שתף קטע נבחר

לב לבייב עוזב את ישראל; ינהל את עסקיו מלונדון

בעל השליטה באפריקה ישראל יעזוב בתקופה הקרובה את ישראל לטובת לונדון. דוברו של לבייב מסר כי הדבר נעשה על רקע הנפקת החברה הבת אפי פיתוח בלונדון וכי הוא ימשיך לנהל משם את עסקיו בישראל

המיליארדר לב לבייב, בעל השליטה באפריקה ישראל, עוזב את ישראל. כך נמסר הערב בחדשות ערוץ 2. לבייב יעביר מעתה את מרבית זמנו בלונדון משם יפקח מקרוב על חברת אפי פיתוח שהונפקה שם לפני חצי שנה.

 

בדיווח של חדשות ערוץ 2 נמסר כי לבייב יעזוב את ישראל עם ילדיו וכי בני משפחתו מודיעים בימים האחרונים לחבריהם כי הם עומדים לעזוב את הארץ, והילדים אף מארגנים מסיבות פרידה בבתי הספר.

  

לבייב (51) עלה לארץ בשנת 1971 מבוכרה. את דרכו המקצועית החל כבר בגיל 16 בתחום ליטוש היהלומים והוא אף מחזיק בחברת ליטוש היהלומים הגדולה בישראל. אולם לתודעה הציבורית פרץ כאשר רכש ב-1996, מבנק לאומי, את השליטה בחברת אפריקה ישראל, מחברות האחזקה הגדולות בישראל. לבייב רכש את אפריקה לפי שווי של ‭1.6‬ מיליארד שקל, בקיץ 2004 כבר עמד שווי החברה על מיליארד דולר והיום הוא עומד על 5 מיליארד דולר (20 מיליארד שקל).

 

אנליסטים: לא צפויה תגובה חריפה במניה

בשוק ההון העריכו הערב, כי העזיבה של לבייב היא בשורה כמעט חסרת משמעות למניית אפריקה, ולפיכך לא צפויה תגובה חריפה, אם בכלל, של המשקיעים מחר עם חידוש המסחר.

 

בתוך כך העריך הערב גורם בכיר בשוק ההון, כי לבייב, שספג ביקורת קשה מבעלי המניות אפי פיתוח שאיבדה מאז ההנפקה בחודש מאי האחרון שליש מערכה, ניצב בפני מבחן לא פשוט. המשימה של לבייב היא בראש ובראשונה לפעול להצדקת הקרדיט שקיבל מהמשקיעים שהובילו אותו להנפיק את אפי פיתוח ב-40% מעל השווי הנקי של הנכסים. מדובר במשימה לא פשוטה על רקע משבר הסאב-פריים, שהוביל לירידת שווי הנכסים בחברות הנדל"ן הפעילות ברוסיה ובמדינות מזרח אירופה.

 

הישראלי העשיר ביותר

לבייב נחשב לאחד משלושת הישראלים העשירים ביותר. מגזין "פורבס" פירסם לפני 3 חודשים את דירוג האנשים העשירים ביותר במזרח התיכון. לבייב דורג במקום ה-122 עם הון מוערך ב-4.1 מיליארד דולר, כאשר הישראלים שמקדימים אותו בדרוג הם סטף ואיתן ורטהיימר עם הון מוערך של 4.5 מיליארד דולר ושרי אריסון עם הון של 4.3 מיליארד דולר.

 

בדירוג אחר של "פורבס" שמנה את האנשים העשירים ביותר בעולם כולו, דורג לבייב במקום ה-210 בעולם, אך מקורביו, לפי ה"פורבס", טוענים שהונו האמיתי של לבייב קרוב יותר ל-8 מיליארד דולר, מה שהופך אותו לישראלי העשיר ביותר.

 

בחודש ספטמבר פירסם ה"ניו יורק טיימס" ראיון עם לבייב, שאמר לכתב העיתון, זאב חפץ, בתגובה לשאלה האם יש לו שאיפות פוליטיות אישיות -  "האם הייתי רוצה להיות ראש ממשלה? אולי. כשאהיה בן 60".

 

לבייב לוקח את מושכות ניהול החברה 

אפי פיתוח החברה "שבגללה" עוזב לבייב את ישראל, היא החברה המרכזת את עסקי הנדל"ן שלו ברוסיה. אלה  כוללים למעלה מ-20 פרויקטים ב-12 אתרים שונים, מרביתם באזור מוסקבה. בחודש מאי הנפיק לבייב את החברה בבורסת לונדון (LSE). אולם ההנפקה, במסגרתה גוייסו 1.4 מיליארד דולר ושזכתה לביקושי יתר של למעלה מ-10 מיליארד דולר, התגלתה במהרה כבעייתית והמנייה איבדה בשמונת החודשים שחלפו מאז ההנפקה שליש מערכה.

 

לאחרונה ביקש לבייב, הנחשב בעל שליטה ריכוזי המעורב בפרטים הקטנים של ניהול עסקיו, מארז מלצר, מנכ"ל אפריקה ישראל בשנה וחצי האחרונות, לעזוב את תפקידו על רקע מה שכונה "הבדלי גישות מהותיים ביחס לתפיסת הניהול של החברה".

 

את מלצר שיסיים את תפקידו בסוף השבוע הקרוב, יחליף בינתיים בניהול קבוצת אפריקה ישראל של לבייב, נדב גרינשפון (35), מנכ"ל קבוצת לבייב העולמית המכהן כדירקטור באפריקה ישראל ונושא בתפקידים שונים בחברות הבנות של הקבוצה. במקביל הודיע לבייב כי הוא לוקח לידיו את מושכות ניהולה של אפי פיתוח ויכהן מעתה כיו"ר הדירקטוריון שלה.

 

על הרקע הזה אמר לבייב כי: "אפי פיתוח מצויה בנקודה חשובה ביותר בשלבי התפתחותה העסקית. החברה השיגה התקדמות רבה בפעילותה בתחום הייזום והפיתוח, שבאה לידי ביטוי בגידול של 9% בערך נכסיה, מאז הנפקתה לציבור לפני כחצי שנה".

 

"לבייב ימשיך בכל תפקידיו הציבוריים בארץ ובעולם"

דוברו של לבייב מסר הערב כי "לב לבייב, יו"ר מועצת המנהלים של אפריקה ישראל ויו"ר קבוצת לבייב הבינלאומית, מחלק את זמנו כבר שנים בין בתיו במוסקבה, בני ברק, ניו יורק ולונדון. מאז הנפקת אפ"י דיוולופמנט בלונדון ומינויו ליו"ר אפ"י דיוולופמנט, הדבר מצריך ממנו לשהות זמן ממושך בלונדון. יצויין כי לב לבייב ימשיך בכל תפקידיו הציבוריים באפריקה ישראל בארץ ובעולם".

 

בהכנת הידיעה השתתף אסף מליחי


פורסם לראשונה 26/12/2007 20:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לב לבייב. ביתו החדש - לונדון
צילום: צביקה טישלר
מומלצים