שתף קטע נבחר

לא כל הנוצץ זהב

שביתת התסריטאים מטריפה את הוליווד: טקס גלובוס הזהב בוטל, ובמקומו תיערך מסיבת עיתונאים. בגזרת הלייט נייטס לטרמן מתחיל לצבור תאוצה לאחר הסכם שחתם עם הכותבים

קורבן משמעותי ראשון בתעשיית הקולנוע לשביתת התסריטאים בהוליווד: טקס גלובוס הזהב. אחרי שמועות על ביטול, נפלה החלטה: הטקס עצמו, במהלכו מתוגמלים מצטייני השנה בקולנוע ובטלוויזיה ברוב שואו, בוטל, ובמקומו תתקיים מסיבת עיתונאים במהלכה יוכרזו הזוכים. כך הודיעו אתמול (ב') רשת NBC המשדרת את הטקס, ותא העיתונאים הזרים בהוליווד, המחלק את הפרסים מדי שנה. 

 

אם חששתם לגורלם של פסלוני הנשים המניפות גלובוסים מוזהבים, אפשר לנוח. אלו יחולקו השנה, אבל באווירה צנועה מהרגיל.  שמות הזוכים יוקראו במתכונת דומה לזו הנהוגה בהכרזה על המועמדויות, והאירוע המקוצץ ישודר ברשת NBC, כהרחבה של מהדורת החדשות הרשת. הפשרה תגרע מהנוכחים את ארוחת הערב המפוארת והטקס הזוהר, ומהרשת המשדרת את ליטרת הרייטינג שלה. 


אדי מרפי והפסל. הזוכים יקבלו את מנת הפלאשים הרגילה (צילום: רויטרס)

 

מסיבת העיתונאים המורחבת תיערך ב-21:00 שעון ארה"ב (שעת צהריים בארץ). בעת ההכרזה ילקטו השחקנים את זכיותיהם ואז יובלו לחדר העיתונאים ויזכו למטח הפלאשים והשאלות הרגיל. מסיבות גלובוס הזהב יערכו ברחבי הוליווד מיד בתום ההכרזה על הזוכים.

 

ביטול הטקס וצמצומו לכדי הכרזה הוא תוצאה ישירה של שביתת התסריטאים. הכותבים הכריזו כי הם יפגינו מול הטקס אם ישודר בטלוויזיה, בטענה שהוא משמש כפלטפורמת קידום לאולפנים ומהווה קרן שפע ל-NBC, בעלת הזכויות הבלעדית לשידור הטקס, שסוחטת ממנו כסף פרסום רב.

 

בשבוע שעבר הודיע איגוד שחקני המסך כי יכבד את שביתת איגוד התסריטאים וייעץ לחבריו שלא לעבור את קו המפגינים. גם השחקנים החליטו להחרים את האירוע, כשג'ורג' קלוני - כך טוען ה"סאנדיי טיימס" הלונדוני - משמש כמוח מאחורי החרם. משמעות ההחרמה היא שאף מגיש או אורח מסוג סלבריטי לא היה מגיע לטקס, שהיה הופך לנחלתם של מפיקים במקרה הטוב. תא העיתונאים הזרים מחויב לשדר לפחות חלק מהטקס, מאחר שהתחייב לכך בחוזה שלו עם NBC, לכן החליטו חברי התא להצניע את מסיבת העיתונאים ולהרחיב את המשדרים סביבו.  

  

השביתה - גם ב-2009?

ההכרזה הזאת מגיעה אחרי שבועות של מו"מ בין איגוד הכותבים לחברת דיק קלארק, המפיקה את הטקס. החברה ניסתה להגיע להסכם נפרד עם האיגוד, בדומה לזה שנכרת לפני מספר שבועות בין הכותבים לחברת ההפקות שמפיקה את תוכניות הלייט נייט של דייויד לטרמן וקרייג פרגוסון, בעקבותיו שבו התוכניות למסך

 עם כותביהן. אך המשא ומתן נכשל, ואיגוד הכותבים הכריז על דיק קלארק ורשת NBC כעל חברות מושבתות.

 

מארגני הטקס חשבו בתחילה לשלוח צוותי צילום לאתרי צילום כדי להקליט מראש נאומי זכייה מכוכבים כמו דנזל וושינגטון, ג'ודי פוסטר, ג'וליה רוברסט וטום הנקס, אבל עקב ריבוי המועמדים הלא אמריקניים השנה הרעיון נדחה. אופציית דחיית האירוע עד לסיומה של שביתת הכותבים קלוש, מאחר שלפי דיווחים שונים השביתה עלולה לגלוש ל-2009.

 

אין מה לדאוג ל-NBC, אגב. מומחים לרכישת מדיה צופים כי נתוני הרייטינג של המשדר יהיו גבוהים מהנתונים הבינוניים של העונה המיובשת הנוכחית, וכי המפרסמים לא צפויים להסיר את חסויותיהם מהשידור המצומצם. הרייטינג של הטקס צפוי אף להיות גבוה מהרגיל משום שהאירוע יהיה קצר ובעיקר מפני שהזוכים בוודאי ינאמו בזכות השביתה. המחיר לפרסומת בזמן הטקס אגב, מוערך ב-500 אלף דולרים עבור 30 שניות.

