שתף קטע נבחר

ח"כים נגד כנס הרצליה בכנסת: לא סלון של בעלי ההון

חברי הכנסת יחימוביץ' וחנין מוחים על קיום היום הראשון של כנס הרצליה בכנסת ומזהירים מפני הפיכת המשכן ל"אולם אירועים של בעלי ההון". יחימוביץ' תוהה: "מדוע הכנסת מארחת את כנס הרצליה ולא את האגודה לזכויות האזרח?"

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שיגרה הבוקר (ד') מכתב חריף ליושבת ראש הכנסת, דליה איציק, בדרישה שלא לקיים את היום הראשון של כנס הרצליה במשכן הכנסת. לדברי יחימוביץ', "משכן הכנסת אינו הסלון הפרטי של מאן דהו".

  

לפי התוכנית שפורסמה באתר כנס הרצליה, היום הראשון של האירוע יתקיים במשכן ובמושבים השונים אף ישתתפו כמה חברי כנסת. במעמד הפתיחה הרשמי צפויים לנאום יו"ר הכנסת, נשיא המדינה, שמעון פרס, ואף הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי.

  

"רבות דובר על הסכנה הנשקפת לדמוקרטיה הפרלמנטרית בשל העתקת הדיון הציבורי מן הכנסת אל כנסים פרטיים הממומנים בידי בעלי ממון", כתבה יחימוביץ' לאיציק. "כעת נראה שבמקום להתמודד עם זילות מעמדה של הכנסת, נבחר הפתרון המקומם של הכְנָסָת הזילות אל תוך הכּנסת פנימה, בבחינת מיסוד הזילות".

  

יחימוביץ' מוסיפה: "הכנסת, על כל סמליה הממלכתיים, פותחת כעת את שעריה לפני מארגניו של כנס הרצליה ומתמזגת עמם. זהו צעד חסר תקדים ובעל השלכות מרחיקות לכת, והוא מעיד על הפרטת פעילות הכנסת עצמה ועל חדירה בלתי מבוקרת, בלתי ממוסדת, בלתי שקופה ובלתי שוויוינית של בעלי הון אל הכנסת ואל מוסדותיה. דבר זה פוגע במעמדה של הכנסת כגוף ממלכתי השייך לציבור כולו".

 

"הדיונים המרכזיים כבר לא מתקיימים בכנסת"

חברת הכנסת מהעבודה סבורה כי צעד כזה דורש לכל הפחות שקיפות מוחלטת ודיון ציבורי נוקב. "פעילות זאת היא כמעט בגדר העמדת המשכן כאולם אירועים לטובת גוף פרטי. מדוע לארח כנס שמארגנת חבורה של בעלי ממון ולא, לשם דוגמה, כנס של האגודה לזכויות האזרח, המועצה לשלום הילד או כל גוף אחר? אלה מהווים פה לציבור הרחב, שממילא לא נהנה מנגישות אל הכנסת".

 

חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) הבהיר בשיחה עם ynet כי אין בכוונתו להשתתף בכנס הרצליה. זאת למרות ששמו מופיע בתוכנית הכנס, כמי שאמור להשתתף באחד המושבים שיעסוק בשינויי האקלים.

 

"הוזמנתי להשתתף בכנס, אך החלטתי בסופו של דבר שלא לקחת בכך חלק. חבל לי שנושא כל כך חשוב כמו שינוי האקלים לא יידון במסגרת דיוני הכנסת אלא בכנס פרטי-חיצוני. העברתו של הכנס לכנסת מהווה החרפה של הבעיה שמתבטאת בקיומם של הדיונים הציבוריים המרכזיים לא בכנסת כמוסד - אלא במסגרות פרטיות".

 

גם יו"ר ועדת האתיקה של הכנסת, ח"כ חיים אורון, אמר כי הוא מתנגד לרעיון. "פניתי בנושא ליו"ר הכנסת דליה איציק. אין לערבב את התחומים שבין הכנסת לבין ארגון פרטי המקיים כנסים, שסדר היום והאג'נדה שלו ברורים. העובדה כי ראשי ממשלה ושרים מביעים את עמדותיהם בעיקר בכנסים אלו - יש לטפל בה בדרך אחרת, ולא להכניס את הכנסים הללו לתוך הכנסת".

 

עד מועד פרסום הידיעה טרם התקבלה תגובה מיו"ר הכנסת

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
יחימוביץ'. הפרטת הכנסת
צילום: דודי ועקנין
חנין. לא ינאם
הכנסת. אולם אירועים
צילום: זום 77
איציק. מכתב חריף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים