שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מח"ט גולני נגד "תדע כל אם"

  מח"ט גולני מביע הסתייגות מ"תדע כל אם", שישודר הערב (א') בערוץ 1 וקובל נגד הצגתו של אירוע פינוי הרוג במרון א-ראס במלחמת לבנון השנייה

  מלחמת לבנון השנייה ממשיכה לעורר מחלוקות. והפעם במסגרת "תדע כל אם", סרט תיעודי של רשות השידור שמביא את סיפור אכזבתם של לוחמים ותיקים מהתנהלות צה"ל במלחמה האחרונה. הסרט כבר זכה למנה של ביקורת כשח"כ איתן כבל  הוזמן להקרנה בסינמטק, והתבטא נגד הממשלה. 

   

  כעת, מסתבר, שגם מח"ט גולני מביע הסתייגות מ"תדע כל אם". אל"מ תמיר ידעי, מפקד חטיבת גולני, שלח היום מכתב לדובר צה"ל אבי בניהו, וזה העבירו למנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר, ליו"ר רשות השידור משה גביש ולמנהל מחלקת התעודה של הערוץ הראשון, איתי לנדסברג. במכתב מבקש אל"מ ידעי להוסיף את הסתייגויותיו לסרט, שעות ספורות לפני שהוא אמור לעלות לשידור. מח"ט גולני קובל נגד הצגה של אירוע פינוי הרוג במרון א-ראס. המח"ט לא צפה בעצמו בסרט, ותלונתו מבוססת על עדות שמיעה של צופה, אב שכול.

   

  במכתב כותב ידעי שתשומת לבו לסרט הופנתה על ידי משה מוסקל, אב שכול, שבנו רפנאל ז"ל נהרג בקרב מרון א-ראס. מוסקל טוען שבסרט ישנה התייחסות מטעה לאירוע היעלמותו של יונתן ווסליוק בא-ראס. בסרט אומר האלוף דורון רובין, שבית קרס על ווסליוק ושחיילי יחידתו, יחידת אגוז, לא נשארו בשטח כדי לחפש אחריו. במקום זאת שלח הצבא מזל"טים לאתרו, כשעתיים לאחר היעלמו. עקב כך, גופתו נמצאה רק כעבור 24 שעות. האלוף לשעבר דורון רובין אומר בסרט שמדובר באירוע שגרם לו לחשוב שהחייל ננטש משום שהוא עולה חדש מאוקראינה. רובין מוסיף כי אגוז "מחוקה בעיניו".

   

  בניו של דורון רובין, שמופיעים בסרט, השתתפו באופן פעיל בלחימה. ברק רובין הוא מפקד פלס"ר נח"ל.

   

  בהתבסס על דברי מוסקל, אל"מ ידעי טוען שמדובר בסילוף האמת ושהסיפור "מגמתי ושקרי". לפי ידעי, חיילי יחידת אגוז חיפשו את ווסליוק, חייל בודד, מרגע נודע דבר היעלמו ולא חדלו גם כאשר סרקו את המקום תחת אש. לדבריו ישנה הקלטה של האירוע בו נשמע מפקד היחידה אומר למח"ט 300 כי הוא ויחידתו לא עוזבים את המקום עד שיונתן יימצא וכן חומרים מצולמים ממזל"ט שתיעדו את החיפושים.

   

  יש לציין כי צה"ל לא שיתף את יוצרי הסרט ניר טויב ויהודה ביטון בחומרים שברשותו, ולא נתן להם גישה לתחקירים או לתיעודים מצולמים. בנוסף, תיאור האירוע מובא מפיו של דורון רובין, אלוף לשעבר, ואינו הנדבך העיקרי עליו נבנה הסרט.

   

  אבל לפי אל"מ ידיע, יוצרי הסרט ביצעו "רמה נמוכה של תחקיר וסילפו את העובדות". הוא מזמין את דורון רובין ואת יוצרי הסרט להצטרף לשגרת יומה של חטיבת גולני ומסיים בציטוט מספר ישעיה, "מהרסייך ומחריבייך, ממך יצאו".

   

  בעבר הצליחו בדובר צה"ל לעורר עניין בסרט של הערוץ הראשון, כשחסמו את שידור "החווה הסינית - רשומון", ביום הזיכרון. איתי לנדסברג, מיוצרי הסרט, משרת באגוז. ניר טוייב, במאי הסרט, אמון גם על פרויקט "אשמה ותהילה" של ערוץ 1, שאמור להיות תיעוד מקיף של כל מלחמות ישראל מ-1948 ועד ימינו. 

    

  לדברי טויב, "הסרט מתאר את האבירים, אלה שמשרתים את הממלכה ולא את המלך. הם מחויבים לממלכה בלבד, כי המלכים מתחלפים".

   

  איתי לנדסברג מוסר שאכן עלו טענות של הורים שכולים, ושאם דובר צה"ל ירצה להגיב על הסרט הוא מוזמן לעשות כן. 

   

  מרשות השידור נמסר בתגובה: "היות שמח"ט גולני לא צפה בסרט, ונסמך על שמועות בלבד, הוא הוזמן להציג את עמדתו בראיון מיוחד אחרי שידור שני חלקי הסרט או בכל מועד אחר שייבחר".

   

  תגובת דובר צה"ל: "הסרט לא הופק בשיתוף דובר צה"ל וכמו כן לא התקבלה מעולם אף שאילתא או בקשה להתייחסות. בעקבות בקשת רשות השידור אושר להעביר להפקה חומרי ארכיון אשר הופצו בעבר לכלל אמצעי התקשורת. לאחר פניית הורים שכולים למח"ט גולני הפנה הנ"ל את תשומת לבם של דובר צה"ל ורשות השידור לעובדה כי בסרט תיאורים הרחוקים מן המציאות. כך במקרה שבו נטען לכאורה כאילו חטיבת גולני הפקירה פצוע בשטח (ועוד הגדילו לטעון כי הדבר אירע מאחר שהינו עולה חדש), בעוד שבמציאות ההיפך הוא הנכון. החטיבה חיפשה אותו ללא הרף וישנן הקלטות קשר בהן אומר המפקד כי אין בכוונתו לעזוב עד אשר יימצא החייל".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים