שתף קטע נבחר

לבני: פעילות מצרים בפילדלפי גרועה ובעייתית

בדיון בוועדת חוץ וביטחון האשימה שרת החוץ את המצרים בפעילות בעייתית בציר פילדלפי, המביאה להברחות נשק ול"פגיעה ביכולת להתקדם בתהליך". ברמז עבה לקהיר אמרה כי ההברחות "משפיעות על היחסים עם מצרים"

"התפקיד של מצרים בוועידת אנאפוליס  היה פוזיטיבי, אך זה לא סותר את זה שהפעילות שלהם בפילדלפי היא גרועה, בעייתית ופוגעת ביכולת להתקדם בתהליך". כך אמרה בצהריים (יום ב') שרת החוץ ציפי לבני, בישיבת ועדת חוץ וביטחון. לבני שיגרה רמז עבה לקהיר ואמרה כי "הצורך לצמצם דרמטית את ההברחות זה יעד אסטרטגי של ישראל, וכמובן שהוא משפיע על היחסים עם מצרים".

 

שרת החוץ הסבירה את דבריה ואמרה כי הפעילות המצרית בעייתית "משום שהיא משפיעה על היכולת של הגורמים הפרגמטיים לתפוס שליטה בעזה". לדבריה, "אנחנו פועלים מול המצרים בכל הדרגים".

 

ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד) אמר ללבני בישיבה: "בידי צה"ל הוכחות מצולמות על כך שהמצרים מסייעים למבריחים להחדיר אמצעי לחימה ופעילי טרור לרצועת עזה, אולם משרד החוץ אוסר על הצגת הצילומים בפני הקונגרס האמריקני". הוא טען כי הדבר גורם נזק לישראל.

 

"לא נחתום בלי שמירה על האינטרסים"

באשר לתהליך המדיני מול הפלסטינים אמרה: "אנחנו רוצים להגיע להסכם שישקף את האינטרסים שלנו. אם הוא לא ישקף אותם לא נחתום עליו, זו לא טובה שאנחנו עושים לפלסטינים. במקביל, לא נסכים למצב שבו לא יהיה גורם אחראי בשטח שנוכל לתת לו את המפתחות כדי ליישם את ההסכמות".

 

לבני התייחסה גם לנושא האיראני. "הצלחנו לשכנע את העולם

שהבעיה של איראן היא כלל עולמית, היא מהווה איום גם על מדינות המפרץ". עוד אמרה השרה כי מדינות רבות בעולם הערבי נושאות עיניים לראות את התנהגות העולם כלפי איראן.

 "אם יפעל נגד איראן הגרעינית, אולי הם יהיו איתו, וכל זיהוי של חולשה מצד הקהילה הבינלאומית ישפיע על התנהגותן".

 

עוד במהלך הדיון הציגה לבני בפני חברי הוועדה את יעדי משרד החוץ לשנת 2008 ובהם קידום סוגיית "שתי מדינות לשני עמים" תוך שמירה על האינטרסים הישראלים, מאבק בגרעין האיראני ופתיחה של קמפיין בינלאומי להגדרת קוד עולמי למניעת השתתפות של גורמי טרור בבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמז לקהיר. לבני
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
חשיפת מנהרות בפילדלפי. ארכיון
צילום: איי פי
מומלצים