שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תאילנד: מתה הנסיכה גליאני, אחותו של המלך
  גליאני ודהנה, אחותו הגדולה של מלך תאילנד פומיפון אדולאדיי, מתה לפנות בוקר בבית חולים בבנגקוק - ואבל כבד ירד על המדינה האסיינית. הנסיכה היתה מאושפזת מאז יוני, אז אובחן אצלה סרטן המעי. היא נודעה בזכות חיבתה לאמנויות, דיברה חמש שפות, ואהבה מאוד לטייל. הארמון הכריז על מאה ימי אבל

  אבל כבד ירד היום (ד') על תאילנד עם היוודע מותה של הנסיכה גליאני ודהנה, אחותו הגדולה של מלך תאילנד פומיפון אדולאדיי. הנסיכה היתה בת 84 שנים במותה.

   

  הארמון הכריז על תקופת אבל בת מאה ימים - ומשרדי הממשלה הורידו את הדגלים לחצי התורן. הפעילות הפוליטית הקדחתנית במדינה הושעתה, ואלפי תאילנדים הציבו זרים לזכרה של הנסיכה מחוץ לבית החולים שם הלכה לעולמה. "למרות שהרופאים עשו כל שביכולתם כדי לטפל בה, מצבה הידרדר בהדרגה והיא מתה בשעה 2?54 לפנות בוקר", נכתב בהודעה שפרסם הארמון.

   

  ההודעה על מותה של הנסיכה גליאני התקבלה שבועות ספורים לאחר שהמלך בן ה-80 החלים מתסמינים של שבץ מוחי קל, שבעטיו אושפז באוקטובר למשך שלושה שבועות. המלך ואחותו טופלו בבית החולים סיריראי בבנגקוק. ארונה של הנסיכה יועבר בהמשך היום לארמון. טרם נמסרו פרטים על הלווייתה.

   

  הפעילות הפוליטית הקדחתנית שהתנהלה במדינה מאז הבחירות הכלליות שנערכו בתאילנד ב-23 בדצמבר - הראשונות מאז ההפיכה הצבאית השקטה שהתקיימה במדינה - הוקפאה, והפוליטיקאים ביטלו מסיבות עיתונאים מתוכננות. המגישים בתחנות הטלוויזיה עטו חליפות שחורות.


  תאילנדיות מתאבלות על מותה של הנסיכה גליאני (צילום: AP)

   

  גליאני אושפזה ביוני האחרון, לאחר שאובחן אצלה סרטן במעי. בהודעה שפורסמה שעות ספורות לפני מותה, מסר הארמון כי כליותיה של הנסיכה הפסיקו לתפקד, וכי נשימתה נחלשה.

   

  הנסיכה נולדה בלונדון ב-6 במאי 1923, ונודעה בשל העניין הרב שגילתה בתחום האמנויות - בייחוד אמנויות הבמה - וחיבתה למוזיקה קלאסית. טעמה האמנותי עוצב בעקבות לימודיה בשוויץ, שם בילתה חלק נכבד מחייה. היא דיברה חמש שפות ואהבה מאוד לטייל. רבים ממסעותיה תועדו בספרים שהוציאה. היא היתה ידועה בצניעותה. בראיון שהעניקה ב-2000 אמרה, "איני אוהבת ארוחות מפוארות. הן משעממות".

   

  אחרי שובה משוויץ, לימדה גליאני צרפתית וספרות באוניברסיטאות במדינה - למרות שהיא עצמה החזיקה בתואר ראשון בכימיה מאוניברסיטת לוזאן. היא הקימה את אגודת המורים לצרפתית בתאילנד, ואף עמדה בראשה בין השנים 1977-1981. היא גם פעלה בשירות ארגוני צדקה שונים.

   

  אזרחי תאילנד מעריצים את מלכם ואת משפחתו. למרות שתאילנד היא מונרכיה חוקתית שבה למלך אין כל תפקיד פוליטי רשמי, הוא נתפס כמפתח ליציבותה של המדינה. פומיפון הצליח לדכא התקוממויות אלימות, להרגיע הפיכות צבאיות ושרד עשרות ממשלות - דמוקרטיות כמו דיקטטוריות. במהלך ששת העשורים שהוא מכהן בתפקידו, הוא מילא תפקיד פעיל בפיתוח האזורים הכפריים במדינה, והוא זוכה להערכה רבה בשל מסירותו לחלץ את עניי המדינה מעוניים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גליאני. דיברה חמש שפות ואהבה לטייל
  צילום: איי פי
  מומלצים