שתף קטע נבחר

אל תחמיצו: ראיון עם אביו ניצול השואה של גרנט

מאיר גרנט סיפר ל'ג'ואיש כרוניקל' על התקופה המזעזעת ביערות רוסיה ("קברתי את הורי ואחיי"), וחשף פרטים מפתיעים מילדותו של מאמן צ'לסי. בסמפורד ברידג' הוא עוד לא ביקר, בגלל הקור

סיפורים מבית אבא. באנגליה נדהמו בספטמבר האחרון עם מינויו של אברהם גרנט כמנג'ר צ'לסי, ושתו בצמא כל פרט מידע על אודותיו. ביום שישי פנה ה'ג'ואיש כרוניקל', העיתון הגדול של יהודי בריטניה, למבט מזווית אחרת על הסנסציה מישראל -  ובראיון על אביו ניצול השואה, מאיר גרנט, נחשפו כמה פרטים מעניינים.

 

ראשית נשאל גרנט האב, ניצול שואה בן 79 מפולין, על סיפורו האישי המרתק. "ב-1941 הבנו שאין הרבה תקווה והחלטנו לברוח לרוסיה", אמר, "שם זרקו אותנו ביער צפון הרחוק ואמרו לנו 'בנו פה בית או שתמותו'. בחורף הטמפרטורה הגיעה ל-40- מעלות, והגוף צריך לאכול יותר כדי להתחמם. האוכל שהשגנו היה כל כל קשה, ולאנשים מבוגרים לא היה סיכוי לשרוד".


גרנט על הקווים בצ'לסי. "כואב לי לראות אותו בקור הזה" (צילום: רויטרס)

 

ביער, נאלץ גרנט לכרות את קבריהם של הוריו וחמישיה מאחיו. "כשקברתי את אבא שלי, הורדתי את הכיפה. איבדתי את האמונה באל", סיפר. גם לאחר המלחמה סבל מתלאות, ואחרי שחזר לפולין נעצר על ידי הבריטים במחנה מעצר בקפריסין.

 

כשעלה בשעה טובה לארץ, נשא מאיר לאשה את עליזה ניסן, עולה מעיראק, ולשניים נולדו שלושה ילדים: אברהם (שנקרא על שם סבו) ושתי אחיותיו הצעירות, רותי ושושי. "אחרי שעליזה נפטרה ב-1997, חייתי עם אברהם ומשפחתו חמש שנים, עד שנישאתי בשנית", הוסיף מאיר.

 

"עליזה חתכה לו את הכדור החדש"

הסיפורים הפיקנטיים יותר עוסקים בילדותו של גרנט. "אמא שלו תמיד רצתה שיהיה רופא או עורך דין, ולמרות שהיה תלמיד טוב הקדיש את זמנו בעיקר לכדורגל", נזכר גרנט האב. "פעם אחת הוא קנה כדור ועליזה חתכה לו אותו. אמרתי לה שלא תוכל לשנות את אברהם, ושבטוח שבסוף הוא יצליח".

 

אירוע נוסף מהילדות עליו סיפר מאיר קשור לאופי הייחודי של בנו. "בזמן מלחמת ששת הימים, כשאברהם היה בן 12, יום אחד הוא נעלם. נחרדנו והתקשרנו למשטרה, ורק אחרי חצות הוא חזר והסביר 'נסעתי לירושלים, רציתי לראות את הכותל המערבי'. רצינו לרצוח אותו".


גם אברמוביץ' ביקר בכותל. "אני מחכה כבר לפגוש אותו" (צילום: רויטרס)

 

מאיר, שמרבית ימיו עבד כמנהל עבודה במפעל, התייחס לדמיון בינו לבן הבן המפורסם: "שנינו מסתדרים עם כולם ולא מתווכחים, אבל הוא יודע לצעוק כשאנשים לא עובדים כמו שצריך".

 

מאיר סיפר שהופתע כמו כולם עם המינוי בצ'לסי, וגיחך כששמע על הדיווחים שקדמו לכך,

 לפיהם אברהם צורף בשל שליטתו בשפה הרוסית: "הוא לא יודע מילה ברוסית, אבל אני דובר רוסית שוטפת ואשמח לפגוש את רומן אברמוביץ'.

 

"עדיין לא ביקרתי אצלו בצ'לסי בגלל מזג האוויר, רק בשנה שעברה בפורטסמות', בחודשים החמים. כואב לי לראות אותו על הקווים בקור הזה", אמר האב. לגבי שמירה על המסורת הוסיף: "אברהם תמיד כיד את הרוח היהודית, וביום כיפור נהג לצום ואהב ללכת לבית הכנסת כדי לשמוע את השופר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרנט הבן. ילד שובב
צילום: רויטרס
מומלצים