שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

הסילבסטר: חג אנטי-יהודי או סיבה למסיבה?

סמדר שיר תחגוג בסוף השנה האזרחית, שהרה בלאו תוהה אם היתה מציינת גם את "מסיבת אנטיוכוס" או "מסיבת היטלר" והאם אפשר "לגייר" את הנשיקה. הצטרפו ל"גשר ההלכה"

  • שהרה בלאו, בת 34, סופרת ועתונאית, דתייה-לייט. מחברת הספר "יצר לב האדמה" שראה אור בהוצאת זמורה-ביתן.

 

  • סמדר שיר, עיתונאית ב"ידיעות אחרונות", כתבה עשרות ספרים לילדים ולבני נוער וחמישה רומנים למבוגרים (האחרון - "גיבורה במילים") אם לשישה.

 

היחס לסילבסטר: המקורות

אסתר רבה פרשה ז, ד"ה יג: אם על

 

"אם על המלך טוב יכתב לאבדם" (אסתר ג' 9).

 

אמר ריש לקיש: בשעה שאמר המן הרשע לאחשורוש בוא ונאבד את ישראל מן העולם...

 

אמר רבי יצחק נפחא: המן הרשע בעלילה גדולה בא על ישראל. כמו שנאמר (אסתר א' 5): "ובמלאת הימים האלה עשה המלך לכל העם הנמצאים בשושן הבירה" וגו' - ואין העם האמור כאן אלא ישראל. כמו שנאמר (דברים ל"ג): "אשריך ישראל מי כמוך עם נושע בה'" וגו'.

 

אמר המן לאחשורוש: אלוהיהם של אלו שונא זימה. העמֵד להם זונות ועשה להם משתה וגזור עליהם שיבואו כולם ויאכלו וישתו ויעשו כרצונם, שנאמר (אסתר א' 8): "לעשות כרצון איש ואיש". כיון שראה מרדכי כך, עמד והכריז עליהם ואמר להם: לא תלכו לאכול בסעודתו של אחשורוש, שלא הזמין אתכם כי אם ללמד עליכם קטיגוריא, כדי שיהא פתחון פה עם מידת הדין לקטרג עליכם לפני הקב"ה.

 

ולא שמעו לדברי מרדכי והלכו כולם לבית המשתה.

 

אמר ר' ישמעאל: שמונה עשר אלף וחמש מאות הלכו לבית המשתה ואכלו ושתו ונשתכרו ונתקלקלו, מיד עמד שטן והלשין עליהם לפני הקב"ה, ואמר לפניו: ריבונו של עולם, עד מתי תדבק באומה זו שהם מפרישין לבבם ואמונתם ממך?! אם רצונך, אבד אומה זו מן העולם, כי אינם באים בתשובה לפניך.

 

אמרו לו: מפני מה?

 

אמר להם: מפני שנהנו ישראל מסעודתו של אחשורוש, ובעבור זאת נגזרה עליהם גזירה לכלותם מן העולם ולאבד את זכרם.

 

אמרו לו אברהם יצחק ויעקב: אם הם עברו על דת הקב"ה ונחתמה גזירתם - מה אנו יכולים לעשות.

 

גשר ההלכה

סדרת "גשר ההלכה" היא פרי שיתוף פעולה של אתר ynet יהדות ו"גשר מפעלים חינוכיים" המביאים לכם הגולשים סרטון קצר של לימוד בחברותא על נושאים אקטואליים בחיינו. הלומדים המשתתפים בסדרה הם בעלי זהויות יהודיות מגוונות, כאשר כל אחד מהם מביא את הפרשנות שלו למקורות היהודיים.

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
סמדר שיר
צילום: גבי מנשה
צילום: איציק בירן
שהרה בלאו
צילום: איציק בירן
מומלצים