שתף קטע נבחר

AOL מבטלת סופית את Netscape

אחרי מספר נסיונות להחיות את הדפדפן המיתולוגי, AOL החליטה להפסיקו לחלוטין ולא לשחרר יותר עדכוני אבטחה ותיקוני באגים. מנהל פרוייקט Netscape ממליץ: תורידו Firefox במקום

Netscape Navigator, הדפדפן המסחרי הראשון שזכה לעדנה בימי פריחת האינטרנט, ינותק ממכשירי ההחייאה על-ידי ענקית המדיה AOL ב-1 בפברואר 2008, אחרי 13 שנה.

 

AOL הודיעה כי החליטה להפסיק את הפיתוח, העדכונים והתמיכה הטכנית סביבו לחלוטין, בנימוק שהיא מעדיפה להתמקד כעת בעסקי הפרסום של החברה. זו לא הסיבה היחידה: במהלך השנים פחת השימוש ב-Netscape לטובת Internet Explorer של מיקרוסופט ו-Mozilla Firefox, שנולד מאוחר יותר כפרוייקט קוד פתוח. AOL ניסתה להחיות את המותג באמצעות פורטל Netscape.com שריכז ידיעות חדשותיות אותם שולחים הגולשים, בדומה ל-Digg, אבל הרעיון לא זכה להצלחה.

 

"למרות שצוותים ב-AOL השקיע זמן ומאמצים בנסיון להחיות את Netscape Navigator, המאמצעים האלו לא סייעו לו להגיע לנתח שוק על חשבון Internet Explorer", מודה מנהל פרוייקט Netscape, טום דראפו, בפוסט שפירסם בבלוג החברה תחת הכותרת "סופו של הדפדפן Netscape".

 

בגירסאותיו האחרונות היווה Netscape אריזה מחדש בלבד ל-Firefox הפופולרי יותר (עם נתח שוק של -10 אחוז מהגולשים), שבקוד התוכנה שלו השתמשה AOL. מי שחפץ בכך יוכל עדיין להוריד את הדפדפן, ללא הגבלת זמן, אבל AOL לא תשחרר עבורו עדכוני אבטחה ותיקוני באגים שונים. דאפו ממליץ למשתמשי Netscape להוריד את Firefox במקום.

 

בגלל מיקרוסופט

הדפדפן הגראפי נולד באפריל 1993 כפרוייקט במרכז המיחשוב של אוניברסיטת אילינוי, תחת השם Mosaic - דפדפן האינטרנט הראשון שהציג תמונות

וצליל לצד טקסט. עד אז נהוג היה לגלוש בפורמט טקסטואלי, כשהגרפיקה הוצגה בחלונות נפרדים. מארק אנדרסין, ממפתחי Mosaic, פרש לטובת הקמת חברה מסחרית שתשווק את התוכנה. הגירסה הראשונה של Netscape שוחררה ב-1994. בימי הבועה החברה גבתה תשלום תמורת התוכנה.

 

ההצלחה משכה את תשומת ליבה של מיקרוסופט, שפיתחה את Internet Explorer והציעה אותו בחינם, משולב במערכת ההפעלה Windows. השילוב גרר תביעה על הפרת חוקי התחרות, תביעה שהסתיימה בפשרה מחוץ לכתלי בית המשפט. בסופו של דבר, Netscape ביטלה את דרישת התשלום עבור התוכנה, אבל היה זה מאוחר מדי. Netscape נמכרה ל-AOL ב-10 מיליארד דולר ב-1999.

 

אבל מ-Netscape נולד פרוייקט הקוד הפתוח Mozilla, שרתם מפתחים מתנדבים ברחבי העולם לקרוא את הקוד של הדפדפן, לתקן ולהוסיף. Netscape איבד את דריסת הרגל שלו, אבל Mozilla Firefox עדיין קיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין יותר תיקוני באגים ועדכוני אבטחה
מומלצים