שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נחתם הסכם סחר חופשי עם מדינות דרום אמריקה
  בתום שנתיים של משא ומתן נחתם היום בבירת אורוגוואי הסכם סחר חופשי בין ישראל לבין ברזיל, ארגנטינה, אורוגוואי ופרגוואי. ישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לאמריקה הלטינית שחותמת על הסכם סחר חופשי ומלא עם מדינות אלה

  לראשונה ובתום שנתיים של משא ומתן, נחתם היום הסכם אזור סחר חופשי בין ישראל לברזיל, ארגנטינה אורוגוואי ופרגוואי (מדינות גוש המרקוסור).

   

  ישראל היא המדינה הראשונה מחוץ לאמריקה הלטינית שחותמת על הסכם סחר חופשי ומלא עם מדינות אלה. כיום עומד הסחר ההדדי בין ישראל ומדינות המרקוסור על היקף של כ-1.1 מיליארד דולר ובמשרד התמ"ת מעריכים כי בתוך 3 שנים יהיה ניתן להכפילו. בשנת 2006 הגיע היצוא הישראלי לברזיל לבדה לרמה של 458 מיליון דולר (מדובר בעיקר בדשנים, תקשורת ואבטחה) והיבוא מברזיל לישראל הגיע באותה שנה ל-261 מיליון דולר (בעיקר בתחום המזון המעובד).

   

  הסכם הסחר החופשי עשוי להגדיל בצורה משמעותית את היקפי המסחר כתוצאה מהסרת מגבלות מסוימות על הסחר כמו פטור מתשלום מכס, ביטול מכשולי סחר כמו רשיונות יבוא, מכסות יבוא, והיטלי יבוא. 

   

  אלי ישי ועוד ארבעה שרי חוץ

  על ההסכם חתם סגן ראש הממשלה, שר התמ"ת אלי ישי. במעמד החתימה היום נכחו גם שרי החוץ של ארבע המדינות, השגרירים הישראלים וצוותי המשא ומתן שליוו את ההסכם.

   

  השר ישי אמר היום "אני רואה בהסכם זה מכשיר המאפשר גישה לשווקים חשובים ובעלי פוטנציאל לתעשייה הישראלית. יתר על כן, ישראל עד כה חתמה על הסכמי סחר עם מדינות מערב אירופה וצפון אמריקה, ועם מדינות באזור הים התיכון, אולם זהו ההסכם הראשון של ישראל שפורץ מסגרות אלו ומאיר זרקור מסחרי על יבשת כה חשובה, אשר עד כה לא היתה על מפת הסכמי הסחר שלנו.

   

  "ההסכם מסייע לנו לייצר תשתית סחר שלמה יותר, מקיפה יותר, התואמת את עולם הסחר כיום, אשר איננו חד קוטבי יותר ובכך חשיבותו".

   

  בועז הירש, משנה למנכ"ל וראש מנכל סחר חוץ במשרד התמ"ת, אמר היום כי ההסכם מייצר מערכת קשרים כלכלית מפותחת עם השווקים המתעוררים והוא מתוסף למערכת הסכמית כוללת שנחתמה בתקופה האחרונה מול מדינות אלה (למשל הסכם שיתוף הפעולה בתחום המו"פ עם ברזיל וארגנטינה). לדבריו, מערכת הקשרים עם מדינות דרום אמריקה שווקים מתעוררים נוספים נבנית מתוך מטרה לייצר תשתית פעילות כלכלית וטכנולוגית עם המדינות שבטווח של 15 שנים קדימה יהיו במיקום הרבה יותר גבוה בחשיבות הכלכלית העולמית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים