שתף קטע נבחר

ביהמ"ש: אריאל היא "תושב ישראל" וחייבת בתשלום מס

בית המשפט דחה את טענות המועצה המקומית אריאל וקבע שעליה לשלם מס שכר לפי חוק המע"מ: "הן לפי לשון החוק והן לפי תכליתו, המועצה המקומית אריאל היא 'אזרח ישראלי' והעובדה שעובדיה אינם אזרחי ישראל אינה מעלה ואינה מורידה"

השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בת"א קיבל השבוע את עמדת פקיד שומה פתח תקוה וקבע כי המועצה המקומית אריאל חייבת במס שכר לפי חוק מע"מ. 

 

המועצה המקומית אריאל, הפועלת באזור יהודה ושומרון בשטח המצוי תחת ממשל צבאי, טענה כי אינה חייבת במס שכר הואיל ואיננה "אזרח ישראלי" ואף לא "תושב ישראל" לצורך חוק מע"מ. לחילופין טענה, כי איננה חייבת במס שכר בגין השכר המשולם לעובדיה הפלסטינים. לטענתה, אין מקום לחייבה במס על בסיס טענת שוויוניות או הפליה ביחס לרשויות אחרות שבתוך מדינת ישראל לאור ההבדלים המהותיים ביניהן.

 

בית המשפט דחה את עמדת המועצה המקומית אריאל על שתי החלופות. לעניין הטענה העיקרית כי אין המועצה בגדר "אזרח ישראלי" קבע בית המשפט כי הן לפי לשון החוק והן לפי תכליתו, המועצה המקומית אריאל הינה "אזרח ישראלי". "המערערת אינה חולקת כי היא הוקמה מכח תחיקת הביטחון. תחיקת הביטחון היא מעשה חקיקה שמקורו בריבון הישראלי". . .

 

עוד קבע השופט כי העובדה כי עובדיה אינם אזרחי ישראל אינה מעלה ואינה מורידה. "מלכ"ר בישראל המשלם שכר לעובד שאינו ישראלי יחויב במס שכר בגין תשלום זה לא בשל שהשכר נצמח, הופק או נתקבל בישראל אלא בשל עצם טיבו כשכר שהוא ביטוי לתמורה בגין פועלו של העובד, המשאבים האנושיים המהווים את עבודתו והיוצרים את הערך המוסף של המלכ"ר שהוא החב במס".

 

ביהמ"ש הביע תמיהה לגבי המניע של המועצה לבדל עצמה מרשויות מקומיות אחרות "ולו בשל טענה העשויה ליצור החזר מס, אשר על פניה מעוררת חשש של אפליה וספק אם יאה היא".

 

עו"ד אהובה סימון ועו"ד רינה משיב מיוחס מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי) ייצגו את פקיד שומה פתח תקוה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טענה כי אינה חייבת במס שכר
צילום: שי רוזנצוויג
מומלצים