שתף קטע נבחר

"לא התקבלתי לקק"ל כי אני לא עובדת בשבת"

לירון התראיינה לתפקיד העוזרת לדוברת קק"ל, והופתעה לגלות שהוא לא מיועד לדתיים. "איך קורה דבר כזה, ועוד במוסד ממשלתי?" - היא תוהה. הדוברת מצדה לא מבינה על מה המהומה: "זו עבודה עמוסה דווקא בשבתות". השר ישי: "לא אסכים לניסיונות לפגוע בשמירת השבת במשרדי הממשלה"

לירון (שם בדוי), בת 34, ביקשה להתקבל למשרה כעוזרת לדוברת הקרן הקיימת לישראל. הדוברת, אורית חדד, הבהירה לה שמדובר ב"שעות לא שגרתיות", כולל שבתות. "הבהרתי שלא אוכל לעבוד בשבת, מכיוון שאני דתייה", שיחזרה בשיחה עם ynet. "היא אמרה שהיא מצטערת, אבל היא ביקשה מחברת כוח-האדם ששלחה אותי לשלוח מישהי שתוכל לעבוד גם בשבתות".

 

המועמדת נדהמה. "אני לא מבינה איך יכול לקרות דבר כזה, ועוד במוסד ממשלתי שמתיימר לייצג את העם היהודי", היא אומרת.

 

הדוברת, מצדה, לא מבינה על מה המהומה. "עבודת הדוברות בקרן הקיימת עמוסה מאוד, דווקא בשבתות, בגלל האירועים והטיולים הרבים שמתבצעים בשבתות בחיק הטבע. יש לי עוזרת נוספת שעובדת רק בימי חול עד השעה שלוש, ולכן אני עמוסה מאוד בערבים ובשבתות". 

 

לדברי חדד, היא ביקשה מחברת כוח האדם לאתר עובדת שתוכל לעבוד דווקא בשעות הערב ובשבתות. "לא הבנתי למה הם שולחים אשה בת 34 שמחפשת משרה מלאה ופרנסה, ועוד אחת שדווקא בשבתות לא יכולה לעבוד. אני לא רואה כאן אפליה. אני באה בעצמי ממשפחה עם רקע דתי, ופשוט לא מבינה מה הבעיה כאן. הנושא הזה הוא רק שיקול אחד מתוך שיקולים נוספים, והוא לא השיקול המכריע".  

 

לפי "חוק שעות עבודה ומנוחה", לא בטוח שהיא צודקת: החוק דווקא אוסר על העסקת יהודים בשבת, למעט במקומות עבודה ובתפקידים שקיבלו היתר מיוחד לכך. מבדיקת ynet עולה כי אף דובר או עוזר לדובר, בשום מוסד ציבורי בישראל, לא קיבל היתר כזה.

 

את שר התמ"ת, יו"ר ש"ס אלי ישי, הסיפור מקומם: "אני רואה את הדברים בחומרה. מדובר בגוף המייצג את אופיה היהודי של המדינה, ולא אסכים לניסיונות לפגוע בשמירת השבת במשרדי הממשלה. הדבר חמור גם מבחינת זכויותיהם החברתיות של העובדים וגם מבחינת צביונה היהודי של המדינה. ברגע שהתלונה על המקרה תגיע לידיי, אפעל בצורה נחרצת ואטפל בה". 

 

לאחר פרסום הכתבה, ביקשה הדוברת אורית חדד להבהיר: "מדובר בשלב הראיונות בלבד, ולא התקבלה עדיין כל החלטה לגבי מועמד זה או אחר. השקולים המנחים אותי הם מקצועיים בלבד. אכן, ראייתי את המועמדת הנזכרת בכתבה, שהינה חסרת כל ניסיון בתחום התקשורת והדוברות ובתפקידה האחרון שימשה כמזכירה בבית אבות. על אף חוסר נסיונה הבולט, לא נאמר לה כי היא התקבלה או נדחתה ממשרה זו. שלב הראיונות עדיין נמשך, ופנייתה המוקדמת מדי של המועמדת אל התקשורת - בטרם קיבלה תשובה כלשהי - מצטיירת כניסיון ברוטלי להפעלת לחץ לקבלתה לעבודה. להפרחת הטענה אוסיף ואציין כי כיום מועסקת במשרה זו בחורה דתייה, עובדה שחלילה לא הפריעה לנו או לה לפרוח ולשגשג בתפקידה. עובדי הקרן הקיימת לישראל אינם עובדים בשבתות וחגים, למעט תורנים מבין אנשי השטח והכבאות".  

 

המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום.


פורסם לראשונה 26/12/2007 23:00

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שבתות וחגים
מקרה חמור: ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים