שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

שמיטה: מצווה שוויונית או מעצימה פערים?

למי שייכת הארץ (לנו או לקב"ה), מהי שמיטה, האם היא רלוונטית לימינו ומה קרה לנענע של יונתן? "עושים שוק" וסוגרים עונה ראשונה של "גשר ההלכה"

  • יונתן יבין, בן 35, סופר ועיתונאי ב"ידיעות אחרונות". יהודי מאמין, לא דתי. מחבר "באבא ג'י", "זהבים" וספרי הילדים "הכי הייתי רוצה להיות... ", "החתול דלעת משנה את הדעת" ו"אחלה אח". ספרו "כשאבא היה עצוב", יראה אור בקרוב בהוצאת עם עובד.

 

  • יפעת ארליך, כותבת ב"נקודה" ומלמדת באולפנא בעפרה. עסוקה כעת בכתיבת תיזה בנושא "חלומות בשואה" במסגרת לימודי תואר שני ביהדות זמננו באוניברסיטה העברית.

 

הצטרפו לגשר ההלכה, דפי המקורות: 

שמות פרק כ"ג

 

(י) וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע אֶת אַרְצֶךָ וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ:

(יא) וְהַשְּׁבִיעִת תִּשְׁמְטֶנָּה וּנְטַשְׁתָּהּ וְאָכְלוּ אֶבְיֹנֵי עַמֶּךָ וְיִתְרָם תֹּאכַל חַיַּת הַשָּׂדֶה כֵּן תַּעֲשֶׂה לְכַרְמְךָ לְזֵיתֶךָ:

(יב) שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲשֶׂה מַעֲשֶׂיךָ וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי תִּשְׁבֹּת לְמַעַן יָנוּחַ שׁוֹרְךָ וַחֲמֹרֶךָ וְיִנָּפֵשׁ בֶּן אֲמָתְךָ וְהַגֵּר:

 

תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף לט, עמוד א

 

תרגום:

 

אמר הנוצרי ההוא לרבי אבהו: אלוהיכם הוא גחכן (=לועג לכם). שאמר ליחזקאל (ד' 4) "שכב על צדך השמאלי", וכתוב (שם, ד' 6): "ושכבת על צדך הימני".

 

בא התלמיד ההוא, ואמר לו: מה הטעם של מצוות השמיטה?

 

אמר לו (ר' אבהו): עכשיו אענה לשתי השאלות בבת אחת.

 

אמר הקדוש ברוך הוא לישראל: זִרעו שש והשמיטו שבע, כדי שתדעו שהארץ שלי היא, והן לא עשו כן, אלא חטאו וגלו. מנהגו של עולם, מלך בשר ודם שסרחה (=מרדה בו) עליו מדינה, אם אכזרי הוא - הורג את כולן, אם רחמן הוא - הורג חציים, אם רחמן מלא רחמים הוא - מייסר הגדולים שבהן (=מנהיגיהם) ביסורין. אף כך, הקדוש ברוך הוא מייסר את יחזקאל כדי למרק (=לנקות) עונותיהם של ישראל.

 

גשר ההלכה 

סדרת "גשר ההלכה" היא פרי שיתוף פעולה של אתר ynet יהדות ו"גשר מפעלים חינוכיים" המביאים לכם הגולשים סרטון קצר של לימוד בחברותא על נושאים אקטואליים בחיינו. הלומדים המשתתפים בסדרה הם בעלי זהויות יהודיות מגוונות, כאשר כל אחד מהם מביא את הפרשנות שלו למקורות היהודיים.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים