שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תושבים ברמת גן: העיריה רוצה חניון במקום "גן הקופים"

"גן הקופים" מוכר לתושבי רמת גן כפינה ירוקה ושלווה, היסטורית ואהובה אך לדברי תושבים, העירייה זוממת להפקיע כרבע משטח הגן לטובת חניון עבור בניין סמוך. לדבריהם, מדובר בבניין שהוקם בניגוד להיתר וללא חניון והפיתרון הוא חלק מהסדר בין העירייה ליזם, כדי להימנע מהליך משפטי. העירייה: אם יוקם חניון, הוא יהיה תת-קרקעי

"גן הקופים" ברמת גן, אחד משלושת הגנים ההיסטוריים בעיר, התמלא בסוף השבוע במאות מתושבי העיר - כולם זועמים על כוונת העירייה להפקיע חלק מהגן לטובת חניון עבור בניין סמוך. התושבים כועסים במיוחד משום שמדובר בבניין שלא הוקם על-פי תוכנית הבניה המקורית, ולדבריהם העירייה מנסה להכשיר בדיעבד בנייה בלתי חוקית.

 

מדובר בבניין הנבנה ברחוב ארלוזורוב 36. בניין זה כולל 40 דירות מגורים וקומה מסחרית אחת - בה מתעתדות להיפתח שלוש חנויות. בתוכנית הבנייה ובהיתר שניתנו ליזם נקבע במפורש כי יש לבנות את הבניין החדש עם מרתף חניה, לשימושם של דייריו העתידיים; אלא שבפועל נבנה הבניין ללא מרתף מובנה.  

 

לכאורה היה אמור היזם לתקן את המעוות, אך התושבים טוענים שהם אלה שצפויים לשלם את המחיר שכן הפיתרון של העירייה למצוקת החניה במקום היא הקמת חניון על חלק מגן הקופים. העירייה הודיעה כי דווקא בשטח המפותח של הגן, אזור בו ניצבים מתקני משחקים לילדים ודשא מוריק - ייבנה חניון ל-40 כלי רכב.


כאן ייבנה החניון. גן הקופים ברמת גן (צילום: אילן מאירי) 

 

גן הקופים, הממוקם בראש גבעה, זכור לתושבי רמת גן הוותיקים כגן עדן של ילדות. בעבר כלל המקום אגם מלאכותי, בריכת דגים, קופים רבים, איילות, דורבנים, צבים, ושועלים - שהועברו במשך השנים לספארי בעיר. דווקא בשל העובדה כי שטחו של הגן צומצם במהלך השנים לכדי ריאה ירוקה קטנה של שמונה דונמים בלבד, חשים התושבים כי מדובר במאבק חשוב.

 

אילן מאירי, רכז פניות הציבור של מפלגת "הירוקים בעיר", הסביר כי העירייה קיבלה את טענות התושבים על הסטיות מהיתר הבנייה, ואף הגישה נגד בעלי ההיתר כתב אישום הדורש להרוס את הבניין ולבנות תחתיו בניין חדש - הכולל מרתף חנייה. יחד עם זאת, מציין מאירי: "במקביל פועלת העירייה להשאיר את הבניין על כנו, כמות שהוא, ולהכשיר את הבנייה הלא-חוקית על גבם של התושבים".  

 

פעילי ועד התושבים אמרו כי בידיהם הוכחות לתוכניות המתגבשות בשטח בנוגע לכוונת העיירה. כך למשל היא מציגים מכתב שנשלח לפני מספר שבועות מפרקליטם של היזמים למהנדס העיר, חיים כהן. מהמכתב עולה כי העירייה יזמה הסדר עם בעלי ההיתר, לפיו הם ישתתפו בעלות בניית החנייה הציבורית בסמוך לפרויקט, על מנת "לסיים את המחלוקות בין הצדדים מחוץ לכותלי בית המשפט". במכתב מצוין עוד כי המקום שנמצא מתאים לכך הינו "גן הקופים", הסמוך.

 

למאבק התושבים הצטרפו לאחרונה גם שלושה מחברי מועצת העיר, ישראל זינגר, כרמל שאמה ורמי פדלון וגם תנועת "הירוקים בעיר", בראשותו של ד"ר אבי ליליאן. "כואב לראות כיצד הנהלת העיר פוגעת במזיד בערכי התרבות של רמת גן, שהעניקו לה את שמה – עיר הגנים", מתקומם ליליאן. "לא ניתן לדרוס את גן הקופים. לא ניתן לחזור על העוולה שבוצעה בגן המלך דוד, במרכז העיר, שחלק ניכר משטחו נגזל לטובת שטח פרטי של בית אבות", הוא מדגיש.

 

באמצעות פרקליטם, עו"ד עופר לרינמן, תובעים התושבים כי הוועדה המחוזית תיכנס לנעלי הוועדה המקומית, ושהפרקליטות תנחה את התביעה העירונית להגיש בקשה לצו הפסקה שיפוטי. "אם גופים אלו לא יפעלו לאכיפת החוק ביוזמתם, בכוונתנו להגיש עתירה בנושא, שמטרתה תהיה לאלצם לעשות כן", הם מבהירים.

 

מעיריית רמת גן נמסר בתגובה כי אכן נבדקת האפשרות להקים חניון ציבורי ברחוב מעלה הצופים, בתחום גן שאול, אך יודגש כי אם יוקם, הוא יהיה תת-קרקעי ולא יפגע כהוא זה בגן הקופים. בשלב הנוכחי נערכת בדיקת היתכנות. אם יהיה צורך באישור הוועדה המקומית, הנושא יובא לדיון בפני הוועדה כנדרש.  ברור כי סטייה מהיתר הבנייה הינה אסורה, בין אם מתקיימים הליכים משפטיים ובין אם לאו. מצב הבנייה רחוק מאוד מאיכלוס והוא לא יבוצע ללא טופס 4. צו הפסקת בנייה הוצא ונמסר לבונים והוא נבחן בבית המשפט, אשר טרם פסק בסוגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת התושבים בגן
צילום: אילן מאירי
התושבים: העירייה מנסה להכשיר בניה בלתי חוקית
צילום: אילן מאירי
גן הקופים רמת גן
צילום: אילן מאירי
מומלצים