שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: משרד הדתות יוקם לתחייה

אחרי ארבע שנים בלי משרד דתות, החליטה הממשלה להקים אותו מחדש. רוב שרי העבודה, כל שרי ישראל ביתנו ושר המשפטים פרידמן התנגדו, אך אולמרט נימק: "ראש ממשלה לא צריך לבלות בחתימה על תעודות קבורה". בראש המשרד יעמוד השר יצחק כהן מש"ס

משרד עם כיפה: ארבע שנים אחרי שפורק בניסיון לחסוך כספי ציבור, החליטה היום (א') הממשלה לאשר את הקמתו מחדש של משרד הדתות. ההצעה התקבלה ברוב של 15 תומכים מול שישה מתנגדים בלבד. שני שרים נמנעו בהצבעה. בראש המשרד יעמוד השר יצחק כהן מש"ס, אך סמכויות המשרד לא יהיו נרחבות כבעבר.

 

בישיבת הממשלה נימק אולמרט את השינוי: "איני סבור שראש ממשלה בישראל צריך להקדיש כמה שעות בשבוע כדי לחתום על היתרי קבורה". מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, הבהיר כי למשרד החדש לא יצורפו הרבנות הראשית, בתי הדין הרבניים, מחלקת הישיבות וגופי סמך נוספים אשר בעת פירוק משרד הדתות - הועברו למשרדים אחרים.

 

בסיכום הדיון אמר ראש הממשלה כי מדובר בפתרון טכני, שנועד להעביר סמכויות לשר יצחק כהן, על תחומים שכבר היו תחת אחריותו בשנתיים האחרונות. "אין כוונה להקים את משרד הדתות מהעבר. המשרד פורק. כל היחידות שהועברו למשרדים אחרים, ימשיכו לפעול במסגרת הזאת", אמר אולמרט.

 

להצעה התנגדו שר הביטחון אהוד ברק, השר עמי אילון, שר הרווחה יצחק הרצוג, שר התיירות יצחק אהרונוביץ', השר לעניינים אסטרטגיים אביגדור ליברמן ושר המשפטים דניאל פרידמן. בלשכת ראש הממשלה דחו את הטענות כי הקמת המשרד הינה אתנן פוליטי לקראת פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד, שהיום נודע כי יפורסם ב-30 בינואר.

   

המפרקת: שינוי

השר כהן, מי שיעמוד בראש המשרד, כיהן עד כה כשר ללא תיק במשרד ראש הממשלה, כאשר בפועל לא ניתנה לו סמכות עצמאית. "זכות החתימה האחרונה היתה בסופו של דבר של ראש הממשלה, וזה לא תמיד נוח. צריך לטפל במשבר המועצות הדתיות ובעניינים השוטפים וההסדר מסרבל ומעכב את ביצוע המשימות", הסביר כהן בשבוע שעבר.

 

משרד הדתות פורק באוקטובר 2003, לאחר לחץ פוליטי של חברי מפלגת שינוי,

 שישבה אז בממשלה. המהלך הוגדר על ידם כ"נצחון גדול". היחידות השונות במשרד הדתות פוזרו בין משרדי הממשלה השונים, כאשר הרשות לשירותי הדת הוקמה וסופחה למשרד ראש הממשלה. הרשות אחראית על תפקוד המועצות הדתיות, פיתוח מבני דת ושירותי קבורה. בינתיים, פורקה שינוי בעצמה, אחרי פילוג קשה בבחירות האחרונות.

 

מזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, הסביר כי "אין החלטה להחזיר את משרד הדתות למתכונתו הקודמת. מדובר בהעברת סמכויות שממילא מצויות בידיו של השר כהן. זה חייב עד היום הרבה מאוד עבודת ניירת ועל פי חוק אי אפשר להעביר סמכויות לשר ללא תיק. משרדו יהיה כאן, ואין תוספת תקנים. גם אם ימונה מנכ"ל - הוא יהיה מתוך מצבת כוח האדם שקיימת היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
יצחק כהן. שר הדתות החדש
צילום: אלון נוריאל
לא רוצה לחתום על תעודות קבורה
צילום: רויטרס
מומלצים