שתף קטע נבחר

סקירה: Audacity 1.3.4 - עריכת קול למתקדמים

Audacity היא תוכנת עריכת הקול החינמית הכי פופולרית לסביבת Windows. אפשר היה לצפות שתהיה קצת יותר אינטואיטיבית לשימוש, אבל המאמץ הדרוש ללימוד שלה בהחלט משתלם. בדקנו

מבין תוכנות החינם לעריכת אודיו, Audacity היא עד כמה שניתן לקבוע התוכנה הכי פופולרית כיום. ברשימות ההורדות של האתרים הגדולים תמצאו תמיד לפני GoldWave, אותה הצגנו כאן בחודש שעבר, למשל. אולי בגלל שהאחרונה היא תוכנת Shareware ואילו Audacity היא תוכנת קוד-פתוח. אולי בגלל ש-Audacity היא תוכנה טרנס-פלטפורמית שקיימת בגירסאות לסביבות Windows, Mac OS, Unix, לינוקס ו-BSD. אולי בגלל שהיא רב-לשונית ותומכת ב-35 שפות (עברית, משום מה, אינה אחת מהן).

 

בכל אופן, בניגוד להרבה מקרים אחרים, בהם התוכנה הכי פופולריות בקטגוריה מסויימת היא גם התוכנה הכי ידידותית למשתמש, Audacity היא תוכנה שמתאימה בעיקר למשתמשים מתקדמים. לאו דווקא מקצועני סאונד, אלא אנשים שזקוקים לכלים מתקדמים ומוכנים להשקיע זמן בלימוד של תוכנה מורכבת מהרגיל.

 

מה Audacity מציעה?

בשביל הסקירה הזו בדקנו את 1.3.4 Audacity, גירסת Preview Release שהושקה לפני כחודשיים וכוללת כמה תכונות חדשות. גירסת ה"Stable" האחרונה היא 1.2.6, אבל היא כבר בת יותר משנה. לא מצאנו באגים מיוחדים בגירסה 1.3.4 ולכן אם אתם לא מפחדים לעשות את זה - תתקינו אותה. אם אתם כן מפחדים - תגבו לפני ההתקנה.

 

Audacity 1.3.4 בסך הכל דומה מאד לגירסאות קודמות בכלים העיקריים שלה:

 

  • אפשרויות פשוטות להקלטה, ייבוא, ייצוא והמרה של אודיו בפורמטים הנפוצים (חוץ מ-WMA). החל מגירסה 1.3.2 היא תומכת גם בפורמט ה-Lossless (לא דחוס ולא מאבד איכות) FLAC.
  • תכונות עריכה בסיסיות, כמו העתקה, הדבקה, מיקס, שליטה בווליום, מעטפת הצליל וכולי.
  • אפשרות לעריכה בריבוי ערוצים (Multi-track).
  • מבחר גדול של אפקטים ותוספים (Plug-ins), שמציעים החל ממניפולציות פשוטות כמו Delay, Echo, קומפרסור או Phaser, ועד לכלים לנירמול הצליל, הסרת רעשים, אקולייזרים וכדומה.

 

Audacity מאפשרת לערוך במקביל מספר בלתי-מוגבל של ערוצים, בקצבים ואיכויות דגימה שעד 96KHz ו-32 ביט. היא מציעה בין השאר כמה כלים אקזוטיים, כמו האפשרות להאיץ קטע אודיו בלי שינוי אורך הקטע וגובה הצליל (Pitch); או לבצע חיפוש בתוך קטע אודיו, כדי לאתר בקלות נקודת חיתוך לא מושלמת של שני קליפים שהדבקתם.

 

את כל הדברים האלה והרבה דברים אחרים, Audacity עושה כהרף עין - ובלבד שאתם יודעים כיצד להשתמש בה. בידי משתמש מיומן ששולט בממשק המתוחכם שלה, זוהי תוכנה חזקה מאד. מצד שני, כמו שאמרנו קודם - היא גם פחות ידידותית ממה שהיא נראית.

 

למה כן ולמה לא

השינוי הכי חשוב בגירסה 1.3.4 הוא שמערכת העזרה (המאד לא ממצה, עדיין) עברה לרשת. ישנם כמה עשרות שינויים אחרים בגירסה הזו - ביניהם פונקציות עריכה חדשות, שינויים בממשק ותיקוני באגים - אבל הם לא העיקר. הסיבה העיקרית להתקין את Audacity 1.3.4 היא שהיא כוללת את כל החידושים של ארבע הגירסאות הקודמות (1.3-1.3.3) ואת התיקונים לבאגים שהוסיפו.

 

הגירסאות האלו כללו מספר גדול של שיפורים בממשק, אופטימיזציה משמעותית של הקוד, שיפור של התמיכה בפורמטים שונים וכלים חשובים כמו אפקט האקולייזר או כלי ה-Repair (יחד עם כלי ה-Noise Removal, ה-Click Removal ואחרים מתקבל פתרון מקיף מאד לניקוי ותיקון הקלטות. חשוב במיוחד למי שעושה פודקאסטים או עורך אודיו עבור סרטונים). ביחד, כבר מדובר בשיפור משמעותי מאד בהשוואה לגירסה 1.2.6.

 

מכיוון ש-Audacity היא תוכנת קוד-פתוח, שכוללת הרבה מודולים שפותחו על-ידי אנשים שונים, קשה לבוא בטענות לחוסר האחידות הפונקציונלית או לכך שחלק מהתכונות לא מתועדות היטב (שימו לב שיש לה מערכת ויקי לא רעה, אם כי לא מקיפה מספיק). בכל אופן, זהו דבר שצריך להביא בחשבון.

 

אם אתם מוצאים את עצמכם לעיתים קרובות נדרשים לבצע פעולות עריכה מתוחכמות, או לפתור בעיות טכניות שונות שקשורות לקבצי אודיו, אז Audacity עשויה להוות פתרון טוב בשבילכם ולהציע לעיתים כלים שלא קיימים באף תוכנה אחרת.

 

היא גם מציעה פתרון טוב למי שרוצה להיות מסוגל לערוך גם על PC וגם על Mac, למשל, בממשק זהה. לאפשרויות ריבוי הערוצים שלה אין תחליף, בוודאי לא חינמי. אם הצרכים שלכם פשוטים וארציים יותר, יש אלטרנטיבות.

 

ציון:

רישיון: קוד-פתוח

מערכות הפעלה תואמות: Windows, Mac OS, לינוקס, Unix, BSD

נפח הקובץ: 2.9MB

להורדה

 

יתרונות: עריכה בריבוי ערוצים, עושר של כלים ייחודיים, חינמית.

חסרונות: נדרשת השקעה בלימוד לפני שאפשר ליהנות באמת מהיכולות שלה. תיעוד חלקי, אין תמיכה בהרבה פורמטים.

השורה התחתונה: פיתרון חזק לעריכת קול - ובחינם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים