שתף קטע נבחר

פרשת דוד "הכי טוב": דוד דבש תובע 5 מיליון שקלים

סיבוב נוסף בפרשת דוד "הכי טוב" דבש מול חברת ביטוח אישי ישיר, משרד אדלר, חומסקי, ורשבסקי ומשה איבגי. לאחר שנקבע בנובמבר 2006 כי קמפיין הביטוח בכיכובו של משה איבגי פגע בזכות הפרסום של דוד דבש, והנתבעים התעשרו על חשבונו שלא כדין, תובע דבש סכום של 5 מיליון שקלים

 

סיבוב נוסף בפרשת דוד "הכי טוב" דבש מול חברת ביטוח אישי ישיר, משרד אדלר, חומסקי, ורשבסקי ומשה איבגי. לאחר שנקבע בנובמבר 2006 כי קמפיין הביטוח בכיכובו של משה איבגי פגע בזכות הפרסום של דוד דבש, והנתבעים התעשרו על חשבונו שלא כדין, תובע דבש סכום של 5 מיליון שקלים.

 

התביעה, שהוגשה על ידי עו"ד גלעד קורינאלדי לבית המשפט המחוזי בירושלים, עוסקת בתקופה שבין אפריל 2004 ועד היום ומבקשת, מעבר לפיצוי, למנוע שימוש בדמות ולפרט את נתוני השימוש וחשיפת הדמות הפרסומית לשם חישוב סכום הפיצוי לו זכאי התובע.

 

התביעה הראשונה שהוגשה באפריל 2004 התייחסה לקמפיין הביטוח שבנה את דמותו של דוד הכי טוב. דוד, המגולם על ידי השחקן משה איבגי, מתאפיין בכך שהוא מגיב על כל דבר ב"הכי טוב". ההשראה, טען דוד דבש, היא דמותו שלו. דבש טען כי הוא מוכר כ-'דוד הכי טוב' זה שני עשורים מופיע, שר ומספר תחת כינוי זה במגזר החרדי ובקרב חסידי ברסלב.

 

יניב קציר, מנהל הקריאטיב באדלר, חומסקי שלקח חלק בגיבוש הקמפיין, שמע עליו מדודו והשתמש בסיפורים אלו על מנת לבנות את דמותו של איבגי בקמפיין שעלה באוקטובר 2003. דבש קיבל באפריל 2004 צו מניעה שהורה על הפסקת הקמפיין. למרות זאת, הצדדים הגיעו להסכמה מספר ימים לאחר מכן לפיה הקמפיין יימשך ו"כל צד ייקח בחשבון את התוצאות של המשך ההפרות".

 

חברת אישי ישיר המשיכה לעשות שימוש רחב היקף בדמותו של "דוד הכי טוב". בפסק הדין בתביעה הראשונה קבע יוסף שפירא מבית המשפט המחוזי בירושלים שאדלר-חומסקי הפרה את זכות היוצרים של התובע בביטוי המוגן "דוד הכי טוב" ואת זכות הפרסום שלו. אלדר חומסקי, כמו גם חברת הביטוח ומשה איבגי התעשרו שלא כדין על חשבון הנתבע.

 

השופט שפירא קבע כי דבש זכאי לפיצויים והורה לחברות לספק לתביעה נתונים לגבי הרווחים שהופקו כתוצאה מהשימוש בפרסומות המפרות. השופט שפירא נמנע מלהוציא צו מניעה קבוע לאסור שימוש בדמות.

 

וכך הקמפיין נמשך. התובע הגיש בקשה לתיקון סכום התביעה אך מכיוון שלא קיבל את הסכמת הנתבעים להוסיף עילות ומעשים שאירעו אחרי מועד הגשת התביעה, אפריל 2004, הוא נדרש, לטענתו, להגיש את התביעה הנוכחית. גם בתביעה הראשונה, על אף מגעים בין הצדדים ומספר ישיבות בבית המשפט, לא נקבע עדיין סכום הפיצוי בגין ההפרה עד לאפריל 2004.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חנוך גריזיצקי
משה איבגי
צילום: חנוך גריזיצקי
מומלצים