שתף קטע נבחר

כל הג'אז החסידי הזה

דניאל זמיר ונאור כרמי לקחו את ניגוני חב"ד המסורתיים ועיבדו אותם למה שהם יודעים לעשות הכי טוב: ג'אז שחודר לנשמה. בואו לראות

יום שני בלילה, "בית הקונפדרציה" שבשכונת משכנות שאננים בירושלים. על הבמה שני חב"דניקים ומתופף שמנגנים יחד ניגונים חסידיים. אבל מהרמקולים לא בוקעת מוזיקת כליזמרים אופיינית, אלא ג'אז ואילתורים מוזיקליים עם סקסופון וקונטרה בס.

 

היוצרים שעל הבמה הם דניאל זמיר ונאור כרמי, שני אמנים ש"חצו את הקווים" זה מכבר והצטרפו לשורות חסידי חב"ד, כשמאחוריהם רזומה מפואר, כל אחד בתחומו - זמיר שכבש את טובי מועדוני הג'אז בארצות הברית וכרמי שניגן ב"בוסתן אברהם" ו ב"הברירה הטבעית". במהלך הערב ניגנו השניים קטעים מקוריים שכתבו יחד וניגונים מחצר חב"ד.

 

הערב נפתח בקטע מיוחד שנקרא "אשר יצר". מדובר בברכה שנאמרת לאחר ביקור בשירותים, שעיקרה הודיה להשם על שברא את האדם "נקבים נקבים, חלולים חלולים" שבלעדיהם לא היה אפשר להתקיים. העניין המשעשע והמפתיע היה שבמהלך הביצוע זמיר בירך את הברכה במלואה, ואף הזכיר את שם השם. כרמי הסביר שהסיבה לכך היתה ביקורו של חברו זמן קצר קודם לכן בבית הכיסא.

 

זמיר וכרמי דילגו בין קטעי ג'אז לניגוני חב"ד, אך באופן מפתיע הציפייה למעברים חדים וקצת קשים בין היצירות השונות באופיין לא התממשה, ובמקומה נשמעו הניגונים מבית חב"ד כאילו הולחנו במועדוני הג'אז של ניו אורלינס. זמיר, שלא

הפסיק לאלתר על הבמה, תרם למעברים הנעימים, וכך גם האיש שהופקד על הקצב - המתופף דניאל דור שלעתים גנב את ההצגה.

 

בסיום הערב התברר כי ה"עריקה" לשורות חב"ד הייתה משתלמת, לפחות מבחינת הקהל, ונראה שהחיבור המיוחד של זמיר את כרמי יוליד עוד פירות רבים, שיעטרו את המוזיקה היהודית בשנים הבאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זמיר. מאלתר
צילום: אלי מנדלבאום
כרמי. מסביר
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים