שתף קטע נבחר

מת אדמונד הילרי, הראשון שכבש את האוורסט

מטפס ההרים שנכנס לספרי ההיסטוריה כאדם הראשון שהגיע לפסגת ההר הגבוה בעולם מת מהתקף לב בגיל 88. "טיפסתי על האוורסט פשוט כדי לטפס", נהג להסביר. את העשורים האחרונים לחייו הקדיש לסייע לתושבי ההרים של נפאל

סר אדמונד הילרי, האדם הראשון שהצליח לכבוש את האוורסט, מת הלילה (יום ו') מהתקף לב, בגיל בן 88. הילרי, נולד בניו זילנד ב-1919 וכבש את פיסגת ההר הגבוה בעולם ב-1953 יחד עם עמיתו הנפאלי-הודי טנזינג נורגאי, שמת ב-1986. 

 

מטפס ההרים המפורסם הקדיש חלק ניכר מחייו כדי לסייע לתושבי ההרים של נפאל. במהלך העשורים האחרונים פעל להקמת בתי ספר ומרפאות  לבני שבט השרפה הנפאלים ושאר תושבי ההימאליה. ומיעט להתגאות בהישג ההיסטורי שלו. "אני אדם רגיל עם איכויות רגילות", היה נוהג הילרי לומר.

 

כשכתב את זכרונותיו מכיבוש ההר, סיפר הילרי על הצעדים האחרונים לקראת הפסגה: "עוד כמה צעדים קשים ולא היה כבר כלום מעלינו, פרט לשמים. עמדנו יחד על הפיסגה - והיה שם מקום בערך לשישה אנשים. כבשנו את האוורסט".

 

אחד ממשפטיו הידועים של סר הילרי היה תשובתו לשאלה מדוע טיפס על האוורסט: "אני לא יכול לתת תשובה מקורית מדוע אנשים מטפסים על הרים. רוב המטפסים עושים זאת פשוט כדי לטפס", אמר.

 

הילרי נולד בעיירה טוּאקאוּ (Tuakau) ובגיל 16 החל לעסוק כתחביב בטיפוס הרים.  הוא שירת כנווט בחיל האוויר של ניו-זילנד בזמן מלחמת העולם השנייה ובתום שירותו הצבאי הצטרף הילרי למועדון האלפיניסטים של ניו זילנד וטיפס על הר קוק, ההר הגבוה בניו-זילנד. לאחר מכן טיפס על מספר פסגות הרים באירופה, וכן הצליח בכיבוש הרי ההימאליה ההודים.

 

על פסגת העולם

ב-1951 הצטרף למשלחת בריטית שיצאה להרי ההימלאיה במטרה לכבוש את האוורסט. במשך השנתיים לאחר מכן השתתף במספר טיפוסי ניסיון ואימונים באזור. באפריל-מאי 1953 החלה המשלחת בטיפוס על ההר. המסע מבסיס האם אל פסגת האוורסט נמשך כשבעה שבועות. צוות המטפסים הראשון הצליח להגיע עד נקודה הנמוכה ב-100 מטר מן הפסגה

ונאלץ לחזור לאחור. אחריו נשלחו למשימה הילרי ונורגאי.

 

ב-29 במאי בשעה 11:30 בבוקר כבשו השניים את פסגתו הדרומית של האוורסט המתנשאת לגובה של 8,848 מטר. בהגיעם לפסגה נעץ נורגאי את דגל בריטניה בעוד הילרי מצלם את המאורע, לאחר מכן החלו השניים בירידה מטה, אשר ארכה כשלושה ימים.

  

על כיבוש פסגת האוורסט זכה הילרי בתואר אבירות מאת מלכת בריטניה (ב-1954), כמו כן הוטבעו פניו על שטר כסף ניו זילנדי. בשנים לאחר המסע לאוורסט, הדריך משלחות מחקר רבות להרי הימלאיה. ב-1958 הצטרף למשלחת מחקר לקוטב הדרומי. היתה זו המשלחת הראשונה שהגיעה לקוטב הדרומי בדרך היבשה מאז 1912.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילרי, בשנה שעברה
צילום: איי פי
הילרי בצעירותו
צילום: איי פי
מומלצים