שתף קטע נבחר

אחמדי-נג'אד לבני עמו: לבשו חם וחסכו בגז

קור עז בצפון איראן הוביל לעלייה חדה בביקוש לגז ולניתוקים רבים בשל תשתית לקויה. הנשיא קרא לאזרחים לחסוך באנרגיה ואף הציע: ליבשו בגדים חמים גם בבית

אזרחי איראן מתמודדים עם חורף סוער, שהביא לצניחת הטמפרטורות אל מתחת לאפס מעלות באזורים רבים. בשל הקור העז הגיעה צריכת הגז לרמה גבוהה מהרגיל למדינה האיסלאמית וגרמה דאגה לנשיא, מחמוד אחמדי-נג'אד, שיצא בקריאה לעם האיראני לחסוך בשימוש בגז.

 

"הציבור יכול להנמיך את דרגות החום, וללבוש בגדים חמים בתוך הבית", המליץ הנשיא בתום ישיבת הממשלה. אחמדי-נג'אד קרא לעם לחסוך בשימוש באמצעי החימום כדי שגם אנשים אחרים במדינה יוכלו להשתמש בגז. העיתון הרפורמיסטי "אעתמאד מלי" דיווח היום (ה') שאחמדי-נג'אד הביא תקווה כי "בעזרת האל נעבור את התקופה הזאת בשלום, וכולם יוכלו להשתמש באנרגיה באופן המיטבי".


בני משפחה מנסים להתמודד עם הקור בביתם בצפון איראן (צילום: FARS)

 

דברי הנשיא באים על רקע ניתוקים חוזרים ונשנים של אספקת הגז בימים האחרונים, בעיקר בשלושה מחוזות בצפון המדינה, בהם נרשמה צריכה מוגברת. הניתוקים בשבוע האחרון ככל הנראה נבעו מתקלות טכניות בצינור המוביל גז מטורכמניסטן לאיראן. בשל הניתוקים נאלצה איראן להפסיק את ייצוא הגז לטורקיה, למרות החוזה ביניהן.

 

ניתוקי הגז שיבשו את החיים בצפון איראן והובילו בין היתר לסגירת בתי ספר, בתי חולים, מפעלים ומאפיות. גם בבירה טהרן דווח אתמול על כמה בתי ספר שנסגרו בשל השלג. איראן היא אחת המדינות בעלת עתודות הגז הגדולות בעולם ומייצאת גז למדינות רבות, אך למרבה האירוניה, דווקא אספקת הגז בתחומה משובשת בשל תשתית לקויה וביקוש גבוה.

 

משבר הגרעין והסנקציות שהוטלו עליה מקשים על טהרן לשכנע חברות זרות להשקיע בשדות הגז בתחומה, והיא מתקשה לפתח את תעשיית הגז שלה בקצב שיתאים לביקוש ההולך וגובר. הסנקציות הכלכליות הובילו את איראן להכריז לפני כחצי שנה על קיצוב בדלק וכעת חוששים באיראן כי בקרוב תכריז הממשלה של אחמדי-נג'אד גם על קיצוב בגז.

 

על-פי דיווחים לא רשמיים באיראן, ניתוקי הגז מתרחשים בעיקר בשעות הלילה המאוחרות, בזמן שרוב האזרחים ישנים. הניתוקים גורמים לכיבוי מכשירי החימום, אך כעבור כמה שעות, כשמתחדשת אספקת הגז, הוא מתפשט וגורם לאסונות. חוקרי השריפות האשימו תושבים ברשלנות ושירותי הכיבוי קראו שלא להשאיר את התנורים דלוקים בלילות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בעזרת האל, נעבור את זה"
צילום: איי אף פי
מומלצים