוי גן הירק". על איזה גן מדובר?

    

  תשובה: לגולש היקר שלום. גן הירק המדובר הוא גן הירק של מושב נאות סיני, שטח חקלאי שהשתרע על פני כ-2,000 דונם בחצי האי סיני. במרס 1979 נחתם הסכם השלום בין ישראל ומצרים, ובמסגרתו התחייבה ישראל
  לפנות את אזרחיה מחצי האי סיני ולהשיבו לריבונות מצרית. לאחר חתימת ההסכם פינתה ישראל כמוסכם את מערב סיני עד לקו אל עריש - ראס מוחמד. פינוי זה כלל בעיקר את פינוי שדות הנפט בסיני, נסיגת כוחות צה"ל ופינוי בסיסי צבא, ולא פינוי יישובים אזרחיים, ועל כן עבר ברובו ללא הפרעות.

    

  עם זאת, פינוי גן הירק של המושב נאות סיני, אשר נכלל במסגרת אזור הפינוי הראשוני, הפך למבחן מקדים ליחסי הכוחות בין ממשלת ישראל לתושבים בחצי האי סיני שהתנגדו לפינוי. ביום שנקבע לפינוי, 20 במאי 1979, התבצרו כ- 60 תושבים עם ילדיהם בתוך המבנה המרכזי בגן וסירבו לצאת ממנו כאשר דרשו זאת חיילי צה"ל. רק לאחר מאבק אלים בן מספר שעות עם הכוח המפנה (שמנה כמה מאות חיילים) ניאותו המתיישבים להיכנס למשא ומתן עם הממשלה, שנמשך ארבעה ימים, ובסיומו הסכימו להתפנות. היה זה הפינוי הראשון של אזרחים מיישוב ישראלי בסיני. ב-25 באפריל 1982, לאחר השלמת פינוי כלל היישובים, ובתוכם העיר ימית, הועברה הריבונות על חצי האי סיני לידי מצרים.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet   פורסם לראשונה 12/12/2007 16:52

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מהו מבצע "פינוי גן הירק"?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חצי האי סיני. ישראל התחייבה לפנותו במסגרת הסכם השלום
  צילום: לע"מ
  בתי העיר ימית לאחר הריסתם
  צילום: לע"מ
  מומלצים