שתף קטע נבחר

מהומות האופוזיציה בקניה: יותר ממאה הרוגים

המחאה האלימה של תומכי האופוזיציה התגברה בעקבות הדיווחים על השבעת הנשיא קיבקי לכהונה שנייה. מפלגת האופוזיציה: נכריז גם אנחנו על מנהיגנו כנשיא. הטלוויזיה המקומית דיווחה על לפחות 124 הרוגים. שוטרים: ההנחיה היא לירות כדי להרוג. משרד החוץ ממליץ לישראלים בקניה למעט בתנועה

תומכי האופוזיציה בקניה סירבו להיענות לקריאת הנשיא, מוואי קיבקי, להרגיע את הרוחות ולהכיר בניצחונו בבחירות. תחנת טלוויזיה מקומית דיווחה היום (ב') כי בעימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון נהרגו לפחות 124 בני אדם ברחבי המדינה. המהומות שפרצו בסוף השבוע התפשטו ממעוז האופוזיציה במערב המדינה אל הבירה ומזרח המדינה בעקבות השבעתו מחדש של הנשיא. 

 

"אין שום הבדל בינו לבין אידי אמין ורודנים אחרים שהשתלטו על השלטון בכוח", אמר היום מועמד האופוזיציה לנשיאות, ריילה אודינגה, על קיבקי. קיבקי בן ה-76 השביע את עצמו אתמול לכהונה שנייה כנשיא בתוך שעה מרגע שהוכרז על-ידי ועדת הבחירות כמנצח. זאת למרות טענות האופוזיציה לזיופים והודעות משקיפים מקומיים ובינלאומיים שהטילו ספק באמינותן של הבחירות. המהומות של תומכי אודינגה החדשו ביתר שאת דקות לאחר שנפוצו הדיווחים על השבעת הנשיא.

 

החלטתו הראשונה של קיבקי בכהונתו השנייה הייתה לאסור על הטלוויזיה במדינה להעביר שידורים חיים. לאחר מכן החליט להטיל עוצר על קיסומו ועל מוקדי חיכוך אחרים ושיגר כוחות גדולים של צבא ומשטרה לרחובות. הכוחות שוגרו בעיקר אל שכונות העוני בניירובי ואל קיסומו, בהם מתגוררים רבים מתומכי האופוזיציה, אך גם אל מרכזי הקניות, כדי למנוע ביזה. רשת החדשות הבריטית "בי-בי-סי" דיווחה כי כתב שלה, שביקר בחדר המתים בקיסומו חזה בעשרות גופות של מפגינים שנורו למוות.

 

תומכי הנשיא קיבקי חגגו את ניצחונו וחזרו על קריאתו להרגעת הרוחות, אך תומכי האופוזיציה לא נענו. מאות מהם צעקו בשכונת העוני קיברה אשר בניירובי "אין ריילה, אין שלום", תוך שהם מציתים מדורות ומעלים באש תחנת דלק. כוחות ביטחון שהגיעו למקום פיזרו אותם בכוח. הבוקר הודיעה המשטרה לתושבי שכונות העוני בניירובי כי עליהם להישאר בבתיהם, אחרת יירו בהם. סוכנות הידיעות "איי-פי" דיווחה מפי שוטרים שסירבו להזדהות כי הם קיבלו הונחו לירות על מנת להרוג.


הרס שהותירו מתפרעים בשכונת עוני בניירובי (צילום: AP)

 

"עדיף למות מאשר לחיות בהשפלה", אמר מרק אודרה כשעיניו דומעות מגז מדמיע שירו הכוחות. "מדכאים אותנו, אין דמוקרטיה בקניה", הוסיף. מפלגתו של אודינגה הודיעה כי הוא יוכרז כנשיא בטקס השבעה אלטרנטיבי בהמשך היום, אך המשטרה אסרה על קיום האירוע.

 

"זהו היום העצוב ביותר בתולדות הדמוקרטיה במדינה הזאת. זו הפיכה צבאית", אמר קוקי מולי, ראש המכון לחינוך ודמוקרטיה במדינה. בעוד שבריטניה והאיחוד האירופי הביעו דאגה נוכח ההתפתחויות, וושינגטון שיגרה ברכות לבעל בריתה במאבק באל-קאעידה במזרח אפריקה על היבחרו.

 

משרד החוץ בירושלים ממליץ לישראלים המתכננים להגיע בקרוב לקניה לדחות לפי שעה את נסיעתם. לישראל הנמצאים כבר בקניה ממליצה שגרירות ישראל בניירובי למעט בתנועה ובעיקר להימנע מלהגיע אל מוקדי המהומות: כגון מזרח ניירובי ושכונות העוני בעיר, כדוגמת קיברה. עם זאת מדגישים במשרד החוץ, מבחינת הדין הישראלי לא קיים כל איסור לבקר במדינה והביקור שם נתון לשיקול דעתו של כל אדם ואדם והיא על אחריותו הבלעדית.


פורסם לראשונה 31/12/2007 10:20

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים מכים מפגין בניירובי
צילום: רויטרס
צילום: פי פי אס
השבעתו של קיבקי, אמש
צילום: פי פי אס
אודינגה. לא מכיר בהפסד
צילום: רויטרס
מומלצים