שתף קטע נבחר

א.ב. יהושע לדתיים: לכו על הספְרות

הסופר התראיין לעלון "עולם קטן" והחמיא לסופרים הדתיים על ה"שינוי לטובה": "החיבור בין דת ויצירה נתן פירות מדהימים. מי גדול יותר מעגנון?". וגם: "סבא שלי היה רב"

שבועיים בלבד חלפו מאז קריאת יעקב אגמון לרבנים לשלוח את תלמידיהם ללימודי משחק, ויש מי שכבר מסמן את היעד הבא: הסופר והמחזאי א.ב. יהושע קורא ליוצרים הדתיים לבטא את "מלוא כוחם" בתחום הספרות, "כמו שזה מתבטא בכל-כך הרבה תחומים אחרים". בראיון לעלון "עולם קטן" הודה הסופר כי לציבור הדתי חסרה החירות הפנימית הנחוצה לאמנים, אך לדעתו "גם אדם שנמצא במגבלות הדת יכול להתגבר על המכשול הזה".

 

"כאיש שמאל בהחלט חסרה לי הנוכחות הדתית-לאומית בעולם הספרות הישראלי", אמר יהושע, אך הדגיש כי לאחרונה הוא מזהה "שינוי לטובה" - פעילות בתחום שהוזנח לאורך השנים. עם זאת מבהיר הסופר כי לאמנים הדתיים יש עוד לאן לשאוף בדרך להשתלבות הדומה לזו שבתחומי המדע, המשפט והצבא.

 

"אני חושב שהמצב הוא כזה באופן כללי באומנות, כיוון שכדי ליצור צריכים איזושהי חירות פנימית מאוד גדולה, ולפעמים לאנשים דתיים אין תחושת החירות הזו", הוא מסביר, "אבל זה בעיקר עניין של תחושה. אני חושב שגם אדם שנמצא במגבלות הדת יכול להתגבר על המכשול הזה. הרי מי גדול יותר מעגנון, שהיה איש דתי ויוצר ענק? אני חושב שהחיבור בין דת ויצירה, גם בעמים אחרים נתנו פירות מדהימים... למפגש בין היהדות לאומנות יש פוטנציאל גדול, אבל עד עכשיו הוא לא הגיע לעוצמתו".

 

על יחסו לדת ולמסורת אמר א.ב. יהושע: "אני בא מרקע מסורתי, סבי היה רב, וכמו שכולם יודעים - הספרדים נשארים תמיד מסורתיים. אני חושב שאני גם מכיר די טוב את התפילה ואת הטקסים ואני מרגיש שזה נותן לי אפשרות למבט מעמיק יותר בתרבות היהודית. אני רואה הרבה כיפות בחלוקות הפרסים השונים, הם נותנים פירות יפים בהרבה תחומים ואין שום סיבה שזה לא ייעשה גם בספרות ובאומנות. אם יש משהו שצריך לעשות כדי שזה יפרוץ – זה להעצים את החירות הפנימית של הצעירים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א.ב יהושע. "סבא שלי היה רב"
צילום: שאול גולן
מומלצים