שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

אולמרט הבהיר לבוש: הבנייה בירושלים תימשך

בתום פגישה בין ראש הממשלה לנשיא בוש לא היסס אולמרט להצהיר כי הבנייה במזרח י-ם תימשך, על אף ההתנגדות האמריקנית. "הבהרנו שירושלים אינה באותו מעמד של התנחלויות אחרות", אמר. בוש בחר שלא להתעמת עם מארחו, והתמקד בסוגיית המאחזים: "הם חייבים להתפנות"

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הבהיר אמש (רביעי) כי ישראל לא תיענה לתביעה האמריקנית להפסיק את הבנייה בשכונות היהודיות במזרח ירושלים ובגושי ההתנחלויות. "הבהרנו שירושלים אינה באותו מעמד של התנחלויות אחרות", הדגיש אולמרט במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, על רקע המחלוקת העומדת בין ישראל לארה"ב בסוגיית הקפאת הבנייה בהתנחלויות ומעבר לקו הירוק בבירה.

 

"הנשיא לא ביקש ממני התחייבויות נוספות על אלה שהתחייבתי באנאפוליס. יש הרבה סוגיות

על הפרק ואחת מהן היא המשך הבנייה בהתנחלויות. לא כולם שמחים לשמוע את דעתנו בעניין, אבל הבהרנו שירושלים היא לא באותו מעמד של ההתנחלויות", אמר אולמרט.

 

ראש הממשלה לא חשש להציג עמדה המנוגדת לזו האמריקנית, והבהיר כי ישראל מעולם לא הסתירה את הנעשה באזור."יש נושאים שיקרו בירושלים ובגושי ההתנחלויות. דברים שנובעים מהיבטים של חיי היום יום שאי אפשר להתעלם מהם. לא נסתיר אותם, נדון בהם. אני חוזר ומדגיש ששום דבר לא קרה שם שאינו ידוע. הבהרנו מה עשינו, מה אנו יכולים לעשות ומה אנו מתכוונים לעשות. על כל הנושאים האלה נדבר במשא ומתן", הדגיש אולמרט.

 

הנשיא האמריקני בחר שלא להתעמת עם מארחו הישראלי בנושא הבנייה בירושלים ובגושי ההתנחלויות, שישראל מבקשת להותיר בידה לאחר הסכם הקבע. עם זאת, בוש נשמע נחרץ הרבה יותר בסוגיות המאחזים הבלתי חוקיים. בתשובה לשאלה, הבהיר הנשיא בוש כי "המאחזים הבלתי חוקיים חייבים להתפנות". לאחר מכן אף מתח בוש ביקורת סמויה על מדיניות ממשלת ישראל בראשות אולמרט בנושא. "כבר ארבע שנים עברו מאז שדיברנו על זה. ההסכם אמור לכלול את פינוי המאחזים הבלתי-חוקיים. הם צריכים להתפנות", אמר.

 

גורמים מדיניים בירושלים הבהירו כי ראש הממשלה שב על מחוייבות ישראל לעמוד בתנאי מפת הדרכים בפגישותיו עם הנשיא בוש ומזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס. התחייבות זו כוללת בתוכה מניעת הקמת התנחלויות חדשות, או הרחבת התנחלויות קיימות, במקביל למימוש התחייבויות הפלסטינים ובראשן המלחמה בטרור.

 

"על התביעה הפלסטינית הזאת נדון בהמשך המשא ומתן. בינתיים הנחיית ראש הממשלה לשריו היא שכל פעולה בהתנחלויות תקבל את אישורו. כך זה גם ימשך, בוודאי בירושלים", הבהירו הגורמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
אולמרט ובוש במסיבת העיתונאים
צילום: פלאש 90
הבנייה בהר חומה. תימשך
צילום: איי פי
מומלצים