שתף קטע נבחר

גוגל מפתחת מתחרה לוויקיפדיה

ענקית הרשת הודיעה אתמול (ה') כי היא עובדת על מיזם חדש, המכונה "פרויקט knol": פלטפורמה לאנציקלופדיה חופשית. ההבדלים המרכזיים לעומת ויקיפדיה: היעדר אנונימיות, ערכים מוגנים מעריכה ופרסום רק לאחר הערכת איכות ציבורית

גוגל מפתחת פלטפורמה חופשית שבה יוכלו אנשים לכתוב ערכים בנושאים בהם הם בקיאים. הרעיון מזכיר מאוד את האנציקלופדיה החופשית הוותיקה ויקיפדיה, אך בכמה הבדלים משמעותיים. הפרויקט עדיין נמצא בשלב הבטא המוקדם וההשתתפות בו היא לפי הזמנה.

 

על פי התיאור שמסרה גוגל בבלוג החברה, המשתמשים יוכלו לפתוח לעצמם כרטיס עם פרטים אישיים ותמונה, ובו לכתוב ערכים פרי יצירתם. הערכים מכונים knols, קיצור ל-Units of Knowledge, כאשר גוגל מקווה שה-Knols יתפתחו לכדי מקור מידע מרכזי, כזה שאנשים פונים אליו ראשון בחיפושים אחר מידע. גוגל מסבירים כי עיקר הדגש הוא על הכותבים, והרעיון הוא שאנשים ברי סמכא יכתבו על התחום בו הם מבינים, תוך שהם מזדהים בתמונה ובשמם המלא - דבר אשר נעדר מוויקיפדיה. "אנחנו מאמינים שהידיעה מי כתב מה, תעזור לגולשים לעשות שימוש טוב יותר בתכנים שמציעה הרשת", כותב אודי מנבר, סגן נשיא להנדסה בגוגל.

 

גוגל לא תערוך את התכנים בשום דרך. את מלאכת הביקורת ודירוג איכות הערכים יעשו המשתמשים בעצמם, כאשר גוגל מעודדת ריבוי השקפות ותחרות בין רעיונות. עוד ניגוד מובהק לוויקיפדיה, הוא שכל knol יהיה נעול מפני עריכה ושינוי בידי משתמשים אחרים. ערך מסויים יפורסם רק לאחר תקופת ניסוי שבה ה-knol ידורג בידי הגולשים, וכך תימדד איכותו. בשלב מאוחר יותר, מתכננת גוגל לתגמל את הכותבים באמצעות פרסום Google-Ads בעמודים אותם הם יצרו. יש לציין כי מיזם הידע האנושי הקודם של גוגל, Google Answers, נחשב לכישלון, ונסגר לפני כשנה.

 

ויקיפדיה, האנצקלופדיה החופשית, אשר בה בעצם מתחרה גוגל, מכילה כיום למעל לתשעה מיליון ערכים ב-250 שפות, כאשר יותר משני מיליון ערכים הם בשפה האנגלית. ויקיפדיה זכתה לאורך שנות קיומה לביקורת על איכות ומהימנות הערכים המתפרסמים בה. השנה אף פרש אחד ממקימיה, לארי סנגר, לטובת מיזם מתחרה, סיטיזנדיום, אשר אמור להציע ערכים מהימנים יותר, העוברים ביקורת על ידי מומחים בתחום הידע של הערך. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עכשיו גם האינצקלופדיה. גוגל
מומלצים