שתף קטע נבחר

אזהרה לבדרנים: עכשיו אסור לצחוק על מוגבלים

תיקון לחוק קובע כי כל לקות - פיזית, נפשית או שכלית - היא מוגבלות, וביזוי אדם בשל כך תיחשב ללשון הרע. מה דעתם של הסטאנדאפיסטים על רוע הגזירה - האם ייאלצו לשכתב את משפטי המחץ? ויש גם בדיחה

הכנסת אישרה אמש (ג') תיקון לחוק לשון הרע לפיו ייאסר ביזוי אדם בשל מוגבלותו. ככל הנראה, הראשונים להיפגע מהתיקון לחוק הם אנשי הבידור. ואולם, לפני שמיטב הקומיקאים יירדו למקלטים, וקודם לכך שכותבי הבדיחות ייאלצו להגות משפטי מחץ חדשים, נשאלת השאלה: האם מדובר בשינוי קיצוני כל כך?

 

התיקון החדש לחוק קובע כי כל לקות - פיזית, נפשית או שכלית - תיחשב כמוגבלות, וביזוי אדם בשל כך תיחשב ללשון הרע, באופן דומה לאמירות מבזות הנוגעות לגזע, מוצא, דת, מין ונטייה מינית. לדברי ח"כ רן כהן (מרצ), "התיקון מהווה תוספת חשובה לשיח המאבק באפליית אנשים עם מוגבלות".

 

אבל מתברר כי הקומיקאים שלנו שומרים על החוק גם בלעדיו. הסטאנדאפיסט ארז קליימן אומר כי הוא בעד החוק: "תמיד יש את הפחד הזה מהומור שחור, מזה שצוחקים על מוגבלים", הוא אומר, "זה לא נוגע לי כי אני לא מתעסק בדברים האלה, מה שלא מצחיק אותי לא יהיה בהופעה שלי, לא תשמע פגיעה במוגבלויות, הומור שחור או ניבולי פה".

 

קליימן, המופיע בתוכנית של שי ודרור בערוץ הצחוק, מציין כי במופע שלו הוא יעדיף לצחוק על עצמו כי זה יצחיק אותו ואת הקהל הרבה יותר מבדיחות על הצופים במופע. "גם אם יהיה בנאדם שלא מוגבל בקהל אני לא ארד עליו, אין לי שום אינטרס, המטרה שלי היא שכולם יצחקו - ולא על מישהו מתוך הקהל, אלא על סיטואציות שאנחנו חווים כל יום. זה הרבה יותר מצחיק אותי".

 

גם רודי סעדה ממועדון "קאמל קומדי קלאב" לא מאמין בפגיעה בחלשים.

"אני כן מדבר על הנושא, אבל אני מביא אותו מפרספקטיבה קצת אחרת".

 

הוא מספר על אחד הקטעים במופע שבו הוא מתלונן על ריבוי הבדיחות על חשבונם של החלשים. "יש לי קטע שאני אומר: זה לא נעים לצחוק על מפגרים. כולם בילדות היו צוחקים על מפגרים, כי לא היינו יודעים מה זה.

 

"לדוגמא, ילד שם יד מאחורי הגב ושואל: מה יש לי מאחורי הגב? מה יש לי מאחורי הגב? והתשובה היא שיתוק ילדים. לדעתי זה פשוט מגעיל, כי מפגר לא יכול לבוא למפגר אחר ולשאול אותו: מה יש לי מאחורי הגב? מה יש לי מאחורי הגב? איש רגיל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מצחיק (אילוסטרציה)
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים