שתף קטע נבחר

מהפך בדרום קוריאה: לי מיונג-בק נבחר לנשיא

מדגמים ראשונים שפורסמו במדינה ניבאו ניצחון מוחץ למועמד השמרני לנשיאות לי מיונג-בק, שכיהן בעבר כראש עיריית סיאול וגם שימש כבכיר בחברת הרכב יונדאי. זמן קצר לאחר מכן, הודה יריבו העיקרי בתבוסתו. לי יחליף את הנשיא הליברלי רו מי-היון

מועמד המפלגה השמרנית לנשיאות דרום קוריאה, לי מיונג-בק, זכה בניצחון מוחץ בבחירות שהתקיימו היום (ד') במדינה. כך עולה ממדגמים ראשונים שפירסמו כלי תקשורת קוריאנים. לי, שכיהן בעבר כראש עיריית סיאול והיה גם בכיר בחברת הרכב יונדאי, צפוי להיכנס לנעליו של הנשיא, רו מי-היון, בפברואר 2008.

 

לפי המדגם המשותף של תחנות הטלוויזיה המובילות KBS ו-MBC, זכה המועמד השמרני ב-50.3 אחוזים מקולות הבוחרים. יריבו העיקרי של לי ומועמד מפלגת השלטון לנשיאות, צ'ונג דונג-יונג, זכה ב-26.0 אחוזים - כחצי מהקולות שהשיג לי. למקום השלישי הגיע המועמד העצמאי לי הוי-צ'אנג עם 13.5 אחוזי תמיכה. זמן קצר לאחר פרסום המדגמים הודיע צ'ונג כי הוא מודה בתבוסתו. 


בכירי המפלגת שמרנית חוגגים את הניצחון, היום (צילום: AFP)

 

לי, מועמד "המפלגה הלאומית הגדולה" שהוביל את המרוץ באופן עקבי מאז תחילתו, חגג היום - בנוסף לניצחונו הצפוי בבחירות - גם את יום הולדתו ה-66. העם הקוריאני מאס בהגמוניה של "המפלגה הדמוקרטית המאוחדת החדשה", האוחזת במושכות השלטון מאז 1997. זאת, למרות שורת הישגים מרשימים, בהם פיוס מיוחל עם השכנה הצפונית.

 

לי הבטיח במהלך קמפיין הבחירות לנקוט עמדה יותר ביקורתית כלפי משטרו של קים ג'ונג-איל ולהדק את שיתוף הפעולה עם ארצות הברית.

 

ייתכן כי החשש מהפסד הוא שהביא את הנשיא היוצא, רו מו-היון, לבקש השבוע משר המשפטים במדינה לשקול לפתוח מחדש את תיק החקירה נגד המועמד השמרני לי. הנשיא רו הסביר את בקשתו בטענה שהתגלה סרטון וידיאו, שבו צולם לי מודה כי הקים חברה המעורבת בשערוריית שחיתות. יריביו הליברלים טענו כי היבטים שונים בפרשה טרם נחקרו - כגון העובדה שחברת השקעות שהקים לי היתה מעורבת בפרשת השחיתות

 

לי, המכחיש את החשדות נגדו, הסיר את התנגדותו להקמת ועדה שתחקור את הפרשה ולכן, משרד המשפטים דחה את בקשת הנשיא לפתוח מחדש את התיק.

 

"אני רוצה להודות לכל אותם אנשים שהגנו עליי בזמן שיריביי בחרו במסלול של קמפיין בחירות שלילי ותוקפני", אמר היום לי לעיתונאים בצאתו מהקלפיות. "כעת עלינו לשנות את הממשלה ועל האזרחים לצאת להצביע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא הבא: לי
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
הנשיא רו: חוזר הביתה
צילום: איי פי
מומלצים