שתף קטע נבחר

זירת הקניות

השר להגנת הסביבה: אין לנו כוח נגד המזהמים

בתשובה לשאילתא של ח"כ דב חנין אודות טיפול המשרד להגנת הסביבה במפעלים מזהמים הודה גדעון עזרא שסחבת וקשיים ביורוקרטיים מנעו הוצאה לפועל של הליכים משפטיים נגד מזהמים, ובמשך תקופה ארוכה לא אויש תקן לגובה קנסות מטעם המשרד

אם אתה בעליו מפעל מזהם, נכון להיום, אין לך הרבה סיבות לחשוש מהמשרד להגנת הסביבה. בדיון שהתקיים היום (ד') במליאת הכנסת הודה השר להגנת הסביבה, גדעון עזרא, כי כיום אין למשרדו יכולת לאכוף את הענישה נגד מפעלים מזהמים. דבריו של עזרא נאמרו בתשובה לשאילתה שהגיש יושב ראש השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ח"כ דב חנין (חד"ש), שדרש לקבל פרטים אודות מדיניות המשרד כלפי מפעלים מזהמים.

 

השאילתא של חנין התייחסה לאופן בו טיפל המשרד בזיהום שיצרו מפעלי תרכובות ברום וכימיקלים דרום. "כיום איננו מסוגלים להצמיד שפיטה וענישה לעבירות", אמר עזרא בתשובתו. הוא הסביר שהחקירה נגד המפעלים נגמרה מזמן ונמסרה לתובע חיצוני, אלא שבתום תקופה ארוכה של בדיקות, עזב התובע את תפקידו ובמשרד המתינו למינויו של תובע חיצוני אחר. "כמו שאתה יודע, המשרד שלנו משמש גם כפרקליטות בנושאי סביבה", הוסיף עזרא.

 

עזרא הסביר גם שבתחום האכיפה וגביית הקנסות מתקשה המשרד לעמוד ביעדים. הוא ציין כי במשך שנה וחצי לא פעל גובה קנסות שיאכוף את הדין מול המזהמים. "כשאני הגעתי למשרד לא פעל גובה קנסות, וכך זה נמשך שנה וחצי" הודה עזרא. הוא ציין כי לאחרונה הושלמו תהליכי מכרז במשרד, ובעקבותיהם מונו שני אנשים שתפקידם יהיה גביית כספי קנסות.

 

משעלה לדוכן בשנית, הגיב חנין לדברי השר ואמר שהוא מסיק מתשובתו "שהמזהמים הגדולים ממשיכים להיות פטורים מאחריות, והציבור איננו מוגן מהפעולות שלהם". חנין ציין כי כמו השר, הוא שותף לביקורת על תקציבו הדל של המשרד להגנת הסביבה ועל חולשת המחלקה המשפטית שלו.

 

הוא הוסיף ואמר כי תפקודו הלקוי של המשרד מתבטא גם בגביית קנסות נגד מזהמים. "מה קורה כאשר בתי המשפט קובעים קנסות? אני מבין שישנה בעיה גם בגבייה. קנסות לא נגבו, והמזהמים הרוויחו", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איננו מסוגלים להצמיד ענישה לעבירות. עזרא
צילום: דנה קופל
מומלצים