שתף קטע נבחר

נפטר הרמטכ"ל לשעבר משה לוי

הרמטכ"ל ה-12, שנודע בפי כל כ"מוישה וחצי", נפטר בגיל 72. בשבוע שעבר אושפז במצב קשה לאחר שלקה באירוע מוחי חוזר. בין השאר פיקד על נסיגת צה"ל מלבנון באמצע שנות ה-80

הרמטכ"ל ה-12 של צה"ל, רב-אלוף (מיל') משה לוי, שנודע בכינויו "מוישה וחצי", הלך לעולמו הבוקר (יום ג'). בן 72 היה במותו. בשבוע שעבר אושפז במצב קשה בבית-החולים "העמק" בעפולה, לאחר שלקה באירוע מוחי חוזר. 

 

לפני שנים ספורות לקה לוי באירוע מוחי ראשון. מאז היה מרותק לכיסא גלגלים, אך הוסיף ליטול חלק בפעילות ציבורית, ואף שימש יושב ראש הדירקטוריון של חברת חוצה ישראל המפעילה את כביש 6.

 

לוי, שכונה "מוישה וחצי" בשל גובהו הרם, הוא הרמטכ"ל הראשון שהחל את פעילותו הצבאית-ביטחונית בצה"ל ולא במחתרות השונות. הוא כיהן בתפקיד מ-1983 עד 1987. לוי נולד בתל-אביב, בן למשפחת עולים מעיראק. את לימודיו עשה בבתי הספר ביאליק ותיכון עירוני א'. הוא התגייס לשירות סדיר ב-1954. שירת תחילה בחטיבת "גולני", אך חלק ניכר משירותו עשה בחטיבת הצנחנים.

 

לוי השתתף בקרב במעבר המיתלה ב-1956 והיה ממפקדיה הבולטים של תקופת המרדפים בבקעה בשנות ה-70. בין תפקידו הצבאיים: ראש מטה פיקוד מרכז, אלוף פיקוד מרכז, ראש אגף מבצעים וסגן הרמטכ"ל.

 

לתפקיד הרמטכ"ל מונה על ידי שר הביטחון משה משה ארנס. במהלך כהונתו פיקד על נסיגת צה"ל מלבנון ב-1985, הורה על הקמת מפקדת חילות השדה (מפח"ש), שלימים הפכה למז"י. כמו כן הורה על הקמת שתי חטיבות חי"ר נוספות - נח"ל וגבעתי. במקביל נאלץ להתמודד עם קיצוצים נכבדים בתקציב צה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוי בתצלום מ-2003
צילום: ג'רמי פלדמן
בימיו כרמטכ"ל, אמצע שנות ה-80
צילום: לע"מ
מומלצים