שתף קטע נבחר

מופז: הבעיה של המלחמה - הניהול הכושל

שבועיים לפני פרסום דו"ח וינוגרד מתח שר התחבורה ביקורת על הדרך בה ניהלה ההנהגה, ובראשה אולמרט, את מלחמת לבנון השניה. "הניהול היה מבולבל וכושל" טען מופז, שדחה ביקורת על תפקוד מערכת הביטחון בשנים שקדמו למלחמה, בהן כיהן כשר ביטחון וכרמטכ"ל

מתכונן לקרב על ראשות המפלגה? שבועיים לפני פרסום חלקו השני של דו"ח וינוגרד מתח היום (שבת) שר התחבורה, שאול מופז, ביקורת נוקבת על הנהגת המדינה בראשותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. מופז התייחס להחלטות ההנהגה בעת מלחמת לבנון השנייה, וטען כי ניהול המלחמה היה "מבולבל". הדברים פורסמו לראשונה ב-ynet.

 

לדברי מופז, מחדלי המלחמה לא נבעו מבעיות בתפקודו של צה"ל. "הבעיה המרכזית של המלחמה היא הניהול הכושל. זה אותו צבא ואותם מפקדים שלחמו ב'חומת מגן' ארבע שנים קודם לכן, ושם לחמנו וניצחנו", טען. לדבריו, האחריות לכישלון נעוצה בתפקוד הדרג הבכיר, שקיבל את ההחלטות הגורליות בנוגע ללחימה. "ניהול מלחמה היה מבולבל", קבע.  

 

באירוע סגור שארגן "מטה יוזמת ז'נבה" טען מופז כי אין קשר בין תוצאות המלחמה לבין הפעילות הביטחונית שהתקיימה בשש השנים האחרונות, במהלכן כיהן כרמטכ"ל וכשר הביטחון. "הייתי עושה בדיוק את אותו הדבר שוב. נשאלתי גם בוועדת וינוגרד מה היתה המדיניות בשש השנים האלה - המדיניות היתה להפסיק את טרור המתאבדים ולא לפתוח עוד חזית", אמר מופז.

 

לדבריו, תוצאות המלחמה היו נראות שונה אם "מערכת הביטחון היתה מגייסת מילואים ומכניסה אותם כמו שצריך כמו ב'חומת מגן', או אם בסוף המלחמה היה נעשה מהלך נכון ולא מהלך בלתי מספק".

 

שר התחבורה הוסיף ואמר כי הטענות לפיהן מערכת הביטחון לא העניקה משקל מספיק לאיום מלבנון אינן מבוססות. "לא נכון שהיה צורך לפתוח בחזית נוספת. החיזבאללה יותר חזק היום ממה שהיה לפני המלחמה: יש לו מלאי רקטות יותר גדול והוא יושב בעוצמה רבה יותר ולא מקיים אף אחד מסעיפי החלטה 1701. החלטה 1701 לא שווה את הנייר עליו היא רשומה", אמר.

 

מופז, שסומן כמועמד אפשרי בקרב על ראשות המפלגה, אמר את הדברים כשבועיים לפני פרסום חלקו השני של דו"ח וינוגרד, ועל רקע קולות הקוראים להדיח את ראש הממשלה אהוד אולמרט, אם הדו"ח שיפורסם יכלול ביקורת קשה על תפקודו. "הרבה חברים בסיעה מסכימים שאם הדו"ח הסופי לא יאפשר לאולמרט להמשיך בתפקידו, ניאלץ להיכנס לתהליך של בחירת יו"ר חדש למפלגה, שיחליף אותו כראש הממשלה", אמר ל-ynet גורם בכיר בקדימה.

 

השר מופז אמר את הדברים בסמינר לנשים מובילות בנושא התהליך המדיני, שקיים היום "מטה יוזמת ז'נבה". בתחילת השבוע יקיים המטה ועידה הצפויה לדון בדרכים אפשריות לגיבוש הסכם בין ישראל והפלסטינים עד תום שנת 2008, בה ישתתפו בין היתר נשיא המדינה, שמעון פרס, חבר הכנסת יוסי ביילין, וראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סעיב ערקיאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביקורת ממופז
אולמרט. ניהול כושל
צילום: רויטרס
ועדת וינוגרד. לקראת הדו"ח
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים