שתף קטע נבחר

הלך לעולמו יהודה דקל, יו"ר המועצה לשימור אתרים

דקל, ממקימי קיבוץ יראון בגליל נפטר לאחר מחלה קשה, והוא בן 79. במהלך כהונתו פעל להקמת אתרי זיכרון ומורשת בכל רחבי הארץ, והיה ממדליקי משואת העצמאות ה-58 של ישראל

יו"ר המועצה לשימור אתרים, יהודה דקל, מת היום (ה') לאחר מחלה קשה, והוא בן 79. דקל, ממדליקי משואת העצמאות ה-58 של מדינת ישראל, היה בין מקימי קיבוץ יראון בגליל.

 

דקל, בן למייסדי הרצליה, נמנה על לוחמי הגדוד השלישי של חטיבת יפתח בפלמ"ח, שימש בתפקידים שונים במחלקה להתיישבות של הסוכנות היהודית והיה בין מקימי חבל לכיש.

 

ב-1981 נבחר לכהן כמנכ"ל המחלקה להתיישבות, תפקיד אותו מילא במשך עשור שנים. במסגרת פעילותו הוביל את ההתיישבות המחודשת בגוש עציון, התעשייה והתיירות בהתיישבות ואת יישום פרויקט המצפים - לצד אריאל שרון - בגליל.

 

במהלך מלחמת יום הכיפורים שימש סא"ל (מיל') דקל כמג"ד טנקים. הוא פרסם את הספר "מצודת כח, רעות תחת אש", המתעד את נפילת 12 חבריו מהכשרת הצופים-דפנה, בקרב על נבי יהושע במלחמת השחרור.

 

במהלך כהונתו כיו"ר הוועד המנהל של המועצה לשימור מבנים ואתרי התיישבות פעל דקל להקמת אתרי זיכרון ומורשת בכל רחבי הארץ.

 

בין היתר, הוביל את הקמת אתר הזיכרון במצודת ישע וכן את הקמת מוזיאון גבעת הקיבוצים מצפון רחובות. כמו כן, היה שותף להקמת מוזיאון הפלמ"ח ברמת אביב ונמנה על מנהליו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דקל. ממקימי חבל לכיש
צילום: בועז דקל
מומלצים