שתף קטע נבחר

ממשלת הולנד מאמצת את הקוד הפתוח

המשרד לענייני כלכלה במדינה יחייב את כל הרשויות הלאומיות והמשרדים במדינה להעדיף שימוש בקוד פתוח ולא להיות תלויים בחברות מסחריות. מיקרוסופט: זה לא משרת את האינטרס הרחב של שוק התוכנה

ממשלת הולנד הודיעה כי משרידה והרשויות במדינה יתחילו להשתמש בתוכנות מבוססות קוד פתוח, ובתקנים פתוחים עבור קבצים רשמיים, עד חודש אפריל 2008, כך הודיע משרד הכלכלה במדינה. על פי ההודעה, התוכנית התקבלה פה אחד לאחר פגישה בין שתי ועדות פרלמנטריות ביום רביעי. המדיניות החדשה קובעת כי על ארגונים בדרג לאומי להיות ערוכים להשתמש בתקן הפתוח ODF לשמירת מסמכים עד אפריל, ועל הארגונים בדרגים מקומיים להיערך לכך עד 2009.

  

על פי המדיניות החדשה, משרדי הממשלה יוכלו להמשיך להשתמש גם בתוכנות קנייניות, אבל יהיה עליהם להצדיק את השימוש הזה, כך אמר אדווין ואן שרנבורג, דובר המשרד.

 

ממשלות רבות בוחנות מעבר לקוד פתוח על מנת לנתק את התלות בגורמים מסחריים ולהפחית את עלויות התפעול של משרדי הממשלה. על פי ההערכות, בתהליך רישום שיכון ודיור בלבד, ממשלת הולנד תחסוך לאחר המעבר לקוד פתוח, 8.8 מיליון דולרים בשנה. הערים הספורות באירופה, בינהן וינה באוסטריה ומינכן בגרמניה, משתמשות במערכות מבוססות קוד פתוח, עדיין מהוות נתח קטן בשוק התוכנה.

 

מיקרוסופט מנסה להשיג אישור של קוד פתוח על התקן Office Open XML, אך עד עתה לא הצליחה לקבל את תמיכתו של ארגון הסטנדרטים הבינלאומי (ISO), גוף הרישוי המוכר על-ידי הממשלה ההולנדית. דובר מיקרוסופט בהולנד, האנס בוס, הודיע כי מסמכי Word עדיין מתקבלים בדיוק כמו התקנים המתחרים והפתוחים, וכי הוא מצפה כי בקרוב יושג אישור לתקן ה-Open Office XML - שיוכר כתקן פתוח. עם זאת, מיקרוסופט מודאגת ומתנגדת לתנאי במדיניות ההולנדית, הקובע כי על משרדי ממשלה וסוכניות להעדיף קוד פתוח. "אנחנו חושבים שמודל בודד של עידוד לשימוש כזה, לא משרת בצורה טובה את האינטרס הרחב של שוק התוכנה", אומר בוס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים