שתף קטע נבחר

השביתה באוניברסיטאות: 70 יום ואין הסכם

ביום שני ידון בית הדין לעבודה בדרישה להוציא צווי מניעה לחברי הסגל הבכיר השובתים, שמצדם מגדירים את הצעד כ"יום שחור" עבור ההשכלה הגבוהה בישראל. בקמפוסים ממשיכים הלימודים להתנהל באופן חלקי, והשבוע צפויה השביתה לשבור שיא ולהפוך לארוכה ביותר מאז קום המדינה

שביתת הסגל הבכיר באוניברסיטאות נכנסת לשבוע ה-11. על הסכם של ממש בינתיים איש לא מדבר. הצדדים מנסים בינתיים לדבר זה עם זה, בחסות בית הדין הארצי לעבודה. בית הדין ידון ביום שני בדרישת נשיאי האוניברסיטאות לקיים דיון משפטי, הכולל בין היתר הוצאת צווי מניעה, במטרה להביא לסיום השביתה באוניברסיטאות. המרצים השובתים מתנגדים להוצאת הצווים, ותקפו את את נשיאי האוניברסיטאות שהעדיפו את "דרך הכפייה" על פני משא ומתן.

 

בשבוע שעבר ערכו נציגי הסגל הבכיר פגישות הן עם אנשי האוצר והן עם ועד ראשי האוניברסיטאות, בהן הציעו הסכם בוררות ודיון על משא ומתן בין הצדדים עם תאריך יעד מוסכם - בתמורה לסיום השביתה. עם זאת, הצדדים לא הצליחו להגיע להסכם בנוגע לתנאי הבוררות ובתגובה פנה ועד ראשי האוניברסיטאות לבית הדין.

 

בדיון הצפוי, בראשותו של נשיא בית הדין, סטיב אדלר, ידרשו נשיאי האוניברסיטאות את השבת המרצים לעבודה תוך הוצאת צווי מניעה, וזאת במידה שלא יושג הסכם בין המרצים והאוצר עד ה-13 בינואר,המועד שנקבע ולאחריו יהיה צורך בביטול הסמסטר כולו. השבוע תיכנס השביתה ליומה ה-73, ובכך תשווה את שיא שביתת המרצים משנת 1994, שהייתה הארוכה מאז קום המדינה.

 

יושב ראש המועצה המתאמת של הסגל הבכיר, פרופ' צבי הכהן, טען כי הדרישה להוצאת צווי מניעה היא בקשה חריגה ובלתי מקובלת. "הצעדים המשפטיים שנקט ועד ראשי האוניברסיטאות הם צעד חסר תקדים ויום שחור להשכלה הגבוהה והדמוקרטיה בישראל. הוועד העדיף את דרך הכפייה על דרך משא ומתן עם המועצה המתאמת להצלת ההשכלה הגבוהה והסמסטר", אמר. 

 

במקביל, נמשך הבלבול בקמפוסים השונים בהם מושבתים הלימודים, וזאת בשל העובדה שחברי הסגל הזוטר מקיימים את השיעורים כרגיל. כך נוצר מצב שחלק מהסטודנטים מפסידים חומר לימודים רב, בעוד חבריהם לומדים. יושב ראש התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, הביע תמיכה מאבק המרצים וקרא לראש הממשלה להתערב כדי לסייע בגיבוש פתרון.

 

"צווי מניעה לא באים בחשבון. זו התנהלות של עולם שלישי ומדינה לא דמוקרטית. הדרך הנכונה היא ששרת החינוך, יולי תמיר וראש הממשלה, אהוד אולמרט ישבו ויגיעו להסכם כי צווי מניעה זה לא הדרך", אמר.

 

לדבריו, משרד האוצר מתכוון ליישם את מסקנות ועדת שוחט לרפורמה בחינוך, צעד לו יתנגדו הסטודנטים בתוקף. "אנו מזהירים את ראש הממשלה ושרת החינוך מצעד שכזה. אנו נפעל בכל דרך אפשרית כדי למנוע את המהלך הזה. בימים אלה אנחנו מתכוונים לתבוע תביעה ייצוגית להשבת הכסף שהסטודנטים הוציאו על הסמסטר שלמעשה לא התקיים בפועל", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכהן. יום שחור להשכלה הגבוהה
צילום: ירון ברנר
יוציא צווים? אדלר
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים