שתף קטע נבחר

פריצת דרך: הרבנים אישרו אינטרנט לעסקים

ועדת רבנים מיוחדת לענייני תקשורת הצליחה לקבל את הסכמות גדולי הפוסקים לשימוש באינטרנט "לצורכי עסקים בלבד". ההיתר ניתן על סמך התחברות לשרת המסנן אתרים לא-רצויים, ופותח במיוחד למען החרדים. הרב אלישיב: מניעת מכשולי המחשב היא הסרת תועבה

סדק משמעותי נפרץ היום בחומת ההתנגדות לאינטרנט בציבור החרדי. ועדת הרבנים לענייני תקשורת, שנוסדה בסמכותם של גדולי הרבנים בציבור החרדי, פרסמה הבוקר (יום ב') בעיתונות החרדית הודעה שמתירה שימוש באינטרנט "לצורכי פרנסה בלבד, ובאמצעים הכשרים לכך".

 

בתחילת ההודעה מסבירים הרבנים כי הצורך לפתור את בעיית האינטרנט עלה בשל השימוש הגובר במערכות תקשורת מחשבים, דואר אלקטרוני ואינטרנט, לצורך ביצוע פעולות בעולם העסקים. הרבנים דיווחו כי "לאחר התייעצות עם מומחים נמצא פיתרון טכני לחסימה, שיאפשר לאלו הזקוקים לכך גישה לדואר אלקטרוני בלבד או לאתרים ההכרחיים לצרכי פרנסה".

 

בהמשך למודעה הוסבר בכלי התקשורת החרדיים כי "הפיתרון המיוחד הושג לאחר מאמצים מרובים מאוד והשקעות טכניות מתוחכמות, כדי להסיר סכנות קשות של מכשולים ופגעים רוחניים. זאת בשל העובדה שהיצר הרע נטל לו בדורנו כראש החץ הראשי של כלי מלחמתו את הטכנולוגיה הבלתי מבוקרת ואת המחשבים". על פי הפרסומים, רבים פנו לרבנים כדי למצוא פיתרון לבעיית האינטרנט שכן מי שנאלץ להשתמש בו לצורך פרנבה חש כי הוא "הולך כל העת על פי תהום פעורה". 

 

במודעה מוסבר כי הרבנים פנו לחברות תקשורת המספקות תשתיות ושירותי סינון, שיספקו פיתרון לציבור יראי השם במסלול מיוחד שיעמוד תחת פיקוחם. הרבנים מפנים למוקד מיוחד לבירור פרטים, ובסוף המודעה מדגישים: "הננו לגלות דעתנו שאין בדברינו שום היתר לשימוש במחשבים, וקל וחומר לא בתקשורת מחשבים, שלא לצורכי פרנסה הכרחיים. וכל אחד ינהג בדבר זה על פי הוראת רבניו, ויהי רצון שלא יצא מכשול מתחת ידינו".

 

אמש ביקרה משלחת מטעם הוועדה לתקשורת אצל מנהיג הפלג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, שאמר להם כי "מניעת מכשולי המחשב היא הסרת תועבה וקיום צו התורה: 'וביערת הרע מקרבך'". הרב אלישיב עודד את אנשי המשלחת ב"מלחמה בנגעי המחשב, ואת בלימת סכנתו המרובה מלפגוע בבתי ישראל המבוגרים ובצעירי הצאן".

  

הרב יוסף בנימין הלוי וואזנר, חבר הוועדה ובנו של הרב שמואל הלוי וואזנר, הנחשב כפוסק הלכה חשוב בקרב החסידים, העביר מסר לנכדו: "אשרי מי שאין לו צורך בכלל במחשב. ומי שיש לו צורך באינטרנט - שיתחבר אך ורק על ידי המסלול שעומד בפיקוח ועדת הרבנים לענייני תקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
לעסקים בלבד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום: חיים צח
הרב אלישיב. "וביערת הרע מקירבך"
צילום: חיים צח
מומלצים