שתף קטע נבחר

כצפוי: נשיא אוזבקיסטן זכה ברוב מוחץ בבחירות

הנשיא איסלם כרימוב זכה ב-88 אחוזים מקולות הבוחרים והבטיח לעצמו כהונה נוספת. הארגון הבינלאומי OSCE, המבקש להחיל סטנדרטים דמוקרטיים לבחירות בכל מדינה, טוען: "השלטון לא איפשר קיום של אופוזיציה אמיתית"

נשיא אוזבקיסטן, איסלם כרימוב, זכה ברוב גורף של 88.1 אחוזים בבחירות לנשיאות שהתקיימו במדינה. כך פירסמה היום (ב') ועדת הבחירות המרכזית במדינה. בינתיים, הודיע הארגון לשיתוף פעולה וביטחון באירופה (OSCE) כי הבחירות לא עמדו בסטנדרטים דמוקרטיים.

 

אגף הפיקוח בארגון טען כי כרימוב התמודד בבחירות נגד שלושה מועמדים שהצהירו בגלוי על תמיכתם בו. "הבחירות נערכו תחת פיקוח הדוק ביותר ולא השאירו מקום לקיומה של אופוזיציה אמיתית לממשל. בסך הכל, הבחירות לא עמדו ברוב הקריטריונים של ה-OSCE להליך דמוקרטי", הודיע הארגון.


אנשי ועדת הבחירות סופרים את הקולות (צילום: רויטרס)

 

אוזבקיסטן היא חברה בארגון ה-OSCE, המבקש להחיל אמות מידה בינלאומיות לבחירות דמוקרטיות, אולם בפועל נשלטת המדינה על ידי ממשל ריכוזי. רוב יריביו של כרימוב נשלחו לכלא או לגלות, ובקשתם של כלי תקשורת בינלאומיים לסקר את הבחירות נדחתה על ידי הרשויות.

 

כרימוב, השולט במדינה זה 18 שנים, יהיה בן 70 בחודש הבא. הנשיא, שניצח בבחירות הקודמות בשנת 2000 ברוב של 92 אחוזים, הבטיח מצדו כי הבחירות יהיו שקופות. עם זאת, כתבי סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחו כי היו עדים לכמה מקרים שבהם הצביע אותו אדם בשלוש תחנות קלפי שונות ברחבי הבירה. ועדת הבחירות המרכזית הודיעה מבחינתה כי הבחירות התנהלו באופן הוגן וכי שיעור ההצבעה עמד על קרוב ל-80 אחוזים מבין 16 מיליון בעלי זכות הבחירה.

 

קומץ פוליטיקאים מן האופוזיציה שנותר במדינה, בה רבים חיים בעוני על אף היותה עשירה בגז טבעי וזהב, מחו על הבחירות. "אנו חיים במשטר מכוער ולא מוסרי חסר כל ערך אנושי", אמרה ניגרה חידויאטובה, ראש מפלגת האופוזיציה הלא רשומה "אוזוד דחקונלאר". "הבחירות הללו הן רק הצגה לעיני מדינות המערב", הוסיפה.


פורסם לראשונה 24/12/2007 12:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרימוב. 18 שנים בשלטון
צילום: איי פי
מומלצים