שתף קטע נבחר

"מפחיד לחשוב בכמה בתי יהודים הציבו עץ אשוח"

בירושלים נפתח כנס הרבנים האורתודוכסיים, ובדיון על התבוללות היהודים בתפוצות הביע הרב יובל שרלו דאגה רב מ"השואה השקטה". הרב הראשי, שלמה עמאר, פרץ בבכי שנשא דברים נגד חלוקת עיר הקודש

הכנס העולמי השנתי של רבנים ומנהיגי קהילות אורתודוכסיות בתפוצות נפתח אתמול (יום ב') בירושלים, בהשתתפות כ-150 רבנים מ-32 מדינות. במהלך הדיונים ביום הראשון לכנס בלטה סוגיית ירושלים, שרעיון חלוקתה עלה שוב במסדרונות הפוליטיים. גם הדיון על הזהות היהודית בתפוצות זכה לבולטות. 

 

בנוגע לבעיית ההתבוללות אמר הרב יובל שרלו כי הוא מודאג מ"המספרים הנוראיים של השואה השקטה". לדבריו, קיים קשר ברור בין הזמן שיהודי מחו"ל מבקר בישראל לסיכוי שיתבולל: "ילד יהודי ששהה שבוע בארץ, אפילו בתוכנית של השומר הצעיר, הוריד את האחוז שיתבולל...

 

אנחנו צריכים להביא יהודים לארץ, מכל הסוגים ומכל המינים. אני מפחד לחשוב בכמה בתים יהודיים בעולם ישנו עץ אשוח בסלון". הרב שרלו קרא לחיזוק התורה כ"מגבשת הזהות היהודית" באמצעות הוצאת בני הציונות הדתית לשליחות בקהילות יהודיות בעולם.

 

הרמטכ''ל לשעבר משה (בוגי) יעלון התייחס בכנס דווקא לסכנה הקיומית שנשקפת ליהודים ולאזרחי ישראל, על פי הבנתו, בעקבות ועידת אנאפוליס. עם זאת, הדגיש יעלון כי הוא רחוק מהייאוש: "אין לנו אורניום, נפט ואוצרות טבע המעשירים את קופת המדינה, אך יש לנו את המוח היהודי והמחויבות לישראל, שהביאו אותנו למעמדנו הנוכחי בתחומי החינוך, הכלכלה והטכנולוגיה. הם נבנו במשך 60 שנה בלבד - דבר שאין לו אח ורע בעולם".

 

הרב הראשי בכה

הרב הראשי שלמה עמאר התמקד בסוגיית עיר הקודש, ואף פרץ בבכי כשנשא דברים בהקשר זה. "לאחרונה נשמעים קולות המדברים על חלוקת ירושלים, עירנו הקדושה. המחשבה על אפשרות שכזו מחרידה אותי, כמי שכמה לירושלים עוד מהיותו נער צעיר שחיכה לעלות ארצה", סיפר "אני חרד לגורלה של ירושלים... ארבע רעידות האדמה שהיו בה לאחרונה הן סימן שמהשמיים מעוררים אותנו".

 

בהמשך נשא הרב בקול רועד תפילה מיוחדת לשלום לוחמי צה"ל והחיילים השבויים והנעדרים, כשעשרות המשתתפים חוזרים אחריו, מילה במילה.

 

ראש מכון צומ"ת, הרב ישראל רוזן, שסייר לפני כחצי שנה בהר הבית יחד עם עוד 40 מרבני הציונות הדתית, תקף באחד המושבים את הרבנים האוסרים את העלייה אליו. לטענתו, אף שהם פוסקים מדי יום בנושאים שהם "כרת מדאורייתא", כמו

שמירת שבת וטהרת המשפחה - הפחד מקדושת הר הבית גורם להם "לברוח מאחריות" ולהימנע מהעיסוק בנושא.

 

"אתם לא חייבים לעלות, אבל לפחות אל תפריעו לאחרים להביע את עמדתם", מחה הרב רוזן, "שבו בצד ואל תפרסמו פשקווילים". על המחלוקות בעניין מיקומו המדויק של במקדש אמר כי ישנן שיטות וגירסאות רבות, שלפי אחת מהן אסור לדרוך גם בכותל המערבי - "ובכל זאת לא מתחשבים בה".

 

הכנס העולמי יימשך היום בסיורים, דיונים והרצאות ביישובי מערב הנגב. האירוע, הנערך מדי שנה על ידי המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, הוגדר בסימן 60 שנה למדינת ישראל והזדהות עם תושבי שדרות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עץ אשוח. מה הקשר ליהודים?
צילום: איי פי
הרב שרלו. מודאג
צילום: עופר עמרם
הרב עמאר. בכה
צילום: דודי ועקנין
הרב רוזן. התרעם
מומלצים