שתף קטע נבחר

"ועדת השרים סירסה את יום הזכויות לבע"ח"

יום הזכויות הראשון לבעלי חיים שיתקיים מחר בכנסת, צפוי היה להפוך לנקודת ציון חשובה ביחס המדינה לבעלי החיים, אך ועדת השרים לחקיקה דחתה את הדיון בכל הצעות החוק שהוגשו לקראת האירוע למליאה. ח"כ טיבי: הוועדה רוקנה את היום מתוכן חשוב; ח"כ אורלב: החלטה תמוהה ומאכזבת; ועדת השרים: הצעות החוק יידונו במועד אחר ובהרחבה

שמחתם של אוהבי החיות על הודעת הכנסת, כי תקיים מחר (ג'), לראשונה בתולדותיה, יום מיוחד לדיון בזכויות בעלי החיים, הייתה כנראה מוקדמת מדי. מלבד דיונים בוועדות השונות, שיאו של היום המיוחד היה אמור להיות דיון במליאת הכנסת על כעשר הצעות חוק, שתכליתן הגנה על בעלי חיים.
 
אלא שברגע האחרון החליטה ועדת השרים לחקיקה לדחות את הדיונים המעשיים בהצעות החוק. וכך, במקום שתקבל שורה של החלטות מעשיות לקידום רווחת בעלי החיים בישראל, תציין הכנסת את יום זכויות בעלי החיים בכמה דיונים שגרתיים בוועדות ובמעמד יחצ"ני של חתימה על אמנה. 


 

"החלטה מעליבה ותמוהה" (צילום: זום 77)

 
את היום המיוחד בכנסת יזם ח"כ יואל חסון (קדימה), יושב ראש השדולה למען בעלי חיים, והוא מצר מאוד על החלטת הוועדה לבטל את הדיון במליאה. "לצערי, ועדת שרים לענייני חקיקה בחרה שלא לכבד את יום זכויות בעלי החיים, ובלי שיקול ענייני דחתה את כל הצעות החוק בהנף יד", אמר חסון. "בדיוק בגלל מקרים כאלה חשוב לקיים יום מסוג זה כדי להעלות את המודעות לבעלי החיים, ולקדם את ההגנה על זכויותיהם. ולכן היום בכנסת יתקיים כמתוכנן". חסון אמר עוד כי בכוונתו לבחון את כל הצעות החוק בנפרד, ולערער על החלטת ועדת השרים בניסיון להביא בכל זאת את חלקם לדיון.
 

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), יושב ראש עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, שיזם יחד עם ח"כ חסון הצעת חוק משותפת בנושא הגברת הפיקוח על בעלי חיים, זועם על התנהלות הוועדה. "אם הכנסת החליטה לקיים יום דיונים מיוחד, מן הראוי כי גם ועדת השרים תקדיש לנושא זמן נוסף", אמר חנין ל-ynet. "ועדת השרים סירסה את יום הזכויות המיוחד לבעלי חיים, ואת כל הימים שיבואו אחריו.

 

"כוחה של הכנסת מותנה בכוח החקיקה, ואם היא לא פועלת כך, אזי היא מעדיפה לכלות את זמנה בדיבורים בלבד. מדובר ביחס מעליב כלפי העוסקים במלאכה שריכזו את עבודתם במיוחד לקראת קיום האירוע", דברי חנין.

 
גם זבולון אורלב, יושב ראש המפד"ל, שהגיש שתי הצעות חוק לתיקון פקודת הכלבת ואיסור המתת עופות ללא הימום, מתפלא על הביטול. "מדובר בהחלטה תמוהה ומאכזבת, שפוגעת במודעות הציבורית וברגישות של בני האדם שצריכים לגלות כלפי בעלי חיים", אמר אורלב. "ראוי שהנהלת הקואליציה תאפשר לחברי הכנסת להעלות את הצעות החוק גם מבלי שהממשלה דנה בהן, ותאפשר חופש הצבעה כדי להדגיש את ריבונותה של הכנסת, חרף התעלמות הממשלה מהיום המיוחד שמוקדש לזכויות בעלי החיים".
 
גם ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), שהגיש אף הוא הצעת חוק בנושא הגנה על בעלי חיים, מתח ביקורת על החלטת הוועדה. "אני מצר על החלטת הוועדה שרוקנה את היום הזה מתוכן, ועיכבה דיון והצגה של חוקים חשובים".
 
בעמותת "אנונימוס", שעומדת מאחורי האמנה למען קידום המודעות לפגיעה המתרחבת בבעלי חיים והגנה עליהם, הביעו אכזבה נוכח החלטת ועדת השרים. "קשה לתאר את כמות הסבל שעוברים מליוני בעלי חיים בתעשיות המזון, במעבדות, בתחנות ההסגר, במופעי בידור וברחובות הערים", מסרה בתגובה דוברת העמותה, גאיה גולדברג.
 
"חבל שהצעות החוק שהתייחסו ישירות לפגיעות אלה בבעלי-החיים ושהיו יכולות למנוע או אפילו להיטיב ולו במעט את מצבם - נדחות ומעוכבות ע"י שרי הממשלה. אנו תקווה כי 30 חברי הכנסת שכבר צירפו את חתימתם להצהרת זכויות בעלי החיים והביעו את מחוייבותם, ישנו את יחסה הנוכחי של הממשלה לנושא ויפעלו בנחישות לקידום החקיקה למען בעלי החיים". בכוונת העמותה להחתים בחמש השנים הקרובות חצי מיליון אזרחים על הצהרת הזכויות.
 
מדוברות ועדת השרים לענייני חקיקה נמסר בתגובה: "ועדת השרים לחקיקה החליטה להעביר את הדיון בהצעות החוק להצעות לסדר, על מנת לאפשר דיון מקיף בנושא במליאה. הנושא ישוב וידון בפני הועדה בשבועות הקרובים".
 
לפיכך, יום זכויות בעלי החיים בכנסת יסתכם בחתימה מתוקשרת של האמנה של אנונימוס, ובכמה דיונים בוועדות כאמור, ביניהם דיון על ניסויים בבעלי חיים. מחוץ למשכן תקיים עמותת "תנו לחיות לחיות" הפגנת מחאה נגד הניסויים בקופים ובחתולים המתבצעים לטענתה במכון ויצמן. "אנו דורשים מחברי הכנסת לפעול לשחרורם המיידי של הקופים הכלואים במכון, להעבירם לשיקום ולסגור את מעבדת העינויים של פרופ' עמירם גרינוולד", אמרו בעמותה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הכנסה מכלה את זמנה בדיבורים". ח"כ חנין
"חשוב להעלות את המודעות". ח"כ חסון
"החלטה תמוהה ומאכזבת". ח"כ אורלב
צילום: ניב קלדרון
צילום: יותם פרום
"הוועדה מעכבת חוקים חשובים". ח"כ טיבי
צילום: יותם פרום
מומלצים