שתף קטע נבחר

ברק בשארם: המחלוקות ייפתרו בדיאלוג ישיר

נשיא מצרים ושר הביטחון ברק דנו בפגישתם בנושא ההברחות בציר פילדלפי, בגלעד שליט ובנושאים אזוריים. בתום הפגישה אמר ברק: "העלתי את השגותינו על מה שקורה סביב הציר. השיח בנושא זה ימשך וייבחן בתוצאותיו". במקביל הוא הכחיש שישראל מנסה לפגוע ביחסי ארה"ב-מצרים

סוף למשבר או נימוס של אורחים? שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום (ד') בתום פגישתו עם נשיא מצרים חוסני מובארק כי ישראל ומצרים סיכמו " כי אם יהיו מחלוקות, הן ייפתרו על ידי דיאלוג ישיר".

 

שר הביטחון סיפר על הנושאים שעלו בפגישתו עם נשיא מצרים. "העלתי בפגישות את השגותינו על מה שקורה סביב ציר פילדלפי וגם בגבול שבין ישראל למצרים. השיח בנושא זה ימשך וייבחן בתוצאותיו. גם נושא גלעד שליט עלה בשיחות, אך ככל שנדבר עליו פחות בפומבי זה יסיע יותר לפתור את העניין". השניים דנו גם בנושא הסכסוך הפלסטיני, המצב ברצועת עזה ונושאים נוספים הנוגעים לסוריה ולבנון.


מובארק וברק (צילום: רויטרס)

 

ברק, שאמר כי הפגישה היתה ברוח טובה, הוסיף כי ישראל אינה מנסה להשפיע על הקונגרס האמריקאי לפגוע במצרים. "אנחנו ביחסים טובים עם האמריקנים, ועונים תשובות כאשר אנו נשאלים. יש לנו אינטרס לשמור על יחסים טובים עם המצרים, ומצפים שכל חברינו המשותפים יכבדו קשרים אלה".

 

שר הביטחון נשאל גם לגבי נושא ההתנחלויות וציין כי המדיניות הישראלית לא השתנתה. הוא הדגיש כי אין פרויקטים חדשים שנבנים, ושההתחייבויות עליהן הכריזה ישראל בעבר עדיין תקפות. מדבריו של ברק לאחר הפגישות נראה כי אינו יוצא עם בשורות גדולות מהמצרים, הוא אמנם ניסה לשדר מעט אופטימיות, אך בכל הסוגיות עליהן נשאל על-ידי התקשורת בתום הפגישה, הדגיש את המחויבות להמשך הדיאלוג ולא ציין כל הבטחה מצרית לביצוע פעולות שלא היו בעבר.

 

סערה דיפלומטית ערב הביקור

הסערה הדיפלומטית בין שתי המדינות החלה ביום שני, כאשר שרת החוץ האשימה בדיון בוועדת החוץ והביטחון את המצרים בפעילות בעייתית בציר פילדלפי, המביאה להברחות נשק ול"פגיעה ביכולת להתקדם בתהליך". משרד החוץ בקהיר פירסם אתמול תגובה חריפה במיוחד לדברי לבני: "עדיף שהשרה הישראלית תתמקד במאמצי המשא ומתן עם הפלסטינים, במקום לדבר מדי פעם על סוגיות שהיא אינה צריכה להתעסק בהן, אם אינה מודעת לחלוטין למצב".

 

אם לא די בכך, האשים שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-רייט, הלובי היהודי בארצות-הברית - שאותו כינה "הלובי הישראלי" - כי הוא מסבך את יחסי מצרים עם ארצות-הברית. לדברי השר, הפגיעה נעשית בכך שהלובי מנצל את הביקורת המופנית כלפי טיפול המצרים בעניין ההברחות לגבול רצועת עזה כדי לקצץ את הסיוע הצבאי שארה"ב מעניקה למצרים.

 

במקביל, נפגש מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, עם הקונסול הכללי של מצרים בישראל. בפגישה אמר הרב: "בציר פילדלפי מעבירים נשק וזה דבר לא טוב, לא למצרים ולא לישראל". בפגישה, בה נכח גם יו"ר תנועת ש"ס השר אלי ישי, הדגיש הרב את חשיבות שיחרורו של גלעד שליט לעם ישראל. בסיום הפגישה, הזמין הקונסול את מנהיגה הרוחני של ש"ס לביקור במצרים, ואמר כי יעביר את המסרים הרלבנטיים לנשיא מובארק.

 

הקונסול המצרי אמר כי ארצו עושה ככל שביכולתה למנוע הברחת נשק. על כך אמר השר ישי: "יש לקוות כי המאמצים יועילו ויתגברו. כמו כן המשך המאמצים המצריים חיוניים לשחרור גלעד שליט, בכוחם לעשות זאת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק וברק בשארם
צילום: רויטרס
מומלצים