שתף קטע נבחר

ישוחררו ממעצר האם שממתינה לגירוש ובתה

בהחלטה מעוררת סערה קבע בית המשפט כי ילדה ישראלית בת ארבע תשהה במעצר לצד אמה, פיליפינית הממתינה לגירוש. משרד הפנים החליט לשחרר את השתיים ממעצר: לא הגיוני שילדה תוכנס לכלא

פיליפינית הממתינה לגירוש ובתה הישראלית, העצורה עמה, ישוחררו באופן מיידי - כך נקבע אחר הצהריים (יום ה') במשרד הפנים. הילדה, בת ארבע, הוכנסה לבית המעצר "מיכל" בחדרה בעקבות החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה, לפיה היא תשהה עם האם עד לסיום הדיון בנושא המשמורת עליה.

 

מנהל אגף הזרים במשרד, יוסי אדלשטיין, החליט להשתמש בסמכותו ולשחרר את השתיים, עד להתבהרות העניינים המשפטיים. אדלשטיין השתמש בתקנה המתירה למשרד הפנים להשאיר בישראל תושבים וזרים במקרים חריגים ולפי שיקול דעת, גם כאשר החוק מחייב את גירושם. ממשרד הפנים נמסר: "העובדה שקטינה ישראלית תוכנס לכלא אינה הגיונית".

 

הילדה היא בתם של גבר ישראלי ואשה פיליפינית. השניים אינם נשואים, אולם הילדה רשומה כישראלית. אמה של הילדה לא הצליחה לקבל אשרת שהייה בישראל ולאחרונה פנה האב לבית המשפט וביקש לקבל חזקה על הילדה, אולם בית משפט השלום בחדרה קבע שטובת הילדה שתישאר עם האם.

 

האב ערער לבית המשפט המחוזי בחיפה והשופטת שושנה שטמר קבעה כי יש לעכב את יציאתה של הילדה מהארץ עד לתום הדיון הסופי במשמורת. השופטת הורתה להשאיר את הילדה עם האם, גם אם פירוש הדבר שתשהה בבית המעצר. עם זאת, השופטת שטמר ציינה כי אביה רשאי לקחת אותה מדי יום לגן ולהחזירה לבית המעצר בתום יום הלימודים.

 

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, אמר כי הוא מברך על החלטת משרד הפנים לשחרר את האם, "אבל מזועזע מהמחשבה שהיה מי שחשב שלשלוח ילדה בת ארבע למעצר, כדי לאחד אותה עם אמה, היא אופציה מעשית".

 

הילדה נולדה לגבר ישראלי ולאשה מהפיליפינים. כשהיתה הילדה בת שנתיים לקחה אותה עמה לפיליפינים, אך כמה שבועות לאחר מכן יצרה קשר עם האב והודיעה לו כי בתם חלתה.

 

"הוא טס מיידית אליהן, ומצא אותה בפחון נטוש בפאתי הכפר, ללא כל אמצעי מחיה בסיסיים. האב החזיר את בתו ארצה, היא אושפזה בבית חולים, וחוות דעת הרופאים היתה כי היא חלתה בשל תנאי תברואה קשים ביותר", תואר בהחלטת בית המשפט.

 

בהכנת הידיעה השתתף תני גולדשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
מומלצים