 

אבל הגל הראשון של השביתה עדיין לא מוצה: האולפנים החלו בדיונים עם איגוד הבמאים, שהחוזה שלהם ושל השחקנים יפוג בשלהי יוני. אם לא יגיעו להסדר בקרוב - ירד השאלטר על הוליווד כולה עם קיץ 2008. התקשורת עומדת ברובה לצד הכותבים ויתכן ותדבוק גם בקולגות שלהם, אבל קיימת אפשרות שהבמאים והשחקנים יגייסו פחות אהדה למצוקותיהם, עקב משכורותיהם הגבוהות יחסית. ואם כבר בכיסים עסקינן, הרי שקופות האולפנים לא נפגעו מהשביתה ועיקר השחיקה מתרחש דווקא בצד של היוצרים ולא של המפיקים. לעומת זאת, חוזה שיחתם בין האולפנים לבמאים ולשחקנים, יאלץ את התסריטאים להגיע לפשרה דומה.


קונאן אובריין המזוקן. שביתת התסריטאים עלולה להימשך אל תוך 2009

 

איגוד הכותבים ערך לאחרונה הסכם עצמאי עם האולפן העצמאי הקטן "יונייטד ארטיסט", בראשו עומדים טום קרוז ושותפתו, המפיקה פולה ואגנר. ההסכם לא נחתם רשמית, אבל זהו הסכם הצד הראשון שנחתם עם אולפן עצמאי כלשהו. עם זאת, לפי ה"ניו יורק טיימס", האיגוד מסתכן בהפרת חוקי העבודה אם לא יכרות הסכמים דומים עם שאר האולפנים על בסיס דומה. גם מארגני טקס פרסי המבקרים ועורכי פרסי ה"אינדיסנדט ספיריט" חתמו על הסכמים דומים עם הכותבים.

 

לייט נייטס

בגזרת הטלוויזיה חזרו חמש תוכניות לייט נייט למסך, אחרי שבועות של שידורים חוזרים. אלא שאין דינה של לייט נייט אחת כדין אחותה. דייויד לטרמן וקרייג פרגוסון (CBS) חזרו בפורמט רגיל בעקבות הסכם אליו הגיעה חברת ההפקה שלהם עם איגוד התסריטאים. ג'יי לנו, קונאן אובריין (NBC) וג'ימי קימל (ABC) חזרו לאוויר בלי כותבים, בעקבות איום מצד הרשתות שאם לא יחזרו יפוטרו שאר העובדים בתוכנית. את התוצאה - במקרה של לנו ואובריין - אפשר לראות בימים אלה ב-yes.

 

האולפנים אולי חשבו שניצחו את הכותבים במקרה של לנו ואובריין, אבל גילו שהתוכניות הללו הפכו בשידורן המחודש הראשון למקפצה נוספת עבור תעמולה בעד הכותבים. כל אחד מהמגישים הביע תמיכה בשובתים: לטרמן ואובריין הופיעו מגודלי זקן, ונשבעו שלא להתגלח עד שהכותבים ישיגו את מבוקשם (אם כי לטרמן הסיר אותו בסוף היום). לטרמן רקד על הבמה לצד נערות עם שלטי הפגנה והקדיש את רשימת ה"Top 10" שלו לשביתה. קונאן הסתמך על כושר האלתור המזהיר שלו, שר שיר של ה"קלאש" ולקח את הצופים למסעות מאחורי הקלעים. 

 

התחרות אם כך משתנה בחזית הלייט נייטס. לטרמן חוזר בשיא כוחו, בעוד שלנו שב חסר כותבים וחבול. לנו הכריז שכתב את המונולוגים שלו בעצמו ובחן אותם על אשתו, והרתיח את איגוד התסריטאים, שהעניק לו את הכינוי scub (שובר שביתה), מאחר והוא חבר באיגוד.

 

יש האומרים שהכתיבה העצמאית של לנו תשיב את תוכניות הלילה לימים הטובים של ג'אק פאר וג'וני קארסון שכתבו את מונולוגיהם בעצמם. נוסף על כך, שינוי הפורמט המאולץ עשוי לרענן את התוכנית המעט עייפה שלו, מה שבהחלט קרה אצל קונאן, שנראה שזכה לזריקת יצירתיות בעקבות העדר המערכונים הקבועים ו-חשוב לא

פחות - הסלבריטאים שמחרימים את התוכניות לאות הזדהות עם הכותבים. 

 

גלגל הצלה נוסף לתוכניות האירוח מגיע מכיוון סבבי הבחירות בארה"ב. הרפובליקני מייק הקאבי התארח אצל לנו, והילארי קלינטון צצה אצל לטרמן והכריזה ש"כל הדברים הטובים צריכים להסתיים מתישהו". ההסכם אליו התייחסה קלינטון הביא ללטרמן גם את השחקן רובין וויליאמס, ובעקבותיו מן הסתם יגיעו אחרים. לנו (NBC) וקימל (ABC) מתכוונים להשיב מלחמה: הם יופיעו איש בתוכנית רעהו ביום חמישי הקרוב. בשורה התחתונה לנו עדיין מוביל בטבלת הרייטינג מול לטרמן, שעשוי לצבור תאוצה לטווח הארוך.

 

"הדיילי שואו" של ג'ון סטיוארט וה"קולבר ריפורט" של סטיבן קולבר שבו אף הם למסכים לשידור יומי, ללא כותבים. שתי התוכניות משודרות בערוץ הקומדי סנטרל, וקולבר וסטיוארט, חברים באיגוד הכותבים, עסקו בשביתה בהרחבה. יש להניח שלמרות נוכחות של אפס כותבים בשתי המערכות, הצחוקים לא יעדרו לעולם משתי התוכניות האלה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קונאן המזוקן. עד סוף השביתה
צילום: איי פי
לאתר ההטבות
מומלצים